Te dni je veliko govora o generacijah. Največ o tem, kdo pripada kateri, s podanimi odgovori pa se nato pogosto pojasnjuje lastnosti določenih posameznikov, razlaga številne pojave in argumentira novonastale trende. Na mestu je tako malce vodenega ogleda po splošnih karakteristikah generacij, ob tem pa je seveda še vedno dobro imeti v mislih, da je vsak posameznik zgodba zase.
Tiha generacija
Gre za generacijo, rojeno od sredine dvajsetih in letom 1946, znano tudi kot gradbinci, saj je na noge postavila družbo, kot jo poznamo danes. Zakaj tiha? Pojasnil je ogromno – od tega, da je živela v obdobju tihih filmov, do tega, da je bila svoboda govora takrat precej omejena, medtem ko enotnega odgovora ni. Tradicija je njena mantra, med vrednotami pa najvišje kotirata trdo delo in družina. Njeni pripadniki iščejo stabilnost na vseh področjih svojega življenja in gojijo spoštovanje do avtoritete. Tiha generacija je navajena, da imata ženska in moški klišejsko porazdeljene vloge, obenem pa se njenim pripadnikom velikokrat pripisujeta vztrajnost in trdoživost. Tehnologija ni pomemben del življenja naših najstarejših prebivalcev, prav tako pa je do nje med njimi pogosto mogoče zaznati odpor. Vse javno jim namreč ne diši najbolj.
Julie Andrews
Harrison Ford
Jane Fonda
Baby boomerji
V to generacijsko skupino sodijo ljudje, rojeni od leta 1946 do 1964. Gre za eno izmed največjih generacij v zgodovini, ki je prispevala k velikim demografskim premikom po svetu. Njeno ime izhaja iz obdobja baby booma po drugi svetovni vojni, ko je bila stopnja rodnosti močno povišana, kar je pomenilo tudi pomemben razcvet življenja nasploh. Babyboomerji so posledično odraščali v obdobju velikih družbenih, gospodarskih in kulturnih sprememb, to pa je pomenilo tudi, da so bili med prvimi, ki so imeli širši dostop do izobraževanja, in so lahko bili priča hitremu razvoju tehnologije. Povezuje se jih z močnimi delovnimi navadami in še vedno precej tradicionalnimi pogledi na delo in družino. V odnosu do obeh so zelo zvesti, sicer pa veljajo za samostojne in samozavestne. Tu in tam je slišati, da so tudi med bolj tekmovalnimi posamezniki. Še ena pomembna informacija: ta generacija je imela ogromen vpliv na svet množične kulture, in sicer tako na področju glasbe in mode kot tudi filma.
Meryl Streep
Barack Obama
Madonna
Generacija X
Posamezniki te generacije so se rodili med letoma 1965 in 1980, čeprav so okvirji umestitve, tako kot pri vseh generacijah, lahko precej ohlapni. Izraz zanje izhaja iz knjige Douglasa Couplana iz leta 1991 z naslovom Generation X: Tales for An Accelerated Culture. Gre za manjšo in bolj podjetniško naravnano generacijo, ki močno ceni ravnotežje med kariero in zasebnim življenjem. »Trdo delaj, igraj se še bolj zavzeto« (angl. Work hard, play hard) bi bil lahko izrek, pisan na kožo pripadnikom te generacije. Ponašajo se z iznajdljivostjo in cinizmom, saj so odraščali ob večji odsotnosti staršev v otroštvu kot druge generacije, ker so bili ti zaradi dela pogosto odsotni. Ta pojav je bil tako močan, da se je pripadnike te generacije prijel vzdevek 'latchkey kids'. Bili so priča prehodu tehnologije iz analogne v digitalno, prav tako pa so bolj strpni kot njihovi predhodniki, saj so bili pogosteje izpostavljeni raznolikosti. 'Iksovci' so imeli pomembno vlogo pri vzponu alternativne glasbe in protikulturnih gibanj, njihovo ero pa določajo prav glasbeni žanri, kot so grunge, punk ter rap in hip hop. Zanimivo je tudi, da generacija x goji sentimentalno navezanost na znamke, ki so bile popularne v njihovi mladosti.
Julia Roberts
Brad Pitt
Catherine Zeta-Jones
Generacija Y – milenijci
Rojeni v zgodnjih osemdesetih pa vse tja do sredine devetdesetih, so milenijci zelo družbeno ozaveščena generacija. Gre za prvo generacijo, ki je že imela v otroštvu širok dostop do spleta in preostalih tehnoloških naprav, zato so danes tudi izjemno tehnično podkovani. Posledično o sebi in drugih razmišljajo čez veliko bolj globalno lečo. Možnosti, da ima povprečen milenijec danes pod roko diplomo ali magisterij, so zajetne, veliko pa se jih poda tudi v podjetniške vode, in sicer z željo po neodvisnosti. Današnji (skoraj) 30- ali 40-letniki so odraščali z miselnostjo, da je menjava delovnega okolja nekaj običajnega, medtem ko so prejšnje generacije obljubile zvestobo prvemu delodajalcu. Milenijci obenem radi odlašajo z določenimi življenjskimi mejniki, kot so poroka, lastništvo stanovanja in ustvarjanje družine, to pa se pogosto zgodi zaradi nenaklonjenih zunanjih okoliščin. V življenju in znotraj sebe radi iščejo globlji pomen, prav tako jim je pomemben tudi življenjski stil po njihovi meri.
Beyoncé
Justin Timberlake
Paris Hilton
Generacija Z
Se spomnite, ko smo zapisali, da so milenijci družbeno ozaveščeni? No, 'zjevci' so ozaveščeni krat tri. Močno se namreč angažirajo za pravice drugih in okolja ter že v najstniških letih razmišljajo o svojih vrednotah. Rojeni od sredine devetdesetih do zgodnjih let novega stoletja, so generacija, ki je poleg maternega jezika imela v zibelko položen tudi tehnološki jezik. Z napravicami vseh vrst so na tej zemlji obkroženi od dneva ena, prav to pa je razlog, da se jim pogosto nadene vzdevek digitalni domorodci. So namreč izredno prilagodljivi, kar zadeva tehnološke spremembe, to pa žal pomeni, da je njihov čas osredotočenosti krajši kot pri večini ljudi. Študij zanje ni več samoumevna izbira, temveč razmišljajo zelo podjetniško, pogosto tudi o sebi kot o znamki, in uspešno raziskujejo novodobne poklice. Ponašajo se z veliko vedenja o duševnem in fizičnem zdravju, zato jim se jih lahko označi kot prave profesionalce skrbi zase že od adolescence. To dejstvo dobro dokazuje tudi to, da znajo trdno postavljati meje, kar pri starejših generacijah buri duhove. Mladci so kot navdušenci nad nostalgijo povrnili tudi tako imenovano triftanje (kupovanje oblačil iz druge roke) in se zoperstavili modni uniformiranosti, ki so ji sledili milenijci. Sledi jim alfa generacija, rojena po letu 2010.
Olivia Rodrigo
Timothée Chalamet
Billie Eilish
Fotografije: Profimedia
Pripravila Ajda Gregorc
Preberite še: Ne razmišljajo o potomstvu: Ta 3 horoskopska znamenja običajno ne želijo imeti otrok
Priporočamo tudi: S to metodo do popolne linije: Čarobna formula, ki vam bo pomagala ugotoviti, koliko kalorij bi morali zares zaužiti na dan
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji