Ali je mogoče shujšati le na določenih delih telesa, na primer na trebuhu ali bokih, drugje pa ne? (odgovori strokovnjakov)

18. 8. 2023
Deli
Ali je mogoče shujšati le na določenih delih telesa, na primer na trebuhu ali bokih, drugje pa ne? (odgovori strokovnjakov) (foto: Profimedia)
Profimedia

O tem smo se pogovarjali s strokovnjakinjo za prehrano. In njen odgovor ni bil odvračajoč, temveč je odprl nove perspektive: skrivnost je v sinergiji.

Ali dieta za lokalno hujšanje deluje ali ne?

"Prestala sem dieto, vendar se nisem znebila svojih maščobnih oblog."

"Shujšala sem, a moj trebuh je še vedno vdeti kot balon".

"Vse se mi nabira na rokah, zdaj se mi ne prilegajo niti srajce".

To je le nekaj ubijalskih izjav, ki si neizogibno zaslužijo mesto na odru v pogovorih s prijateljicami, ko gre za fitnes.

Kajti vse si želimo le dobro in na pravih mestih shujšati.

Ne spreglejte:

Toda kaj pomeni "na pravih mestih"? In predvsem, ali je to res mogoče? Ali lahko dieta kot ostrostrelec cilja na maščobne predele, ki povzročajo največ nelagodja, in nas prisili, da se znebimo maščobe le na določenih predelih, na drugih pa ne?

Ali je dobro piti kavo, ko ste prehlajeni? Kaj pravi strokovnjakinja

Večina bolnikov pride k strokovnjakom za prehrano z željo, da bi shujšali na določenem delu telesa. To je tako imenovano lokalno hujšanje.

Toda razmislimo jasno: ali je naše telo, ko smo na dieti, res tako inteligentno, da zazna natančne namige, kot je: "Prosim, dovolite mi, da izgubim trebuh, prsi pa ne?

O tem smo se pogovarjali z Monico Artoni, dietetičarko in nutricionistko, odgovorno za medicinsko kliniko Montecatini.

Ali je mogoče shujšati samo v predelu trebuha ali bokih?

Kaj pomeni lokalno hujšanje in zakaj je maščoba lokalizirana?

Lokalizirano hujšanje je kopičenje maščobe na določenih delih telesa, ki je odvisno od genetske komponente. Na splošno lahko rečemo, da se pri moških maščoba običajno kopiči na trebuhu, pri ženskah pa predvsem na bokih in stegnih.

Pri tem je treba takoj narediti pomembno razliko: obstaja vrsta trebušne maščobe, imenovana visceralna maščoba, ki je nevarna za zdravje, saj povečuje tveganje za bolezni srca in ožilja, medtem ko je maščoba, lokalizirana na bokih, predvsem grda, vendar ne povzroča posebnih težav.

Poskusimo to pojasniti. Ali je mogoče "izbrati", kje bomo shujšali ali ne?

Ko k meni pridejo pacienti, ki želijo shujšati le na določenih področjih, rada ponavljam kot mantro: lokalno hujšanje ne obstaja.

Z nizkokaloričnim prehranskim načrtom - saj hujšamo le ob kaloričnem primanjkljaju - izgubljamo maščobno maso v celotnem telesnem volumnu, nimamo čarobne paličice, s katero bi 'izbrali' maščobno tkivo, ki naj se odstrani. Žal se splet in družbena omrežja kar šibijo od diet, namenjenih trebuhu, stegnom, vendar so vse prevare, so le popolnoma neučinkoviti marketinški triki.

Kaj torej predlagate pacientom, ki želijo shujšati le v trebuhu ali bokih? Kako delate na njih?

Najprej opravimo temeljito anamnezo, da dobimo popolno sliko o telesni zgradbi pacienta, antropometričnih merah, življenjskem slogu in morebitnih patologijah.

Nato je zelo pomembno razumeti, ali gre za lokalizirano maščobo ali kaj drugega: v številnih primerih ljudje zamenjajo oteklino za maščobno maso, zlasti ženske. Napihnjenost - zlasti na trebuhu - je različnega izvora, lahko je posledica intolerance na laktozo ali gluten, kolitisa, prekomernega uživanja sadja in zelenjave, pa tudi tesnobe in stresa.

Ko ugotovimo, da gre za lokalizirane adipozitete, je treba delovati v sinergiji.

Pacientom razložim, da samo z dieto ni mogoče doseči lokaliziranega hujšanja, ampak da je za dosego rezultatov treba stopiti na pot, na kateri je treba poleg režima kaloričnega primanjkljaja kombinirati usmerjeno športno vadbo, ki jo je treba vzpostaviti z osebnim trenerjem in ji slediti z vztrajnostjo in motivacijo.

Ali lahko s to kombinacijo dosežemo večjo izgubo telesne teže na določenih delih telesa?

Pravzaprav ni vedno dovolj. Očitno je splošno izboljšanje veliko, vendar obstajajo maščobni predeli, ki so odporni tudi na vadbo, in tu pride do izraza estetska medicina, na katero se lahko obrnemo, če nam nepravilnosti predstavljajo skrb, ki ustvarja tesnobo in nelagodje.

Sprejeti samega sebe je vedno najboljše, toda sprejeti samega sebe pomeni tudi počutiti se dobro in ne žalostno. Menim, da lahko estetska medicina, če jo uporabljamo z zdravo pametjo, v nekaterih situacijah resnično pomaga izboljšati sebe, ne da bi se pri tem izkrivljali. V teh primerih sodelujem v ekipi z Alessiem Dinijem, estetskim zdravnikom in vodjo klinike The Skin Clinic.

Obravnave estetske medicine za lokalno adipoznost

Kateri postopki zdravljenja so v kombinaciji s prehrano in telesno vadbo najučinkovitejši v boju proti lokalnim maščobnim oblogam?

Ob predpostavki, da je treba preučiti vsak primer posebej, danes obstajajo odlične neinvazivne rešitve, ki omogočajo doseganje dobrih rezultatov. Najprej kriolipoliza ali postopek zamrzovanja maščobnega tkiva, ki napade maščobne celice in sproži njihovo odstranjevanje. Recimo: v enournem tretmaju lahko odstranimo od 2 do 4 cm obsega trebuha, postopek pa je treba glede na značilnosti pacienta večkrat ponoviti.

Druga učinkovita možnost je na primer intralipoterapija, pri kateri se izdelki za zmanjševanje količine maščobe dovajajo neposredno v maščobno tkivo, ki ga je treba zdraviti.

Koristna je tudi karboksiterapija, saj z vnašanjem ogljikovega dioksida poškoduje maščobno celico in znatno reaktivira mikrocirkulacijo, izboljša učinek pomarančne lupine in spodbuja elastičnost kože. Če govorimo o elastičnosti, so v primeru ohlapnosti kože odlične frakcionirane radiofrekvence, ki iz seanse v seanso ponovno strnejo tkivo.

Pri zmanjševanju maščobnega tkiva pomagajo tudi tretmaji s fokusiranimi elektromagnetnimi valovi, ki krčijo mišice in spodbujajo njihov tonus.

Lokalno hujšanje ne obstaja, pomaga pa sinergijski pristop.

Povzetek: dieta s ciljem shujšati le na določenih predelih telesa ni smiselna. Dieta vključuje splošno zmanjšanje maščobne mase, razporejene po celotni silhueti. Če želite oblikovati kritične točke, morate delovati na več področjih: dieta, usmerjena in stalna športna vadba ter estetska medicina, kjer se pojavi potreba.

Pred uvedbo diete se posvetujte z zdravnikom ali drugim zdravstvenim osebjem.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Zakaj je generacija milenijcev videti tako mladostno? (razmišljanje pisateljice in novinarke)

Priporočamo tudi: Do vitke postave v zgolj 5 minutah na dan: 3 najenostavnejše vaje, ki jih lahko izvajate v vodi za vitek pas in čvrst hrbet