Če želite, da hialuronska kislina poveča vlažnost kože ali njen volumen, je pomembno, kakšno hialuronsko kislino uporabljate in kako

7. 6. 2024
Nega kože obraza po 60. letu zahteva posebno pozornost in izdelke, ki so namenjeni specifičnim potrebam zrele kože. (foto: Profimedia)
Profimedia

Ker je hialuronska kislina izjemno vsestranska sestavina, ki se uporablja v različnih oblikah za izboljšanje videza in zdravja kože, predvsem tudi poleti (uporabo kar nekaj drugih aktivnih sestavin se poleti odsvetuje), smo za vas pripavili malo šolo o hialuronski kislini. 

Kaj je hialuronska kislina?

Je polimer disaharidov, naravna sestavina človeškega vezivnega tkiva, ki se nahaja v medceličnih prostorih med našo kožo in sklepi.

Kaj je naloga hialuronske kisline?

Skupaj s kolagenom in elastinom je ena od glavnih sestavin vezivnega tkiva, ki obdaja kožne celice, in skrbi za vlaženje in čvrstost kože. Je močan humektant, kar pomeni, da lahko veže od tisočkrat do desettisočkrat toliko vode, kot je njena masa.

Kakšne vrste hialuronske kisline poznamo?

Ločimo med tremi vrstami hialuronske kisline: kratko, srednje in dolgoverižno hialuronsko kislino. Dolgoverižna in srednjeverižna ostaneta na površini kože, kjer izboljšata navlaženost najbolj zunanje plasti povrhnjice. Kartkoverižna pa prodre globlje v epidermalne plasti, kjer stimulira koži lastno tvorbo hialuronske kisline in tako obnovi zaloge vlage tam. Glede na način kako hialuronsko kislino vnašamo v kožo pa je pomembno tudi kako je hilauronska kislina povezana in v kakšni obliki se nahaja.

Hialuronska kislina v mezoterapiji

Mezoterapija je tehnika, kjer se majhne količine hialuronske kisline, pogosto skupaj z vitamini, minerali in drugimi aktivnimi sestavinami, injicirajo v srednji sloj kože (mezoderm). Cilj je izboljšati hidratacijo, tonus in elastičnost kože ter spodbuditi proizvodnjo kolagena.

Z mezoterapijo vnašamo hialuronsko kislino, ki za razliko od tiste v polnilih ni prečno vezana (omogoča bolj enakomerno razporeditev v koži). Njene učinke vidimo v glavnem le na povečanju vsebnosti vode v koži oz. vlaženju, ne vpliva pa na nastanek volumna in glajenje globokih gub. Rezultati mezoterapije so običajno vidni po nekaj seansah, ki jih je potrebno redno ponavljati za dolgotrajne rezultate. Priporočeno je več zaporednih tretmajev z vzdrževalnimi sejami na nekaj mesecev.

Mezoterapija s hialuronsko kislino  je primerna metoda pomlajevanja za osebe, ki imajo kožo nekoliko izsušeno, pojavijo se drobne gubice okrog oči in ust. V Dermatološkem centru Derm predel kože, običajno prej namažejo z anestetično kremo, da samo zbadanje kože ni tako boleče. Tik pred posegom kožo razkužijo.Nato sledi iniciranje aktivnih učinkovin, v našem primeru hialuronske kisline. Na mestu injiciranja so takoj po posegu vidne bolj ali manj drobne bunčice, ki po nekaj urah oz. enem dnevu izginejo. Po končanem postopku kožo namažejo s kremo, ki pospeši obnovo kože in jo nahrani. Običajno sta potrebna 2 posega v razmaku mesec dni, ter nato za vzdrževanje ena terapija čez pol leta. 

Mezoterapijo hialuronske kisline brez igel v Dermatološkem centru Derm izvajajo s pomočjo sodobnega aparata, s katerim brez bolečin ali vidnih posledic vnašajo aktivne snovi v kožo. Aktivna zmes je sestavljena iz hialuronske kisline, vitaminov, matičnih celic in izvlečkov rastlin in alg.

Hialuronska kislina v dermalnih polnilih
Dermalna polnila s hialuronsko kislino se uporabljajo predvsem za dodajanje volumna  na obrazu. Prav tako se uporabljajo za izboljšanje kontur obraza, kot so ustnice, ličnice in čeljustna linija.

Hialuronska kislina v polnilih je v obliki gela, ki se vbrizga neposredno pod kožo. Polnilo veže vodo in poveča volumen na mestu injiciranja, kar takoj izboljša videz kože. Polnila z hialuronsko kislino so pogosto navzkrižno povezana, kar pomeni, da so molekule hialuronske kisline kemično povezane, da tvorijo mrežo, kar omogoča da ostane na mestu in daljšo obstojnost v koži. Učinki polnil s hialuronsko kislino običajno trajajo od 6 do 18 mesecev, odvisno od specifičnega izdelka in področja, kjer je bilo polnilo uporabljeno.

Hialuronska kislina v kozmetičnih Izdelkih

Hialuronska kislina je pogosta sestavina v kremah, serumih, losjonih in maskah. Uporablja se za povečanje vlažnosti kože, zmanjšanje videza gub in izboljšanje elastičnosti kože. Hialuronska kislina v kozmetičnih izdelkih deluje kot humektant, kar pomeni, da veže vodo in pomaga koži ohranjati vlago. V teh izdelkih se uporablja hialuronska kislina z različnimi molekulskimi masami, oziroma dolga, srednje ali kratkoverižna hialuronska kislina. Učinki hialuronske kisline v kozmetičnih izdelkih so začasni in zahtevajo redno uporabo, da se ohrani optimalna raven hidracije in izboljšan videz kože.

RHA serum za vlaženje in učvrstitev za vse vrste kože, Teoxane, 95 €
RHA serum za vlaženje in učvrstitev kože z najvišjo koncentracijo vlažilnih in poživljajočih edinstvenih sestavin Teoxane v kombinaciji z antioksidanti za znatno hidratacijo. 

promocijsko gradivo

Fotografije: Profimedia in promocijsko gradivo

Preberite še: Odzivajte se na žejo in jejte hrano, ki je bogata z vodo: 9 preprostih načinov, kako svojemu telesu zagotoviti optimalno hidracijo

Priporočamo tudi: Urednica Elle je preizkusila 'Red Carpet' piling, ki je zelo popularen med hollywoodskimi zvezdnicami

Novo na Metroplay: Vse o poletni negi kože | Tajka Selan