E-cigarete so se sprva pojavile kot varnejša alternativa kajenju, vendar so s časoma dokazi pokazali, da ima ta zelo podobne, če ne celo hujše posledice na splošno zdravje kot kajenje navadnega tobaka. Kakšne pa so posledice e-cigaret na kožo?
Skupaj s tveganji za zastrupitve z nikotinom, razvoj pljučnih bolezni in celo raka (mnoge elektronske cigarete vsebujejo kemikalije, kot so formaldehid, arzen in akrolein), lahko kajenje e-cigaret vpliva na vašo kožo na tak način, da nobena količina kreme z retinolom ne bo več uspela popravit pridobljenih poškodb.
Tako kot pri kajenju cigaret tudi pri vejpanju prihaja do vdihavanja toksinov, kateri se bodo neizogibno odložili v kožo. Preobremenitev največjega organa našega telesa z omenjenimi toksini, bo posledično vplivalo na njegovo sposobnost normalnega delovanja.
Od pospeševanja znakov staranja in pojav aken do ustvarjanja puste kože brez življenja; kemikalije v sadnem hlapu veliko bolj škodijo koži na vašemu obrazu, kot se zavedate.
Ali e-cigareta postara vaš obraz?
Preprost odgovor je da, kajenje e-cigaret postara vaš obraz, saj povzroča oksidativni stres, oziroma situacijo, ko je v telesu preveč nestabilnih molekul (imenovanih "prosti radikali") in premalo antioksidantov, da bi se jih znebili.
Ta pojav je neposredno povezan z zmanjšanjem proizvodnje in dodatno razgradnjo kolagena in elastina, ki sta bistvena gradnika za čvrstost in elastičnost kože, oziroma mladostni videz le te. Izguba teh beljakovin vodi do tega, da bo koža videti starejša. Kajenje e-cigaret tako kot kajenje običajnih povzroča tudi, da do celic prihaja manjša količina kisika in hranil, kar povezujemo z pusto, ohlapno kožo, brez sijaja.
Stranski učinek kajenja tobačnih cigaret je lahko nastanek navpičnih perioralnih gub okoli ustnic, sicer znanih kot "kadilske ustnice". Te gube so lahko tudi stranski učinek pri vejpanju. Prekomerna uporaba mišic ustnic za stiskanje skupaj z zmanjšanjem kolagena in elastina poveča verjetnost nastanka teh gub.
Redno kajenje e-cigaret lahko povzroči tudi večjo dehidracijo vaše kože, kar je posledica nekaterih sestavin, kot sta propilen glikol in rastlinski glicerin, ki ju lahko najdemo v večini e-cigaret. Strokovnjaki ugotavljo, da lahko to v kombinaciji z nikotinom potencialno privede do pustega in neenakomernega tena kože.
Povezava med vejpanjem, aknami in drugimi kožnimi obolenji
Ne samo, da kajenje e-cigaret poslabša stanje kože z aknami, dejansko lahko poslabša katero koli drugo obolenje kože. Pri aknah lahko kajenje e-cigaret poveča vnetje in proizvodnjo sebuma. Iz dolgoletnih raziskav o nikotinu vemo tudi, da lahko ta vpliva na hormonsko ravnovesje in slabi kožno bariero, kar lahko povzroči akne ali poslabšanje teh. Dokazi kažejo tudi, da je kajenje e-cigaret enako škodljivo kot kajenje, ko gre za celjenje ran. To pomeni, da se bodo mozolji ali rane celile dlje.
Poleg tega lahko vejpanje poslabša kožne bolezni, kot je ekcem. Poleg dehidriranja kože lahko kemikalije in dodatki v tekočini e-cigarete neposredno dražijo kožo, kar sproži izbruh ekcema, zlasti pri posameznikih z občutljivo kožo. Poslabšajo se lahko tudi druga stanja, kot sta luskavica in rozacea, ki sta povezana z nenormalnostmi kožne pregrade.
Ali je poškodba kože, ki jo povzroči kajenje e-cigaret, popravljiva?
Ali je poškodba kože popravljiva ali ne, je odvisno od več dejavnikov, vključno s tem, koliko ste stari, kako dolgo ste kadili e-cigarete in kako pogosto.
Pomembno je vedeti, da je odprava izgube kolagena in elastina izjemno težka, dolgotrajna in draga. Z napredkom v kozmetični medicini in napravah, ki temeljijo na energiji, lahko zmanjšate znake prezgodnjega staranja in škodo, ki jo povzroči kajenje e-cigaret, vendar to ni popolnoma zagotovljeno.
Ali je kajenje e-cigaret slabše za vašo kožo kot kajenje običajnih cigaret?
Tako kajenje kot vejpanje sta za kožo zelo škodljiva. Čeprav je mogoče e-cigareta na papirju videti manjše zlo, je vedno več dokazov (dolgoročnih posledic kajenja e-cigaret na naše splošno zdravje, sploh še ne poznamo), da temu ni tako.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Igralka Meryl Streep je s svojim stajlingom dokazala, da si lahko fantastično videti tudi pri 74 letih
Priporočamo tudi: Ikonična manekenka Paulina Porizkova zapeljiva in samozavestna pri 59 letih: "Pokazati moramo lepoto teles vseh barv, velikosti in starosti"
Novo na Metroplay: Ajda Rotar Urankar in David Urankar iskreno o zakonu in težki življenjski preizkušnji