Pomlad je čas, ko si številni podajo na pot do želene oblike in videza telesa, ki ga nameravajo izklesati do poletja. Poleg fizične aktivnosti in različnih tretmajev, so na menuju tudi takšne in drugačne diete. Številne med njimi povsem uporabne, številne privlečene za lase in nekatere med njimi celo škodljive za zdravje. Zelo pomembno je tudi katere diete se lotevate v različnem starostnem obdobju.
Keto dieta, znana po visokem vnosu beljakovin in maščob ter minimalnem vnosu ogljikovih hidratov, je v zadnjih letih pridobila na priljubljenosti kot metoda za hitro hujšanje. Vendar pa se postavlja vprašanje, ali je ta način prehranjevanja primeren za ženske v menopavzi. Menopavza prinaša številne hormonske spremembe, ki vplivajo na presnovo, kostno gostoto in srčno-žilno zdravje. Keto dieta lahko zaradi svoje restriktivne narave povzroči določene težave pri ženskah v tem obdobju. Ena izmed glavnih skrbi je vpliv na hormonsko ravnovesje. Drastično zmanjšanje ogljikovih hidratov lahko vpliva na raven kortizola, stresnega hormona, kar lahko poslabša simptome menopavze, kot so vročinski oblivi in nihanje razpoloženja. Poleg tega lahko keto dieta vpliva na zdravje kosti. Nekatere raziskave nakazujejo, da lahko dolgotrajno sledenje keto dieti vodi do zmanjšanja mineralne gostote kosti, kar je še posebej zaskrbljujoče za ženske v menopavzi, ki so že tako bolj nagnjene k osteoporozi. Prav tako je pomembno omeniti vpliv na srčno-žilni sistem. Čeprav keto dieta lahko vodi do izgube telesne teže, lahko visok vnos nasičenih maščob negativno vpliva na raven holesterola, kar povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, ki so že tako pogostejše pri ženskah po menopavzi.
Še ena izmed diet, ki je za ženske v menopavzi zelo neprimerna, je dieta enega obroka na dan (One Meal a Day – OMAD). Ta dieta temelji na dolgotrajnem postu in vnosu vseh dnevnih kalorij v enem samem obroku, kar lahko povzroči precejšnje hormonsko neravnovesje. Pri ženskah v menopavzi tovrstno prehranjevanje močno vpliva na raven inzulina, saj dolgi postni intervali lahko povečajo odpornost na inzulin in otežijo uravnavanje krvnega sladkorja. Poleg tega dieta enega obroka na dan negativno vpliva na presnovo in mišično maso. V menopavzi se presnova že naravno upočasni, hkrati pa ženske izgubljajo mišično maso hitreje kot prej. Redni obroki z zadostnim vnosom beljakovin so ključni za ohranjanje mišične mase in energije, kar pomeni, da ekstremni post lahko naredi več škode kot koristi. Namesto keto diete in diete enega obroka na dan se za ženske v menopavzi pogosto priporoča sredozemska prehrana, ki vključuje veliko sadja, zelenjave, polnozrnatih žit, zdravih maščob in pustih beljakovin. Ta način prehranjevanja je bil povezan z manjšim tveganjem za srčno-žilne bolezni, boljšo kostno gostoto in izboljšanim splošnim zdravjem med menopavzo. Preden se odločite za katero koli dieto, je ključnega pomena, da se posvetujete z zdravstvenim strokovnjakom, ki bo upošteval vaše individualne potrebe in zdravstveno stanje ter vam svetoval najbolj primerno prehransko strategijo.
Fotografija: Profimedia