Nikotinska kislina je zelo zdrava za lase, njene učinke pa primerjajo s čarovnijo – po izkušnjah lahko lasje zrastejo tudi do 4 cm na mesec.
Da bi naši lasje dosegli svoj polni potencial, potrebujejo veliko nežne ljubezni in nege. Zlahka domnevamo, da so optimalni rezultati doseženi le z mazanjem las z oljem in prilagajanjem prehranjevalnih navad, vendar včasih lasje potrebujemo še dodaten val ljubezni, ki ga lahko priskrbimo s posebno nego, ki vključuje nikotinsko kislino.
Niacin, ki je skupno ime za nikotinsko kislino ima pomembno vlogo pri ohranjanju našega zdravja - zakaj torej zanj še nikoli nismo slišali? No, morda ste. Niacin, znan tudi kot vitamin B3, je v vodi topen prehranski element, ki sodeluje pri nevrotransmisiji in sintezi maščobnih kislin, oksidacijskih in redukcijskih reakcijah ter presnovi enogljikov.1 Čeprav je niacin ključni dejavnik pri ohranjanju zdravja telesa, ga naše telo ne proizvaja naravno. Kljub temu je pomanjkanje niacina običajno redko, saj ga najdemo v številnih živilih, vključno z rdečim mesom, perutnino in ribami ter oreščki, gobami in avokadom.
Ne spreglejte:
- Sedenje poveča možnost pojava anksioznosti in depresije: V svoj urnik vkjučite dovolj gibanja in se izognite utrujenosti ter mračnim mislim
- Največji trend kril ta hip bo optično podaljšal vašo silhueto
- Victoria Beckham tako obožuje te čevlje, da jih ima kar v treh različnih barvah
Morda že vemo, da se skrb za zdravje začne z doslednim uživanjem prave hrane, enako pa velja tudi za izboljšanje zdravja in stanja naših las! Čeprav je za ohranjanje optimalnega zdravja las potrebna široka paleta hranilnih snovi, je koristni niacin zagotovo ključni vitamin. Niacin je vitamin, ki pomaga pri spodbujanju zdrave rasti las.
V nadaljevanju si preberite več informacij o koristih vitamina B3 za lase.
Kaj je niacin (vitamin B3)?
Niacin, znan tudi kot nikotinska kislina, je esencialni vodotopni vitamin B, znan kot vitamin B3. Niacin je ključnega pomena za vaše notranje in zunanje zdravje. Pravzaprav je niacin član vitamina B-kompleksa, ki telesu pomaga pri pretvorbi hranil (ogljikovih hidratov) v energijo (glukozo), ki jo telo uporablja za ustvarjanje in obnovo DNK, pomaga pri pravilnem delovanju jeter, kože, las, oči in živčnega sistema ter ima antioksidativne učinke. Niacin pomaga izboljšati krvni obtok, zavira vnetja in pomaga telesu, da v nadledvičnih žlezah proizvaja različne spolne hormone in hormone, povezane s stresom. Niacin v telesu deluje kot koencim, od katerega je pri različnih reakcijah odvisnih več kot 400 encimov. Vitamin B3 je v vodi topen vitamin, ki se ne more skladiščiti v telesu, zato je niacin nujno pridobivati iz prehranskih in lokalnih virov.
Kako nikotinska kislina vpliva na lase:
- Nadzoruje proizvodnjo sebuma, zato lasišče dlje ostane čisto.
- Z delovanjem na melanin naredi naravno barvo las svetlejšo in bolj nasičeno.
- Pospešena rast las je vidna že po 10-14 dneh uporabe. Povprečno zrastejo 3-4 cm na mesec
- Izboljša kakovost las, ne da bi jih obremenjeval. To jih naredi bolj poslušne, bujne in sijoče.
- Primerno za vse tipe las in lasišča.
- Nikotinska kislina, tako kot vsako zdravilo, lahko povzroči alergijske reakcije. Da bi to preprečili, pred prvo uporabo vitamina PP naredite test občutljivosti na komolcu.
View this post on Instagram
Upoštevanje vrste las
Na splošno lahko niacin oz. nikotinsko kislino uporabljate pri vseh vrstah in teksturah las. Vendar imajo tisti, ki se spopadajo z alopecijo, več razlogov, da posežejo po niacinu kot dodatku, kot tisti, ki imajo zdrave in polne lase.
Niacin lahko uporablja vsakdo, vendar ima največji učinek na tiste, ki jim primanjkuje vitamina B3, pojasnjujejo strokovnjaki. Ker je B3 nujno hranilo, ki ga telo ne more proizvesti, ga je treba pridobiti iz zunanjih virov.
Če razčlenimo posamezne vrste las, lahko tisti s suhimi, krhkimi ali poškodovanimi lasmi izkoristijo krepčilne lastnosti niacina in sijaj. Niacin lahko koristi tudi tankim lasem, saj spodbuja rast in moč. Ker ima protivnetne in vlažilne lastnosti, lahko pomaga tudi tistim z vnetim lasiščem.
Kako uporabljati niacin za lase
Niacin lahko uporabite tako preprosto, kot če zaužijete ustrezen obrok z mesom in zelenimi listi ali dnevni vitamin. Kljub temu je sestavina prisotna tudi v vsakodnevnih izdelkih za lase za tiste, ki potrebujejo dodatno spodbudo.
Pred dodajanjem niacina v vsakodnevno rutino se morate posvetovati z zdravnikom, pri prehranskih dopolnilih in zdravljenju z niacinom pa morate vse izdelke z niacinom za lokalno uporabo (kot tudi vse zaužite izdelke) testirati z obliži.
Priporočila za uporabo nikotinske kisline:
- Ne pozabite: nikotinske raztopine so primerne samo za zunanjo uporabo. Izdelek z vatirano palčko, brizgo ali kapalko nanesite na korenine las in ga z rahlimi krožnimi gibi vtrite v lasišče.
- In da bi povečali učinek, upoštevajte priporočila:
- Nikotinsko kislino nanašajte le na čisto glavo. V nasprotnem primeru bodo nečistoče prodrle v notranjost, kar bo samo poslabšalo zdravje in videz las.
- Raztopino uporabite takoj po odprtju ampule. Na prostem se koristne snovi vitamina PP zmanjšajo.
- Za udobje postopka lase vnaprej razdelite na majhne pramene. Raztopino vtirajte, začenši od senc in postopoma proti vrhu glave in tilniku.
- Poskusite uporabiti samo eno ampulo vitaminov (1 ml) v enem postopku. Nikotinska raztopina deluje na krvne žile že v majhnih odmerkih.
- Če kislino uporabljate kot samostojen izdelek, vam je ni treba izpirati.
- Občutek pekočega in vročega na glavi po nanosu "nikotina" je normalna reakcija lasišča na širjenje krvnih žil. Če pa imate izpuščaj ali srbečico, zdravilo čim prej sperite s hladno vodo in šamponom.
- Če imate občutljivo lasišče, raztopino kisline pred uporabo rahlo razredčite z vodo. Priporočen potek uporabe: redno en mesec, nato odmor 30-60 dni.
Fotografije: Profimedia
Preberite še:Alma Ras in Manners nam predstavljata ideje za darila za najdražje (s posebnimi ugodnostmi!)
Priporočamo tudi:Poskrbite za delujočo prebavo in zdravo črevesje: 20 živil, bogatih z vlakninami, ki pomagajo tudi v boju proti zaprtju
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc