Zeliščni čaji lahko nadomestijo sladice ob koncu obroka, saj lahko pomirijo um in želodec.
Zakaj piti zeliščni čaj ob koncu obroka
Nutricionistka Laura Parada poudarja, da pitje poparka po kosilu ali večerji pomaga zmanjšati porabo kalorij. "Zeliščni čaji ne pomagajo le pri prebavi, ampak nam dajejo tudi tisto majhno zadovoljstvo, ki ga iščemo ob koncu obroka, ko nam ostane občutek, da si želimo več, in to željo običajno potešimo s sladko hrano," pojasnjuje. "So dober način za zaključek obroka, ne da bi mu dodali več kalorij, v zameno pa pridobili koristi za prebavo.
To je priporočilo, ki ga strokovnjaki za prehrano najpogosteje ponavljajo po večerji, ko gre za zdravo hujšanje: pijte zeliščne čaje kot sladico, da omejite željo po sladkem ter umirite želodec in um. "Ob koncu večerje nas usta morda prosijo, da zamenjamo spodbudo in okus ter zaključimo z nečim sladkim. Z uporabo zeliščnih čajev lahko dodamo bogat okus in zaključno noto," pojasnjuje psiholog in nutricionist Itziar Digón, ki poudarja tudi čustvene in nasitne prednosti te prakse.
Preberite še:
- Katere dolge obleke lahko nosite s škornji, če ste starejši od 40 let? Prinašamo 4 predloge naravnost z modnih pist
- Lepša kot kdajkoli prej: Največji kritiki so v čudovitem videzu princese Charlene našli le eno napako, kaj pravite vi?
Koristi kamilice
Med vsemi zeliščnimi čaji so posebej zdravi tisti iz kamilice. Ta zelo pogosta rastlina se namreč ponaša z dolgim seznamom koristnih lastnosti:
- je antioksidant, deluje protivnetno, protibakterijsko, protiglivično (tj. preprečuje mikozo, okužbo, ki jo povzročajo patogene glive in lahko prizadene kožo, lase, nohte in sluznice), deluje proti krčem, proti vnetju in protivirusno;
- pomaga pri prebavi;
- deluje nasitno;
- spodbuja sprostitev in pomaga pri boljšem počitku;
- pomaga vzdrževati stabilno raven sladkorja v krvi.
Kamilica in viški glukoze v krvi
Zadnja lastnost kamilice je še posebej pomembna, saj viški glukoze v krvi neposredno vplivajo na sitost in utrujenost (če se tem viškom izognemo, se počutimo bolj spočiti). Kot je leta 2015 objavila študija, ima kratkotrajno uživanje tega napitka ugodne učinke na nadzor vrhov glukoze v krvi pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2.
Nedavno je ugotovitve teh študij na splošno potrdila tudi Jessica Inchauspé, biokemičarka, specializirana za težave z glukozo, ki je poudarila, da kamilica zmanjša hitrost prebave ogljikovih hidratov in količino glukoze, ki se absorbira iz črevesja. Pravzaprav lahko trdimo, da vsakič, ko po obroku zamenjamo kavo z napitkom iz kamilice in zelenega janeža, doživimo občutek sitosti in daljšo popoldansko umirjenost, oboje pa lahko pripišemo stabilnosti ravni glukoze.
Zakaj vam zeliščni čaji po večerji pomagajo pri hujšanju?
Če želite shujšati, seveda nima smisla piti napitka po obilni večerji, če pa ste imeli lažjo večerjo, ima napitek druge prednosti, ki vplivajo na telesno težo oziroma preprečujejo zaužitje dodatnih kalorij. "Infuzije vam lahko pomagajo pri hujšanju, saj se včasih naša usta poigravajo z nami in želijo še naprej uživati nagrade. Namesto da bi jedli samo zato, da bi jedli, lahko s pitjem infuzije zaužijete manj kalorij v zadnjem delu večerje," pojasnjuje Itziar Digón. Laura Parada, strokovnjakinja za prehrano v Hiši počasnega življenja, dodaja: Napitki so idealni za izboljšanje prebave in tudi takrat, ko končamo z jedjo in si želimo še nekaj več. To je odličen način za zaključek obroka brez dodatnih kalorij, vendar s koristnimi učinki na prebavo.
Katere zeliščne čaje še lahko izberete zvečer?
Kot poudarja Laura Parada, je najpomembneje, da izberete zeliščne čaje, ki ne vsebujejo kofeina, teina ali drugih poživil, ki bi ovirala počitek. "Prav tako ne smejo vsebovati diuretikov, zaradi katerih bi se morali ponoči zbujati, da bi šli na stranišče. Pomembno je tudi, da se izogibate dodanim sladkorjem." Tukaj je nekaj idej:
- Zeliščni ali metini čaji zaradi svoje prebavne moči.
- Napitki iz melise, pasijonke ali sivke.
- Ingverjev čaj: Ima protivnetne in vazodilatacijske lastnosti, ki pomagajo izboljšati krvni obtok, pospešujejo prebavo in preprečujejo zgago, kadar pojeste preveč ali premalo.
- Napitek iz koromača
- Napitek iz cimeta in kurkume: Deluje protivnetno, blagodejno vpliva na prebavo in pospešuje krvni obtok
- Kamilica: Izboljšuje prebavne procese, spodbuja počitek in to se pozna na koži. Je pomirjujoča infuzija.