Vsakodnevno se znajde na naših mizah.
Naše telo noče kopičiti maščobe in skrivnost hujšanja ni v strogem štetju kalorij. Skrivnost je v sodelovanju s svojim telesom – upoštevanje resničnega občutka lakote in enotnega ritma spanja za kurjenje maščob, zajezitev želje po prigrizku in povrnitev energije.
Raziskave so pokazale, da se naše telo pri prehrani in spanju ujame v past, ki si jo nastavimo sami, vse zahvaljujoč napačni izbiri hrane, ki jo uživamo čez dan. Rezultat je naslednji: ujeti ste v cikel shranjevanja maščobe – nenehen tok hormonov, ki sprožajo lakoto, zaradi česar je vaše želje po hrani preprosto neustavljivo.
Ne spreglejte:
- Tihi luksuz: Sarah Jessica Parker v najbolj enostavni obleki doslej pokazala svež poletni videz
- Varno na sonce: Sestavine, ki se jim morate izogibati v kozmetiki pred sončenjem
- Zendaya se je znašla v zadregi, ko so ji zaradi njene obleke zavrnili vstop v prestižno restavracijo v Rimu
Mlečni izdelki imajo slab sloves pri pridobivanju kilogramov, vendar ali zaradi uživanja mlečnih izdelkov dejansko pridobivate na teži? Vprašanje je upravičeno, saj se zdi, da ljudje, ki se mu odpovejo, dosegajo rezultate pri hujšanju. (To je bila očitno ena od strategij Khloé Kardashian.) Seveda obstaja še veliko drugih razlogov, zakaj se lahko odločite izločiti mlečne izdelke iz svoje prehrane. Najbolj znana je intoleranca na laktozo, vendar lahko občutljivost na mlečne izdelke povzroči tudi splošne prebavne težave, napihnjenost, glavobole in celo akne.
Ste vedeli, da lahko tudi nekatera zdrava živila našemu zdravju bolj škodujejo kot koristijo? Hrana, ki povzroča kopičenje maščobe okoli trebuha, je na primer vsak dan prisotna na naši mizi, pa se tega morda ne zavedamo. Niti ni treba, da ga uživamo v velikih količinah, zagotovo pa bo pripomogel k našemu bolj polnemu videzu v predelu pasu.
In verjeli ali ne, gre za mleko. Večina mlečnih izdelkov (sladoled, jogurt in kefir) naravno vsebuje določeno količino sladkorja – laktoze. Za prebavo pa potrebuje edinstven encim laktazo.
Na primer, 250 ml mleka vsebuje kar 15 g laktoze. Po mnenju večine nutricionistov je to preveč, tudi za ljudi, ki ga odlično prebavljajo. Namreč, če vam primanjkuje laktoze ali zaužijete preveč mleka, bodo sladkorji ostali neprebavljeni in v tankem črevesju se bo začela njihova fermentacija. Posledica bo napihnjenost in plini, odvečni sladkor pa bo končal v maščobi. Ker je voda za ta proces nujna, jo črpamo iz črevesja, kar posledično vodi do zaprtja.
Ali lahko zaradi mlečnih izdelkov pridobite na teži?
"Mlečni izdelki sami po sebi ne povzročajo povečanja telesne teže," pravi registrirana dietetičarka Megan Casper, MS, CDN. Vendar pa so nekatere vrste mlečnih izdelkov manj zdrave in jih je lažje prenajedati kot druge, kar lahko privede do dodatnih kilogramov. Pridobivanje telesne teže ni posledica mlečnih izdelkov samih po sebi, temveč njihovih vrst in načina, kako jih uživamo," pojasnjujejo strokovnjaki.
Če lahko jeste mlečne izdelke in pri tem uživate, ni razloga, da bi jih morali popolnoma ukiniti samo zato, da bi shujšali.
Vsebnost kalorij v mleku
Pri sledenju zdravega življenjskega sloga je pomembno upoštevati vsebnost kalorij v živilih in pijačah, ki jih uživamo. Polnomastno mleko, ki vsebuje več maščob, je bolj kalorično v primerjavi s posnetim ali nemastnim mlekom. Skodelica polnomastnega mleka običajno vsebuje približno 628 kJ (150 kcal), medtem ko posneto mleko vsebuje približno 377 kJ (90 kcal) na skodelico.
Vloga velikosti porcije
Velikost porcije ima pomembno vlogo pri vnosu kalorij. Pitje zmernih količin mleka v skladu z vašimi prehranskimi potrebami verjetno ne bo povzročilo povečanja telesne teže. Vendar pa lahko prekomerno uživanje katere koli kalorične hrane ali pijače, vključno z mlekom, prispeva k splošnemu povečanju vnosa kalorij in potencialno vodi k povečanju telesne teže.
Kdaj je najboljši čas za uživanje mleka?
Mleko je treba zaužiti zjutraj, vendar ne na prazen želodec, predlagajo strokovnjaki. Mleko je odlično za zajtrk, saj vas na začetku dneva oskrbi s potrebnimi hranilnimi snovmi. Toplo mleko je koristno za prebavo popoldne ali po obroku, vendar mora biti presledek vsaj eno uro. Ne smemo ga uživati ob obrokih, saj ga težje prebavimo. Mleko je treba uživati samostojno, saj je bogato s hranilnimi snovmi. Če imate težave z želodcem ali slabo prebavo, se morate vzdržati uživanja mleka.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: 8 najbolj vročih trendov manikir, ki jih lahko preizkusite to poletje: Želeli jih boste posnemati!
Priporočamo tudi: Sadna dieta daje najhitrejše rezultate pred poletjem: Obvezno si zapišite jedilnik, ki obljublja razstrupljanje in hujšanje!
Novo na Metroplay: "Ni uspeha brez trdega dela." | Maja Štamol Droljc