Če se želite zaščititi pred neomejeno močjo izkušenih manipulatorjev, bodite pozorni na trike, ki jih vedno uporabljajo.
Manipulacija v odnosih pomeni, da oseba uporablja duševna izkrivljanja in čustvene manipulacije, da bi vplivala na drugo osebo in jo nadzorovala. Če manipulativna oseba od vas dobiva, kar hoče, se bo manipulacija nadaljevala, dokler se ne odločite, da je treba prenehati ter temu aktivno in namerno narediti konec.
Gotovo se sprašujete, zakaj ljudje tolerirajo manipulacijo v odnosu? Oseba lahko verjame, da je sama kriva za partnerjevo vedenje – morda se boji braniti sebe, zapustiti partnerja ali biti sama. Prav tako je morda nagnjena k ugajanju ljudi kot odziv na travmo ali vzgojo v okolju, kjer so bile njene potrebe in občutki zanemarjeni. Poleg tega je možno, da nima socialne podpore, ki bi ji pomagala zapustiti manipulativno razmerje.
Preberite še:
- Belo obleko Meghan Markle si že želimo za letošnje poletje: Lahka, elegantna in s tankimi naramnicami je popolna tako za v mesto kot za na plažo
- Od Jane Fonda do Jennifer Lopez: To zimo se je v modo vrnil drzen plašč iz 2000-ih
To so triki, ki jih uporabljajo vsi izkušeni manipulatorji.
1. "Gaslighting"
Oseba, ki čustveno manipulira z vami, vam lahko laže, vas krivi za stvari in zmanjša vaša čustva. Primeri manipulacije v obliki plinskega osvetljevanja lahko vključujejo fraze, kot so: ti si nor ali si preveč občutljiv. Ljudje uporabljajo plinsko osvetljevanje, da zanikajo lastne napake in pridobijo nadzor nad vašim razmišljanjem in dejanji.
Če sumite, da z vami nekdo manipulira, bodite pozorni na to, kako se počutite po preživetem času s to osebo. Morda se počutite zmedeni, razočarani nad seboj ali kot da ne morete zaupati vase.
2. Pasivno-agresivno vedenje
Namesto neposredne komunikacije oseba, ki se vede pasivno-agresivno, ne bo izražala svojih resničnih čustev. Partner lahko uporablja taktike izogibanja, kot je izogibanje pogovoru o določenih temah. Sarkazem je lahko še en znak pasivno-agresivne komunikacije.
Na primer, pasivno-agresivna oseba lahko poskuša pritegniti pozornost s pretiranimi kretnjami in lahko uporabi nezrele čustvene reakcije, da bi vas prepričala, da jo vprašate, kaj je narobe, namesto da vam sama pove.
3. Nenehno laganje in/ali prelaganje krivde
Čustveno manipulativna oseba se bo verjetno izognila odgovornosti za svoja dejanja. Morda bo očitno lagala ali pretiravala, da bi se prikazala v boljši luči. Niti nenavadno ni, da krivdo prevali na vas, zaradi česar dvomite vase in v to, kaj se je dejansko zgodilo (tudi to je primer plinske osvetlitve).
Čeprav mnogi od nas govorijo "bele laži" ali laži, za katere menimo, da so neškodljive, bo čustveno manipulativna oseba verjetno lagala, da bi vas zapeljala.
4. Ljubezensko bombardiranje
Ljubezensko bombardiranje je še en ključni znak, da z vami manipulirajo. To vključuje "bombardiranje" z velikimi izjavami ljubezni na začetku zveze. Nekdo, ki vas obožuje, vas v enem trenutku pohvali in obožuje, v naslednjem pa vas omalovažuje in zavrača.
Končni cilj ljubezenskega bombardiranja je nadzor. To je pogosta taktika v nasilnih odnosih, kjer vas bo oseba rada bombardirala in nato ponavljala izgovore (kot so darila ali sladke geste), ne da bi prevzela odgovornost ali spremenila svoje vedenje. Ljubezensko bombardiranje lahko vodi do drugih manipulativnih vedenj, kot sta osvetljevanje in prisila.
5. Prisila in grožnje
Oseba, ki vas sili – z grožnjami ali silo, da bi vas prepričala, da nekaj storite – je čustveno manipulativna.
Na primer, vaš partner vam lahko grozi, da se bo razšel, ker se ne strinjate s tem, kar želi, da storite. V določenih situacijah lahko celo grozi, da se bo poškodoval, da bi vas prepričal, da nekaj storite. Čeprav morda tega dejansko ne storijo, je treba grožnjo samopoškodovanja vedno jemati resno kot rdečo zastavo.
Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu