Ali se lahko preveč tuširate?
Se lahko preveč tuširamo? Če ste bili v zadnjem času na družbenih omrežjih, ste verjetno naleteli na viralni trend "everything shower". Če zanj še niste slišali, ime pove vse. Gre za prhanje, pri katerem opravite izčrpno rutino - čiščenje, piling, britje in vlaženje -, kar je enakovredno nekajurnemu bivanju v zdravilišču, ne da bi zapustili kopalnico. Čeprav je ta trend zbral več kot 400 milijonov ogledov na TikToku, koncept ni nov: tovrstni rituali so priljubljeni že vsaj od starega Rima.
Ne spreglejte:
- Koliko kave na dan je preveč? To je število skodelic, ki jih še lahko spijete v dnevu, da bi se izognili stranskim učinkom kofeina
- Posloviti se je morala od "zadimljenih črnih oči": To je ličenje, ki si ga Kate Middleton od svoje poroke ne dovoli več
- Zakaj vsi govorijo o sinu Melanie in Donalda Trumpa? Ko je izstopil iz avta, so bili vsi osupli: "Je to mogoče?"
Ne glede na to, od kod prihaja, je jasno, zakaj je ta trend deležen vse naše pozornosti: ni le učinkovit način, kako opraviti vse lepotne rituale naenkrat, temveč tudi dostopen način, kako poskrbeti zase. Vendar to verjetno ni nekaj, kar bi morali početi vsak dan. Po eni strani je zamudno in zapravi veliko vode, po drugi pa morda ni preveč dobro za vaše zdravje. "Popolna prha je zelo sproščujoča izkušnja, vredna obiska spa," pojasnjujejo strokovnjaki, vendar pa lahko daljše zadrževanje pod tušem poveča tveganje za izsušitev ali draženje kože."
To pa še ni vse: po mnenju strokovnjakov lahko tudi predolgo ali prepogosto prhanje moti vaš mikrobiom in poškoduje vaše lase. Zato pravijo, da bi se morali držati nekaterih praks, ne glede na to, ali sodelujemo v najnovejšem trendu družbenih medijev ali se preprosto tuširamo, da bi se umili.
Moč prhe
Redno umivanje je seveda bistvenega pomena za vzdrževanje dobre higiene. Vendar prednosti prhanja niso omejene na odstranjevanje umazanije, znoja in odmrlih kožnih celic. Prhanje ima tudi celo vrsto drugih koristnih lastnosti: spodbuja krvni obtok, izboljša delovanje imunskega sistema, lajša bolečine, odpravlja popuščanje, izboljšuje spanec in zmanjšuje utrujenost. Pozitivno lahko vpliva celo na zdravje možganov, učenje in spomin. In kot lahko potrdi vsakdo, ki si je po slabem dnevu želel vroče prhe, so koristi za duševno zdravje očitne. Prhanje lahko izboljša samozavest, zmanjša tesnobo in ublaži stres.
Ali se lahko preveč tuširate?
Morda se vsi tuširamo veliko pogosteje, kot bi bilo treba. "Večina ljudi lahko prenese vsakodnevno prhanje, za mnoge pa bi bilo bolje, če bi se prhali le trikrat na teden," pojasnjujejo dermatologi. Vse je odvisno od vaše kože, izdelkov, ki jih uporabljate, in vašega življenjskega sloga.
Pojasnjujejo, da se boste morali na primer tuširati pogosteje, če se veliko ukvarjate s športom ali ste na prostem redno izpostavljeni alergenom ali toksinom. Če pa ste imeli dokaj miren dan, je verjetno, da lahko preskočite fazo prhanja in si ga privoščite naslednji dan.
Težave s suho ali razdraženo kožo začnemo opažati, ko pogostost prhanja preseže enkrat na dan. Dodaja, da to še posebej velja za ljudi, katerih koža je že suha ali nagnjena k ekcemom.
Poudarjajo tudi, da lahko prepogosto (ali premalo) prhanje povzroči zdravstvene težave z lasiščem, zato pri umivanju las obstaja srednja pot. Če je nekdo nagnjen k prhljaju ali mastnim lasem ali če mu lasje izpadajo, priporočam umivanje vsak drugi dan. Medtem ko si ljudje s teksturiranimi lasmi lahko privoščijo manj umivanja, pa pravi, da če imate prhljaj ali seboroični dermatitis, si morate lase ne glede na vse umivati vsaj enkrat na teden.
Petnajst minut pod toplo vodo
Morda vam ta podatek ne bo všeč, vendar idealno tuširanje traja največ 15 minut in se izvaja z mlačno vodo. Daljše in bolj vroče kot je tuširanje, bolj suha in razdražena je koža.
Če nimate problematične, občutljive ali suhe kože, si seveda lahko tu in tam privoščite dolgo vročo prho, vendar bodite previdni pri izdelkih, ki jih uporabljate. Dermatologi priporočajo, da se izogibate ostrim milom, ki vsebujejo površinsko aktivne snovi, kot je natrijev stearat, ter abrazivnim pilingom in močnim dišavam, ki lahko porušijo kožno pregrado. Priporočajo vlažilna sredstva za umivanje telesa, ki ne odvzemajo koži naravnih olj, kot sta Dove Original Beauty Bar in CeraVe Hydrating Cleanser. Ne varčujte pri negi po prhanju: nežno obrišite kožo z brisačo, namesto da jo drgnete, in ne pozabite nanesti nežnega vlažilnega losjona za telo.
Pomembno je, da ne zanemarite tistega, kar je dobro za vas. Poslušajte svoje telo. Bodite pozorni na svojo kožo. Idealna dolžina in pogostost prhanja sta odvisni predvsem od vaših individualnih potreb in vaše kože. Zapomnite si te nasvete, vendar ne pozabite, da počnete tisto, kar je za vas dobro.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Zopet sta medli glave: na las podobni Reese Witherspoon in hčerka Ava nosili elegantna stajlinga, ki se odlično prilegata njunim letom
Priporočamo tudi: Monica Bellucci nosila osupljivo obleko, ki skrije trebušček in poudari ženstvene obline na vseh pravih mestih
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc