Najboljši antidepresiv in spodbujevalec zdravega staranja: Vadba tega športa po 50. letu zagotavlja napeto telo brez poškodb sklepov

15. 11. 2024
Deli
Najboljši antidepresiv in spodbujevalec zdravega staranja: Vadba tega športa po 50. letu zagotavlja napeto telo brez poškodb sklepov (foto: Profimedia)
Profimedia

Plavanje ima številne koristi za telo in duševno počutje. S plavanjem lahko krepite svoj srčno-žilni sistem, hkrati pa krepite mišice, ne da bi pri tem poškodovali sklepe.

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) priporoča, da se starejši ljudje ukvarjajo z zmerno intenzivno telesno dejavnostjo in športom. Med 2 urami 30 in 5 urami na teden je to "eden glavnih načinov za preprečevanje izgube samostojnosti in spodbujanje zdravega staranja", poudarja ministrstvo za šport. Pojasnjujejo tudi, da "pomaga odložiti ali upočasniti nekatere škodljive procese, povezane s staranjem, zlasti nevarnost padcev".

Preberite še:

Zakaj se torej ne bi začeli ukvarjati s plavanjem?

Lucile Woodward, športna trenerka in zdravstvena novinarka, je na predavanju, ki ga je v povezavi z olimpijskimi igrami 2024 v Parizu organizirala družba Speedo, poudarila prednosti te discipline. Strokovnjakinja je najprej poudarila pomen športa za duševno in osebno dobro počutje, ne glede na starost.

Plavanje in vadba v vodi delujeta protistresno, tako kot vsak drug šport. Za Lucile Woodward je ta vadba "skoraj dober antidepresiv". Po petdesetem letu starosti lahko koristi plavanja merimo v smislu "zdravja srca in dihal, srca in pljuč," pravi trenerka, ki dodaja, da je plavanje dobro tudi za"celoten zdravstveni sistem, tj. za krepitev možganov, trebušne slinavke, jeter, žil in arterij".

Najboljši antidepresiv in spodbujevalec zdravega staranja: Vadba tega športa po 50. letu zagotavlja napeto telo brez poškodb sklepov
Profimedia

Prednosti plavanja za izgradnjo mišic po 50

Še ena prednost plavanja po 50?

Omogoča vam izgradnjo mišic, "ne da bi preveč poškodovali vaše sklepe". Njegove koristi so številne, zlasti pri "krepitvi mišic zgornjega dela telesa, prsnih mišic, hrbta, zlasti pri ženskah nad 50 let, ki ponavadi nekoliko zanemarijo delo rok in ramen". V dolžinah telo gradi mišice, ki omogočajo "boljšo držo".

Plavanje nima koristi pri delovanju kosti v nasprotju s hojo, na primer, tekom ali celo dvigovanjem uteži. Zato trener priporoča vadbo dodatne telesne aktivnosti za čim večji učinek plavanja, a tudi za boj proti osteoporozi. To je lahko "pohodništvo, nordijska hoja, hoja v gore ali malo skakalne vrvi ali nežen tek".

Nazadnje, da bi v celoti izkoristili pozitivne učinke disciplie, pa je plavanje na prostem, če je to mogoče. "Bodisi na morju bodisi v jezeru ali v odprtih bazenih, saj občutek svetlobe in toplote sonca še bolj spodbuja dobro počutje."

Novo na Metroplay: Lia Zuljan in Milena Gasparin o ustvarjanju UGC vsebin, njuni karierni poti in konkurenci