Mini vodnik, kako se vedno ustrezno zaščititi in preprečiti staranje kože.
Ta letni čas napoveduje spomladanska srečanja in prve dolge dni praznovanj na prostem. Med izbiro popolne spomladanske obleke, navdušenjem nad žarom in prijatelji ter soncem, ki končno greje, v teh trenutkih ponovno odkritega življenja na prostem ne smemo spregledati nekaj nege kože.
Ne spreglejte:
- Modna poslastica! Brigitte Macron ubranila naziv kraljice francoske elegance tudi ob boku najbolj modnih dam tega hipa
- "En mesec sem si umivala lase brez šampona in to je rezultat" (Če vaši lasje spadajo v to kategorijo, se te metode ne poslužujte)
- Po znanstvenih podatkih lahko s to sproščujočo dejavnostjo (ki jo vsi obožujemo!) brez napora izgubite do 12 kg
Nezaščiteno izpostavljanje soncu je namreč odgovorno za 80 odstotkov prvih znakov staranja kože, pojav, ki se imenuje fotostaranje, in za njegovo preprečevanje obstaja le ena rešitev, nanesite kremo za sončenje, tudi ob prvih nekaj sončnih žarkih. Zaščita pred poškodbami kože, ki jih lahko povzroči sonce, torej pomeni spremljanje in dolgoročno zmanjševanje znakov staranja.
Nanašanje kreme za sončenje je odprt pogovor na področju lepote, ki se poskuša širiti kot požar, da bi populariziral pomen dobre navade z zelo natančnimi pravili, kot so količina, čas in način nanašanja ter vrsta kreme, ki jo je najbolje izbrati za svoj tip kože, nanesti pravo količino, ob pravem času in na pravi način kreme za sončenje.
Kdaj nanesti kremo za sončenje?
Ni pravega meseca, v katerem bi začeli uporabljati kremo za sončenje, tudi če je v zimskih in pomladnih mesecih sonce manj visoko in to pomeni, da so UV žarki manj močni, saj UVB žarki povzročajo dehidracijo skozi vse leto. Če pregovor pravi, da se v mesecih z R ne sme sončiti, je to zato, ker je v tem obdobju koža po zimi šibkejša in dehidrirana in že najmanjši vpliv sonca lahko povzroči škodo. Zaradi tega ne gre podcenjevati možne škode, ki jo lahko povzroči prvo spomladansko sonce: izračunati jo je treba na podlagi spremenljivk, kot so vremenske razmere, čas in časi izpostavljenosti soncu tudi v pomladnih mesecih.
Kako izbrati najboljšo zaščito pred soncem s kozmetološkega vidika?
Izbira kreme za sončenje glede na vaš tip kože je zelo pomembna. Niso vse kreme za sončenje enake: glede na gostoto formulacije, količino fizikalnih in kemičnih filtrov ter dodatkov, ki tvorijo končni izdelek, imajo različni tipi kože različne potrebe. Kemični filtri lahko povzročijo reakcije na najbolj občutljivi in reaktivni koži, medtem ko fizični filtri odbijajo sončno svetlobo zaradi lastnosti inertnih snovi, ki jih vsebujejo, kot sta minerala titanov dioksid in cinkov oksid z močno prekrivno močjo, čeprav včasih nista dovolj, da bi ponudula dovolj širok spekter zaščite pred soncem, ne glede na tip kože, zato je najboljša krema za sončenje mešanica več filtrov, tako fizičnih kot kemičnih. Najboljša krema za zaščito pred soncem, ki jo lahko izberete, je tista, ki jo je po mnenju dermatologov prijetno ponovno nanesti, vendar je treba več pozornosti nameniti specifikacijam:
- zaščita pred vsemi ultravijoličnimi sevanji (UVB, kratka in dolga UVA, modra svetloba in IR sevanje).
- fotostabilna, ne spreminja se s svetlobo
- odporna na vodo in znoj
- s prijetno teksturo
- z visoko zaščito, spf 30 ali spf 50+
Zakaj je pomembno uporabljati zaščito pred soncem?
Nezaščiten vpliv sonca na kožo povzroča staranje kože, zato je potrebna zaščita pred soncem širokega spektra, pred UVA, UVB in modro svetlobo, ki prodre v ozračje, napada povrhnjico in spodbuja delovanje prostih radikalov, ki lahko dehidrirajo. najgloblji sloj kože in ves kolagen, ki ga vsebuje, kar povzroča drobne gubice in vidne znake staranja, kot so neenakomerna tekstura kože, razširjene pore in zadebelitev kože. Fotostaranje je izraz, ki opredeljuje proces, ki nastane, ko sevanje pospeši proces staranja kože zaradi delovanja UV žarkov (UVA, UVB v manjši meri, IR in modra svetloba), kot so madeži in gube, izguba tonusa. in elastičnost. Ko UV-sevanje dlje časa prizadene kožo, nastanejo molekule, imenovane prosti radikali, ki motijo sintezo beljakovin v globljih plasteh kože, oslabijo dermis in sekundarno tudi povrhnjico, površinski del kože. Ko se prosti radikali povečajo zaradi dolgotrajnega in nezaščitenega izpostavljanja soncu, nastane učinek oksidativnega stresa, ki kulminira v hiperpigmentaciji (sončne pege) in gubah na splošno. Torej navajanje na uporabo kreme za sončenje po skrbni izbiri preprečuje, da bi telo vstopilo v proces fotostaranja.
Katero kremo za sončenje izbrati glede na tip kože?
Stereotip debele, bele, lepljive kreme za sončenje je leta 2023 na srečo zastarel, saj se je posel s kremami za sončenje preoblikoval, da bi pritegnil mlajše potrošnike in jim s privlačno embalažo ter hipertehnološkimi, naprednimi, vse bolj trajnostnimi in za grebene varnimi formulacijami približal to zdravo navado. Najboljša in najbolj tehnološka mešanica na trgu ISDIN dosega to, da je v eni sami formuli združenih 5 različnih vrst filtrov. Različne vrste kože zato potrebujejo različne teksture in rešitve:
- Za zaščito pred soncem za mastno kožo je značilna tekoča, svilnata formula, ki na obrazu ne pušča mastnega občutka, temveč morda deluje uravnavajoče na sebum, kar v povezavi z nego kože blaži vnetja kože, morda vsebuje tudi naravne sestavine, kot je olje čajevca, ali kemične komplekse, namenjene zagotavljanju udobja za mastno kožo.
- Zaščita pred soncem za normalno kožo ima raje vlažilne formule s sijajnim, prosojnim zaključkom, ki niso mastne, vendar so funkcionalne, saj ohranjajo zdravo hidrolipidno plast kože in hkrati ščitijo normalno kožo. Čeprav normalna koža nima enakih težav kot mastna, je treba biti pozoren na mastne kreme za sončenje, ki, če jih ob koncu dneva ne sperete s posebnim čistilnim sredstvom.
-
Sredstva za sončenje za suho kožo imajo formule, ki zagotavljajo 24-urno vlaženje in zaščito, predvsem pa jih je enostavno pogosto ponovno nanašati, kot palico, z mastnimi, vendar nekomedogenimi formulami. Te kože so edine, ki ne pogrešajo mastnih, gostih formul iz preteklosti, saj je ta vlažilni objem preteklih krem potešil njihovo potrebo po vlaženju, ki jo danes najdemo v lažjih, a koncentriranih formulah z enako vlažilno močjo.
-
Kreme za sončenje za reaktivno kožo z ekcemi ali rozaceo pa morajo vsebovati pomirjujoče sestavine, ki lahko ublažijo draženje ali pomirijo morebitne reakcije kože na zunanje dejavnike, če želimo, da se koža pod soncem še naprej dobro počuti. Mineralne sončne kreme z naravnimi sončnimi filtri lahko premagajo reakcije pod soncem in zaščitijo kožo.
Kako pogosto uporabljati kremo za sončenje
Pravilna zaščita pred soncem je resnična zaveza, da boste poskrbeli za svoje telo in zdravje, in je sestanek s samim seboj, ki vam bo prinesel veliko zadovoljstva in koristi, če se ga boste dosledno udeleževali. Pravilno nanašanje kreme za sončenje pomeni, da izberete kremo za sončenje in jo med dolgotrajnim izpostavljanjem soncu ponovno nanesete vsaki dve uri. To pomeni, da si lahko izmislimo najbolj kreativne strategije na svetu, vendar je dolgotrajna uporaba zelo pomembna, ne le na morju, temveč tudi na podeželju in v mestu, saj sonce sije (čeprav različno zaradi dejavnikov, kot sta bližina ekvatorja in višina morja v kraju) po vsem svetu. V mestu je idealno, da si obraz in telo namažete s kremo za sončenje, preden odidete od doma po opravkih, zlasti če vas čaka cel dan na prostem. Tudi za zaposlene v pisarnah je pomembno, da se namažejo s kremo za sončenje, saj žarki UVA in modra svetloba prodirajo skozi okna stavb. Če si predstavljamo počitniško razpoloženje in se namažemo s kremo za sončenje doma pred odhodom na sonce, morda pred prihodom na plažo, je to poteza, ki zagotavlja vpijanje kreme, vendar dejansko zmanjšuje njene zaščitne sposobnosti, saj se je na poti domov na plažo učinkovitost sončnega filtra že začela, zato se lahko odpravite naravnost na plažo in izberete sestavo, odporno na pesek in vodo.
Kje na obraz in telo nanesiti kremo za sončenje? Področja, ki jim je treba posvetiti največ pozornosti
V obdobju prvega sončenja lahko veliko škode povzročimo, če pozabimo vsaki dve uri ponovno nanesti kremo za sončenje, kar je tudi posledica dvomov o količini kreme, ki jo je treba nanesti na obraz in telo, da bo zaščita pred soncem popolna. Čeprav je pravilo dveh prstov, trend, ki je postal priljubljen na družbenih omrežjih, uporabnikom vtisnilo v zavest podobo, da sta dva trakova kreme za sončenje, ki ju je treba nanesti najprej na prste roke in nato na obraz, dovolj, to pogosto ni dovolj. Dermatologi priporočajo nanos 2 mg na kvadratni centimeter kože, kar je količina, enaka čajni žlički, kar pomeni, da potrebujete približno 4 grame kreme za kožo obraza in 30 gramov kreme za skupno zaščito telesa. Poleg tega, kako pogosto in koliko kreme nanašati, je treba vedeti še nekaj o tem, kje nanašati kremo za preprečevanje znakov staranja. Poleg obraza in dekolteja obstajajo tudi posebni predeli telesa, ki jih je treba zaščititi, da bi preprečili sončne opekline in fotostaranje. Hrbtišča rok in stopal, ustnice in komolci so predeli telesa, kjer sonce najbolj opeče in boli, saj je plast povrhnjice na teh predelih tanjša. Zaščita teh predelov s pravo količino kreme - majhen dotik z umazano roko ni dovolj - bo imela dolgoročen učinek proti sončenju.
Zaveznik na plaži, da vas nikoli ne opeče: UV-nalepke opozarjajo, kdaj zaščita ne ščiti več
Če ste skrbno izbrali kremo za sončenje in upoštevali vse kozmetološko in dermatološko preizkušene parametre (omenjene zgoraj), jo vsaj vsaki dve uri ponovno nanesli na obraz in telo v pravi količini, bi morali biti zaščiteni. Toda kako vedeti, kdaj je čas, da jo ponovno nanesete? Nameščanje budilke se zdi trapasto, poleg zdrave pameti, ki jo je treba skrbno uporabljati, pa se kot trik, kako ugotoviti, kdaj je treba ponovno nanesti kremo za sončenje, osredotočite le na občutek na koži. Ko se med izpostavljanjem soncu koža začne pregrevati in vleči, je verjetno čas, da ponovno nanesete kremo, vendar je morda že prepozno, saj je absorpcija sevanja odvisna od različne občutljivosti vsake vrste kože, intenzivnosti izpostavljanja soncu, zaščitnega faktorja, količine nanesene kreme za sončenje in prisotnosti vode na koži. Da bi bilo jasno, kdaj je treba ponovno nanesti zaščito pred soncem, se lahko opremimo z UV-nalepkami, ki s spreminjanjem barve opozarjajo, kdaj je treba ponovno nanesti zaščito: s posebno tehnologijo te nalepke spreminjajo barvo na koži, ko je koža zaščitena, so prozorne, ko pa se prižge rdeča barva, kot semafor, ko je treba ponovno nanesti zaščito, da bi bili vedno zaščiteni.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Položaj, v katerem bi morale spati vse ženske nad 50 let: Najboljši položaj za spanje, s katerim lahko povečate proizvodnjo kolagena
Priporočamo tudi: Venera je v ovnu do 29. aprila: 4 znamenja zodiaka, ki bodo do konca meseca doživela velike spremembe v ljubezni
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić