ELLE kolumna | Denar kot eden zadnjih tabujev današnje družbe. Če dvomite, poskusite koga odkrito vprašati, koliko zasluži

12. 11. 2023
Deli
ELLE kolumna | Denar kot eden zadnjih tabujev današnje družbe. Če dvomite, poskusite koga odkrito vprašati, koliko zasluži (foto: Profimedia)
Profimedia

Z denarjem je tako. Ljudje, ki so preveč obtičali v sedanjosti, bodo v prihodnosti brez denarja. Toda če ste preveč osredotočeni na prihodnost, boste vse življenje nesrečni. MANCA POGAČAR

"Hobotnico na žaru in limonado z okusom pasijonke, prosim." 34 + 4,4 €. V takšne skušnjave me zanese nekajkrat na mesec, ko se ob nenasitnem klepetu s prijateljico ali sestro ne morem upreti najdražji jedi na meniju. Če imajo hobotnico, sem jo prisiljena poskusiti. "Greva še na sladoled?" Sto metrov zatem za dve kepici marakuje odštejem 6,4 €. Pri hrani ne šparam, ni pa vedno bilo tako. V srednji šoli mi je mami vsak teden v dlan stisnila nekaj evrov, s čimer bi si med glavnim odmorom kupila malico. Takrat so bile moje finančne navade (še) bolj stiskaške kot danes, zato sem si kupila zeleno jabolko in sirovo štručko ali olivno palčko, oboje pa pospremila s čokoladico, ki sem jo vzela od doma. Brez skrbi, pozneje sem doma imela obilno kosilo. Na fakulteti je jabolko zamenjala kava, sirovo štručko pa tunin sendvič. Res sem mislila, da spretno, če ne celo malce premeteno ravnam z denarjem. Ne nazadnje sem imela nekaj izkušenj.

Stara sem bila pet let, ko me je mami peljala odpret prvi bančni račun, 15 let, ko sem končno dobila svojo prvo kreditno kartico, kjer sem kopičila denar, ki sem ga zaslužila s počitniškim delom. Pravim kopičila, ker sem ga le redko kaj zapravila in bila na to ponosna. Še danes lahko, zahvaljujoč temu, da živim z mamo in ne plačujem najemnine ali kredita, vsak mesec kup(ček) denarja dam na stran, potem pa računam, koliko lahko porabim ta mesec, da ne presežem neke izmišljene neracionalne vsote. Morda sem edina, ampak rada štejem svoj denar, ne glede na to, koliko ga imam, rada gledam, kako se spreminja številka na spletni banki – tako po tem, ko zabeleži plačo, kot po tem, ko z bančnega računa odfrči 34 evrov za tisto hobotnico. Spremljanje mobilne banke se včasih zdi kot igranje banke, ko smo bili otroci, le da danes ne štejemo listov dreves, ampak prave bankovce, kar je za vsakega otroka (berite mene) zastrašujoče in jih zato težje da iz rok. Mi je žal, da sem se večkrat prepričala, da nečesa ne potrebujem? Ne, na ta način sem veliko privarčevala. Mi je žal vsakega para čevljev, v katerega sem se zaljubila, a ne kupila, ker nisem imela priložnosti, za kamor bi jih obula? Vsekakor! Kljub temu imam rada lepe stvari in morda nerazumno ne vidim težav v tem, da za par Chanelovih balerink zapravim skoraj 800 evrov, potem pa si jih ne upam obuti za v pisarno, da nadrejeni ne bi obsojali, za kaj porabljam svojo plačo. S tem razgaljanjem želim pokazati, kako nelogičen in nedosleden je lahko naš (čustveni) odnos do denarja, saj sem bila vedno dobra z denarjem, vendar sem se le redko počutila dobro glede denarja. Denar ali, bolje rečeno, skrb zanj je v ozadju skoraj vseh vidikov našega življenja. Bolj kot katerikoli odnos, oseba ali delo je denar tisti, ki določa naša leta 'nastajanja' in je veliko dejstvo našega življenja.

Mislim, da so korenine moje posebne mešanice nevroze, povezane z denarjem, v finančni stabilnosti v otroštvu zaradi najbolj finančno pismene ženske, kar jih poznam, ter pozneje v tesnobi, ki sta jo povzročila življenje na prehodu v prvo redno zaposlitev in preprosto inflacija. Nenehno me skrbi denar. Hvaležna sem za svojo finančno varnost, a ne otresem se skrbi. Vpliva na vse, kar počnem, in pogosto se zalotim v razmišljanju, da si ne morem privoščiti doma, otroka, kredita, pozneje upokojitve, življenja, kljub rednemu dohodku ter neskončni in brezpogojni podpori družine. Živimo v zapletenem finančnem sistemu, kjer se lahko zdi, da se komaj držiš, tudi če vse narediš prav. Obkljukate eno polje, potem pa je tu še eno in še eno, neskončen seznam stvari, za katere morate plačati, dokler ne umrete. Kot Sizif, obsojeni na to, da kamen porivamo po hribu navzgor, da nam ta ne uide iz rok, preden dosežemo vrh. In čeprav nas večina hodi v isti hrib, je ideja, da med potjo ne smemo razkriti informacij o financah, tako globoko zakoreninjena, da že desetletja ostaja nespremenjena. Nimam pojma, koliko zaslužijo moji vrstniki, prijatelji, sodelavci, ali imajo dolgove, koliko davkov plačajo, kako plačujejo najemnino, koliko prihranijo na mesec ali vsako leto, ali še vedno prejemajo denar od staršev, ko vstopajo v 30. leta. Vem, da bi vpogled v slednje olajšal marsikatero skrb, ki si jo številni delimo, a se o njej redko govori. Pa vendar poznam najbolj intimne podrobnosti njihovih romantičnih odnosov, vem, zaradi česa so se nazadnje skregale s starši, ali je imela katera spontani splav, poslušala in svetovala sem jim o njihovih najglobljih in najtemnejših strahovih. Prijateljice me bodo prej prosile, če jim lahko priporočim dobro ginekologinjo kot finančnega svetovalca. In to dejstvo se mi zdi zelo, zelo zanimivo. Toda dozdeva se mi, da je o denarju tako težko govoriti, ker je vanj vpletenih toliko drugih stvari: predstava o osebni vrednosti, moči, uspehu, inteligenci.

Ko govorimo o denarju, nikoli nismo v ugodnem položaju, ne nujno zato, ker ga nimamo, ampak ker ne vemo, kako o njem govoriti. Morda je res, da denar ne prinaša sreče, a v trenutku, ko z njim pravilno varčujete, ga prav uporabljate in upravljate, denar uresničuje sanje. Z denarjem si lahko kupite več zdravja, več izobrazbe, več samostojnosti in manj strahu. Z denarjem dobimo najpomembnejšo stvar od vseh: prenehamo razmišljati o njem in naredimo več prostora bolj transcendentalnim vprašanjem, kot je to, kako bomo naslednji mesec plačali račun za elektriko.

Zato modrosti, kot so "Včasih te lahko denar odvrne od pomembnih stvari" in "Z denarjem ne moreš kupiti sreče" navidezno svarijo pred površnim materializmom, kot da je skrb za denar znak naše globoko pokvarjene duše. Misel, da je denar odvračanje pozornosti, in ne osrednja točka vsakega življenja, je pogosto intelektualno nepoštena in hkrati namerno ignorantska do vseh pomembnih stvari, ki jih denar absolutno lahko kupi. Denar je energija, zato zahteva ustrezno pozornost in mentalno nego njegovega uporabnika, pa če si to priznamo ali ne. Bodimo dobri z njim.

Fotografija: Profimedia

Preberite še: Kraljevi kuhar razkril skrivnosti vitke linije princese: Diana trikrat na teden jedla "hrano za revne", ki jo obožujejo Angleži

Priporočamo tudi: Če imate to število v rojstnem datumu, vas čaka nora sreča v novembru: Te osebe bodo dosegle vse, kar si bodo želele

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?