Prednosti zavestnega in počasnega dela: Dvominutna navada, ki jo lahko naredite vsak dan, da se boste počutili manj utrujeni

18. 1. 2024
Deli
Prednosti zavestnega in počasnega dela: Dvominutna navada, ki jo lahko naredite vsak dan, da se boste počutili manj utrujeni (foto: Profimedia)
Profimedia

Majhne stvari lahko močno vplivajo na raven naše energije. Po mnenju strokovnjaka za dobro počutje in prehrano je to ena od njih.

Ta navada vam lahko pomaga, da se boste počutili manj utrujeni.

Vsak dan lahko naredite veliko stvari, ki vam bodo pomagale, da se boste počutili manj utrujeni in imeli več energije. Strokovnjakinja za prehrano in dobro počutje Cristina Barrous meni, da obstaja preprosta dvominutna navada, ki bi jo morali ponoviti vsaj desetkrat na dan, da se ne bi več počutili izčrpane. In da se zavemo, da normaliziranje utrujenosti - in hvalisanje z njo, ker mislimo, da je simptom storilnosti - ni dobra stvar. "Velika napaka, ki jo v zvezi s tem delamo, je, da se ne ustavimo in ves dan ostajamo na avtopilotu. Zato priporočam, da se vsaj desetkrat na dan ustavite za dve minuti, se zavedate, kaj počnete, in ne počnete dveh stvari hkrati. Na primer nanos kreme in samo nanos kreme (brez hkratnega poslušanja podcasta, na primer). Ali priprava večerje, ne da bi hkrati preverjali elektronsko pošto," pojasnjuje Cristina Barrous, ki nam svetuje, naj zavestno izvajamo te vsakodnevne geste, ki jih ponavadi opravljamo večopravilno brez razloga ali potrebe.

Ne spreglejte:

Nevarnost obravnavanja večopravilnosti kot nekaj običajnega

Dejansko pripombe Cristine Barrous nekoliko spominjajo na pripombe Tima Kendalla, nekdanjega izvršnega direktorja podjetja Pinterest, ki v Netflixovem dokumentarnem filmu Dilema družbenih medijev pripoveduje, kako je po dolgih urah odhajal iz službe in še naprej gledal na svoj mobilni telefon, medtem ko so njegovi otroci "zahtevali mojo ljubezen in pozornost. Pravzaprav sem lahko bil istočasno v shrambi in preverjal elektronsko pošto," se spominja in opisuje situacijo, ki je verjetno znana večini od nas, ki smo večopravilnost in hiperpovezanost sprejeli kot način življenja.

Možgani niso narejeni za večopravilnost

"Večopravilnost v ožjem smislu ne obstaja. S tem, ko moramo opravljati več funkcij hkrati, naši možgani preusmerjajo pozornost z ene na drugo. Z drugimi besedami, prehajajo z ene naloge na drugo, z enega procesa na drugega, vendar teh dejavnosti ne izvajajo hkrati," je pojasnil Pau Rodrigo, strokovnjak za osebni razvoj, in dodal, da opravljanje več stvari hkrati zmanjšuje učinkovitost in povzroča veliko stresa.

Prednosti počasnega in zavestnega dela

S to majhno navado, da delamo mikro postanke, možganom pošiljamo pozitivno in pomirjujoče sporočilo, ki ga ne dajemo, kadar počnemo več stvari hkrati (pa naj bodo ta dejanja še tako preprosta in vsakdanja). Če tečemo, telo in možgani razumejo, da se za to nujnostjo skriva nevarnost, in možgani dajo ukaz za izločanje kortizola, stresnega hormona, ki je tudi vnetni in na koncu, če se podaljša, povzroči želodčne težave, bolečine v sklepih in nespečnost. Če upočasnimo in se osredotočimo na vsako fazo naloge, si možgani razlagajo, da ni nevarnosti, in tako povečamo koncentracijo in celo uživamo v tem, kar počnemo.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Barva las, ki jo bomo v letu 2024 videli povsod: Frizerji predlagajo odtenek, ki bo osvežil in polepšal vaš lepotni videz

Priporočamo tudi: Jennifer Lopez med romantičnim sprehodom z Benom Affleckom v Saint Bartsu nosila oprijeto cvetlično poletno obleko