Kako preprečiti vonj po plesni v zimskih oblačilih? Strokovni nasveti za (vedno) dišeče perilo

16. 1. 2025
Deli
Kako preprečiti vonj po plesni v zimskih oblačilih? Strokovni nasveti za (vedno) dišeče perilo (foto: Profimedia)
Profimedia

Skrivnost je v sušenju. Ne glede na to, ali je naravno ali ne. Tako pravi guru za domačo ekonomijo. Razkriva trike za perilo, ki vedno diši po čistem.

Vonj po plesni v oblačilih: kako se mu izogniti? Nasveti strokovnjaka za perilo, odporno na vlago

Vsako zimo se pranje perila spremeni v tekmo z ovirami. Vse prispeva k temu, da nam otežuje delo: pogostejši dež, krajši dnevni čas, nizke temperature, sonce, ki, četudi je, ne greje dovolj ... Težava je vedno ista: hitro posušiti oblačila in hkrati preprečiti, da bi se pojavil nezaželen - in neželen - vonj po plesni. Najbolj očitna rešitev se zdi uporaba sušilnega stroja, vendar ta naprava ni prisotna v vsakem domu in v nobenem primeru sama po sebi ne zadostuje za zagotovitev dobrega vonja perila.

Preberite še:

Kako pravilno posušiti oblačila in preprečiti vonj po plesni

1. Naravno sušenje: najboljša možnost (skoraj vedno)

Lahko bi rekli, da je tradicionalna metoda - lahko bi rekli prednikova - tista, ki zagotavlja najboljše rezultate, vendar je vprašanje bolj niansirano. "Naravno sušenje, četudi je počasno, omogoča, da perilo vpije zrak, kar mu vdihne svež, čist vonj," pravijo strokovnjaki. "Žal pa to velja le, če sušenje poteka v najboljših možnih pogojih. Ob prisotnosti mraza, vlage in slabega prezračevanja obstaja velika verjetnost, da bo perilo dobilo neprijeten vonj." Poleg tega, kot poudarja strokovnjak, tudi če sije sonce, ni priporočljivo izpostavljati perila njegovi neposredni svetlobi, zlasti če gre za temna oblačila, saj s tem tvegamo spremembo barve in poškodbo tkanin. To neizogibno še dodatno podaljša čas sušenja.

Kako preprečiti vonj po plesni v zimskih oblačilih? Strokovni nasveti za (vedno) dišeče perilo
Profimedia

2. Sušilni stroj: če se vam mudi

Če je cilj čim hitrejše sušenje perila, strokovnjaki meniji, da je v zimskih mesecih sušilni stroj nedvomno najboljša rešitev. "Tudi zato, ker je zaradi hitrejšega sušenja manj možnosti, da bo perilo vpijalo vlago in imelo vonj po plesni," dodaja.

Vendar pa strokovnjak opozarja, da je treba pri uporabi sušilnega stroja upoštevati nekaj manjših previdnostnih ukrepov.

Če uporabljate sušilni stroj: nasveti za dišeče perilo

1. Uporabite folije, kroglice ali eterična olja

Kot poudarjajo uporaba sušilnega stroja ni dovolj, da bi zagotovili prijeten vonj perila. V zvezi s tem predlaga preprost trik: "Če uporabljate folije ali kroglice za sušenje in eterična olja, ki so namenjena posebej za to uporabo, ste lahko prepričani, da vaše perilo ne diši le sveže in čisto, ampak tudi oddaja intenzivnejši in obstojnejši vonj," pravijo.

2. Pravilno čiščenje stroja

Tako kot pri pralnem stroju sta tudi pri sušilnem stroju vzdrževanje in čiščenje sušilnega stroja ključnega pomena, da perilo ne bi vpijalo neprijetnih vonjav. Vsak cikel sušenja morate izprazniti predal za vodo in očistiti filter za žmolke. Če tega ne storite, se v filtru naberejo kosmiči, ki ovirajo kroženje zraka, preprečujejo pravilno sušenje perila in s tem spodbujajo neprijetne vonjave. Strokovnjak priporoča tudi čiščenje prezračevalnega kanala vsaj enkrat na šest mesecev in občasno razkuževanje bobna, „da se odstranijo ostanki in prepreči, da bi oblačila vpijala neprijetne vonjave“.

3. Izogibajte se visokotemperaturnim ciklom

Ste prepričani, da ste upoštevali zgornja navodila, a vaše perilo do konca sušenja ne ohranja vonja mehčalca tkanin? Cikli sušenja pri visoki temperaturi lahko povzročijo izhlapevanje aromatičnih olj. To se običajno zgodi pri sintetičnih tkaninah ali oblačilih, ki slabo prenašajo visoke temperature, za katere je priporočljivo naravno sušenje.

4. Uporaba premajhne količine mehčalca za tkanine in neprekinjena obremenitev sušilnega stroja

Drugi možni vzrok je lahko, paradoksalno, uporaba prevelike količine mehčalca tkanin v procesu pranja. Kot pojasnjujejo, se lahko zaradi tega na oblačilu ustvari lepljiva plast, ki ovira kroženje zraka med sušenjem in tako preprečuje, da bi se vonj obdržal. "Svetujemo vam, da se odločite za kakovostne mehčalce tkanin, tako da zadostuje uporaba minimalne količine izdelka," pravi strokovnjak. Nadaljnje priporočilo tistim, ki uporabljajo sušilni stroj, je, da se izogibajo preobremenitvi naprave, saj lahko to prav tako ovira pravilno kroženje zraka, kar ima znane posledice.

Brez sušilnega stroja in brez zunanjega prostora (lahko se zgodi)

Kaj pa, če nimate ne le sušilnega stroja, ampak tudi zunanjega prostora za obešanje oblačil? Tudi za to je rešitev. Strokovnjak kot glavne zaveznike izpostavlja razvlaževalce zraka in/ali ventilatorje, ki pospešijo proces sušenja. Poleg tega svetuje, da se oblačila sušijo tako, da se ne kopičijo na kupe in da se med oblačili pusti prostor. "To bo olajšalo sušenje, saj bo spodbudilo boljše kroženje zraka," pojasnjuje. S takšno razporeditvijo tkanin vlaga hitreje izgine in prepreči nastanek neprijetnih vonjav.

Niti kraljica Letizia se ne more upreti tej trendni zimski barvi: V stilu "mafijske žene" obleko kombinirala s krzneno jakno in elegantnimi biseri

Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024