Če vam po prebolelem covidu izpadajo lasje, niste edini: Nasveti strokovnjakov, ki dejansko delujejo

12. 4. 2022
Deli
Če vam po prebolelem covidu izpadajo lasje, niste edini: Nasveti strokovnjakov, ki dejansko delujejo (foto: Instagram)
Instagram

Če smo se kaj naučili iz pandemije Covida je to, da je lahko pričakujemo nepričakovano. Izpadanje las, ki se pojavi pri številnih ljudeh, pa morda ni tako nepričakovano. Preverite, zakaj. 

Počasi se že zdi, da se naše življenje vrača na stare tirnice, ponovno v svoja življenja vabimo svoje bližnje, ljubljene in tiste malo manj ljubljene in na konici jezika že okušamo zametke svobodo. In če smo imeli srečo in se dolgo izogibali Covidu, nas je ta vseeno nekje ujel, v blažji ali morda težji različici. Pa posledice, ki jih je pustil za nas, kot tista vrečka presenečenja, ki jo počasi in vsak dan odpiraš in nikoli ne veš, kaj zares te bo presenetilo. No, presenetilo nas je nenadno izpadanje las. 

Zdravniki pravijo, da zdaj številni bolniki, ki okrevajo po Covid-19, izgubljajo lase - ne zaradi samega virusa, temveč zaradi fiziološkega stresa, ki ga povzroča boj proti njemu. Veliko ljudi, ki niso nikoli zboleli za virusom, prav tako izgublja lase zaradi čustvenega stresa zaradi izgube službe, finančnih težav, smrti družinskih članov ali drugih uničujočih dogodkov, ki so posledica pandemije.

Ne spreglejte: 

Obstaja oblika izpadanja las, imenovana telogen effluvium, ki jo pogosto imenujemo tudi stresna oblika in jo lahko sproži veliko stvari, vključno s porodom, boleznijo, zdravili ali večjim življenjskim stresom, pravijo strokovnjaki. Lasje na glavi nenehno krožijo skozi tri faze: anagen ali fazo rasti, katagen, ki je prehod, in telogen, ko počivajo. Telogeni efluvium pomeni, da posamezni prameni preidejo v fazo mirovanja in nato izpadejo. Čeprav v povprečju izgubite približno 100 las na dan, v tem primeru izgubite večje kepe las (v nekaterih primerih od 30 % do 50 % las). Kljub temu je velika verjetnost, da večina izpadlih las ponovno zraste v treh do šestih mesecih, vendar pri nekaterih ljudeh temu ni tako.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by goop (@goop)

Čeprav znanstveniki še vedno preučujejo Covid in njegove dolgotrajne učinke na telo, so po besedah strokovnjakov, vaša nedavna plešasta mesta verjetno posledica kombinacije različnih dejavnikov. Svojo vlogo imajo stresni hormoni in imunski odziv vašega telesa na bolezen, ki lahko negativno vpliva na lasni folikel. Vpliv psiholoških stresorjev sproži obilico adrenalina in kortizola, ti hormoni pa lahko prispevajo k izpadanju las. Telo se na COVID odzove tako, da ustvari pro-vnetno stanje, kar vodi do poškodb tkiva, ki lahko sprožijo telogeni efluvium."

Poleg stresa na telo je treba upoštevati tudi naravni proces staranja, saj mnoge ženske s staranjem izgubljajo lase. Ker pandemija traja že več kot dve leti, lahko COVID razkrije tudi genetsko nagnjenost vašega telesa k izpadanju las, kar se lahko zgodi v vseh starostnih obdobjih. Takšna osnovna nagnjenost, pa se imenuje androgena alopecija, pravijo strokovnjaki. 

Redčenje las ni le posledica običajnega izpadanja - s staranjem se lahko zmanjšajo tudi premeri samih pramenov, zato so bolj podobni tako imenovanim otroškim lasem. Lahko si predstavljamo, da se naši lasje starajo tako kot mi, kot interakcija med našimi hormoni in genetiko. Ko se testosteron začne spreminjati v dihidrotestosteron ali krajše DHT, ta napade mešiček in povzroči njegovo počasno krčenje. Strokovnjaki pojasnjujejo, da s tem naši lasje niso le tanjši, ampak tudi izgubijo del svoje barve, njihov življenjski cikel pa se skrajša, saj naše telo sčasoma proizvede več DHT.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by goop (@goop)

Strokovnjaki pravijo, da pandemija povzroča dve vrsti izpadanja las.

Pri enem, imenovanem telogen efluvium, ljudje izgubijo veliko več las kot običajnih 50 do 100 las na dan, kar se običajno začne nekaj mesecev po stresni izkušnji. Pravzaprav gre za premik ali "izklop sistema za rast las".

V zdravih lasnih ciklih je večina las v fazi rasti, majhen odstotek jih je v kratki fazi mirovanja in le približno 10 odstotkov v fazi izpadanja ali telogena. 

Pojav, ki se pri nekaterih ženskah pojavi tudi po nosečnosti, običajno traja približno šest mesecev, če pa se stresne situacije nadaljujejo ali ponavljajo, se pri nekaterih ljudeh razvije kronično izpadanje, trdijo strokovnjaki.

Drugo stanje izpadanja las, ki se zdaj povečuje, je alopecija areata, pri kateri imunski sistem napade lasne mešičke, ki se običajno začnejo s koščkom las na lasišču ali bradi. 

Kako si lahko pomagamo?

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by goop (@goop)

1. Spironolakton za izpadanje las

Izkazalo se je, da 100 mg spironolaktona, ki ga morda že uživate zaradi hormonskih aken, ne omogoča le odlične kože. Ker tableta zmanjšuje proizvodnjo testosterona v nadledvičnih žlezah, moti pretvorbo testosterona v DHT, kar zmanjšuje negativne učinke na vaše mešičke. Ženske, ki jemljejo spironolakton zaradi aken, pogosto opažajo koristi v obliki zmanjšanega izpadanja las ali povečane rasti. Zdravilo vam lahko predpiše vaš dermatolog, vendar je lahko optimalni odmerek nekoliko višji od tistega, ki ga večina bolnikov jemlje za akne, in sicer od 100 mg do 20 mg. Rezultate lahko pričakujete že po šestih mesecih do enega leta, torej bo trajalo nekaj časa. Opozorilo: če ste noseči ali dojite, jemanje zdravila ni priporočljivo.

2. Minoksidil in finasterid za izpadanje las

Najboljši način zdravljenja brez recepta je lokalni minoksidil, pravijo strokovnjaki. Minoksidil je lokalno pršilo ali pena, ki jo nanesete na lasišče, da spodbudite rast las. Čeprav natančen razlog za njegovo delovanje ni povsem znano, naj bi preprečil krčenje mešičkov. Njegova različica vključuje tudi finasterid, ki zmanjšuje DHT v lasišču in s tem zmanjšuje napad hormona na folikle. Da bi opazili njegove učinke, lahko traja od nekaj tednov do mesecev, žal pa boste, če prenehate uporabljati topikume, ponovno opazili izpadanje las.

Prav tako velja omeniti: Če si lase barvate na blond, se minoksidilu popolnoma izognite. V interakciji s sredstvi za svetlenje las jih ta namreč spremeni v neonsko rumeno barvo. Poleg tega bodo vaši lasje bolj rumeni, pogosteje ko ga boste uporabljali.

3. Injekcije PRP za izpadanje las

PRP je kratica za injekcije s trombociti bogate plazme, pri čemer vam zdravnik odvzame kri, ki jo nato centrifugira, da izloči plazmo in trombocite. Dobljeno raztopino nato vbrizgajo nazaj na področje, ki ga zdravijo, ne glede na to, ali gre za športno poškodbo ali izpadanje las. Za učinkovito zdravljenje lasišča je treba zadeti folikle, zato pričakujte, da vas bodo vbodli na vsak centimeter. PRP je vsekakor odlična možnost zdravljenja. Rastni dejavniki, ki jih vsebujejo naši trombociti, učinkovito preprečujejo prehod las v fazo mirovanja. Raziskovalci so ugotovili, da lahko trombociti, ki pomagajo pri obnovi tkiva, pomagajo tudi pri odpravljanju ali preprečevanju poškodb vaših foliklov.

Dovolj je lahko že en krog injekcij, če se soočate z izpadanjem las, povezanim s COVID, in da lahko pacienti opazijo razliko že v enem tednu. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by goop (@goop)

4. Zdravljenje izpadanja las na rastlinski osnovi in prehranska dopolnila

Če ne želite zapraviti veliko denarja za injekcije PRP in se ne želite zavezati k dolgoročnemu lokalnemu zdravljenju brez recepta, je na trgu na voljo tudi vrsta zdravil na rastlinski osnovi. Izberete lahko losjone za izpadanje las, ki bazirajo na naravni osnovi in so prav tako učinkoviti. Izberite šampone in balzame, ki so namenjeni problematiki izpadanja las, prav tako pa lahko posežete po prehranskim dopolnilih. Pomembno je, da v svojo vsakdanjo rutino uvedete cink, selen in biotin ter poskrbite za zdravo in uravnoteženo prehrano. Strokovnjaki priporočajo dobro in zdravo prehrano, vitamine, kot je biotin, in tehnike za zmanjševanje stresa, kot so joga, masaža lasišča ali meditacija. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sakara Life (@sakaralife)

Spremembe življenjskega sloga za obvladovanje izpadanja las

Ne glede na to, katero zdravljenje boste izbrali, obstajajo tudi drugi dejavniki, ki vam lahko pomagajo pri rasti las. Prva je ohranjanje dobrega zdravja lasišča, kar vključuje tudi umivanje las. Zdravi lasje se začnejo pri zdravem lasišču. Poskrbeti želimo, da nevtraliziramo raven pH in odstranimo sebum ter vse druge onesnaževalce. Ne pretiravajte z umivanjem las, prav tako pa se v obdboju korenitega izpadanja las odvestuje uporaba suhega šampona.  Suhi šampon se veže na olje in odmrle kožne celice ter tako ustvarja okolje za mikroorganizme, ki lahko povzročijo okužbe mešičkov.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by goop (@goop)

Intuitivno se zdi, da so vse stvari, ki pripomorejo k zdravemu telesu, dobre tudi za lasišče, na primer več spanja, boljša prehrana in zmanjšanje stresa. Strokovnjaki spodbujajo zelene sokove ali smutije. Živila, kot so proso, oves, ohrovt, blitva, avokado in kumare, so odlična za lase.  

Fotografije: Instagram/@poosh

Preberite še: Kdaj ste nazadnje jedli AVOKADO? Razkrivamo, zakaj ga v svoji prehrani NUJNO potrebujete

Priporočamo tudi: Kraljeva družina ŠOKIRANA! V javnost pricurljale občutljive informacije

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven