Strokovnjaki nam prinašajo prehranske smernice, s katerimi lahko vplivamo na zmanjšanje in videz celulita.
Celulit predstavlja enega najpogostejših estetskih izzivov, s katerim se srečujemo. Čeprav je ta naravni pojav povsem normalen, pa je želja po gladki, čvrsti in negovani koži enako pričakovana, kar mnoge navdihuje, da se lotijo ukrepov za njeno zmanjšanje. Ključ do uspeha je v ravnovesju – zdrava prehrana je lahko močan zaveznik v boju proti celulitu, ki ga ne pomaga le zmanjševati, temveč tudi preprečiti njegov nastanek.
Strokovnjaki z nami delijo šest učinkovitih nasvetov o prehrani, ki lahko vplivajo na bolj zdrav videz kože. Poiščite jih spodaj!
Preberite še:
- Iz revije: Zakaj smo šolo vsi tako zelo sovražili?
- Po navdihu z modnih pist: To je šik jesenska barvna kombinacija, ki jo morate preizkusiti
1. Povečajte vnos sadja in zelenjave
Za zagotovitev visokega vnosa antioksidantov, fitonutrientov in bioflavonoidov se priporoča prehrana, bogata s sadjem in zelenjavo. Te snovi imajo ključno vlogo pri zaščiti telesa pred prostimi radikali, ki lahko poškodujejo celice in prispevajo k razvoju celulita. Antioksidante, kot sta vitamina C in E, najdemo v velikih količinah v sadju in zelenjavi, kot so citrusi, jagodičevje, špinača in brokoli. Ti vitamini ne le nevtralizirajo proste radikale, temveč tudi spodbujajo nastajanje kolagena, beljakovine, ki je ključnega pomena za ohranjanje elastičnosti in čvrstosti kože.
2. Izberite prave beljakovine
Ustrezen vnos aminokislin in beljakovin je nujen za zdravo tvorbo vezivnega tkiva in kolagena. Najboljša izbira so oreščki, semena in ribe.
3. Zmanjšati (izločiti) industrijske izdelke
Če ste potrebovali opomnik, da ste pozorni na vnos predelanih ogljikovih hidratov, vključno z živili, kot so krofi, pecivo, hitra hrana, torte, razni prigrizki (seznam je neskončen), smo tukaj, da vas ponovno opozorimo. Velika količina ogljikovih hidratov iz industrijskih izdelkov lahko povzroči visoko raven inzulina v krvi in spodbudi nastajanje maščobe ter s tem nastanek celulita.
4. Jejte kompleksne ogljikove hidrate
Poudarjamo, da so ogljikovi hidrati zelo pomembni v naši prehrani in se jim nikoli ne smemo izogibati. Treba je izbrati ustrezne količine in vrste ogljikovih hidratov. Dobro je namreč uživati polnozrnata žita, sladki krompir in stročnice, ki bodo pomagali stabilizirati raven krvnega sladkorja in inzulina.
5. Vključite zdrave maščobe
Zmanjšajte vnos nasičenih maščob in povečajte vnos omega-3 maščob, kot so mastne ribe, laneno seme, ribje olje in orehi. Zdrave maščobe pomagajo pri cirkulaciji. Če je poškodovana, se sposobnost telesa, da kožnim celicam dostavi hranila, zmanjša, kar lahko povzroči težave s celulitom.
6. Pazite na velikost porcij
Pomembno se je izogibati prevelikim porcijam, ki vodijo v debelost. Predvsem gre za hrano, ki vsebuje veliko kcal in ni hranljiva (alkohol, sladkarije in slani prigrizki).
Predlog jedilnika v boju proti celulitu
Zajtrk: Smoothie - v blender dajte ½ banane, 100 g malin, 2 žlici ovsenih kosmičev, 1 žličko kokosovih beljakovin, 1 žlico chia semen, 200 ml vode, ½ žličke cimeta. Zmešajte vse sestavine.
Prigrizek: Mango
Kosilo: Solatni obrok - mlada špinača, piščančji file na žaru, kuhana čičerika, 5-6 surovih mandljev, paradižnik, kumare, olivno olje.
Malica: rdeče sadje (do 100 g)
Večerja: Riba na žaru z dušeno blitvo ali špinačo s solato iz svežih kumar in paprike.