To je skrivna sestavina dolgoživosti, ki je močnejša od kateregakoli multivitaminskega dodatka

31. 5. 2024
Deli
To je skrivna sestavina dolgoživosti, ki je močnejša od kateregakoli multivitaminskega dodatka (foto: Profimedia)
Profimedia

Govorimo o matičnem mlečku, naravnem bogastvu, ki ima številne koristi za zdravje. Zakaj si zasluži posebno mesto v naši jutranji rutini? Preverite!

Kendall Jenner in Kourtney Kardashian sta v nedavnem intervjuju priznali, da sta goreči oboževalki medu Beekeeper's Naturals Superfood Honey. Ta med (zelo priljubljen na Amazonu, Kendall Jenner ga uporablja za izdelavo mask za obraz) je obogaten z matičnim mlečkom, dragoceno snovjo, ki jo čebele delavke proizvajajo za prehrano matice. Najbolj slavni ameriški sestri nista izumili ničesar. Matični mleček se že stoletja uporablja v alternativni medicini in zeliščarstvu kot močno poživilo in obnovitveno sredstvo. Vse več študij potrjuje antioksidativne, protivnetne in protistarostne lastnosti tega naravnega superživila. Ta koncentrat hranilnih snovi je tudi pravi eliksir dolgoživosti: čebele matice, ki se hranijo izključno z matičnim mlečkom, živijo do 3 do 4 leta, medtem ko druge čebele živijo le nekaj tednov. Toda kaj je v resnici matični mleček? Komu je namenjen? Kako ga lahko uživamo in vključimo v prehrano?

Ne spreglejte:

Kaj je matični mleček in za kaj se uporablja?

Matični mleček je izloček, ki ga izločajo žleze slinavke mladih čebel delavk za prehrano matice in njenih ličink v prvih dneh življenja. Ta kremasta snov je shranjena v posebnih celicah, ki jih čebelarji zbirajo s strganjem ali sesanjem, da izločijo dragoceni matični mleček. Matični mleček je bogat s hranilnimi snovmi, saj je sestavljen iz 65 % vode, beljakovin in lipidov ter vsebuje veliko lahko asimiliranih sladkorjev. Vsebuje tudi številne aminokisline, vitamine (A, E, C, D, H in B), minerale (železo, kalcij, kalij, baker, silicij in fosfor) ter encime in druge organske spojine, ki so v sinergiji izjemno koristni za naše telo.

Komu je namenjen matični mleček?

Matični mleček je superenergijsko živilo in pravi tonik za telo. Zato je idealen za ljudi s prenizko telesno težo, ki okrevajo po bolezni, starejše državljane, otroke in najstnike v obdobju intenzivnih sprememb ter športnike (ki porabijo veliko energije). Vendar pa lahko njegove poživljajoče lastnosti koristi vsakdo, zlasti v obdobjih močnega stresa, na pogostih potovanjih za odpravo 'jet laga' ali ob sezonskih spremembah.

Ali zaradi matičnega mlečka hujšate?

Odpravimo ta mit: matični mleček ne povzroča debelosti. Nasprotno, pospešuje celično presnovo. Ker ima le 607 kJ (145 kcal) na 100 gramov in priporočen dnevni vnos 1 gram na dan, je njegov kalorični vpliv zanemarljiv. Vendar pa spodbuja apetit, kar je lahko slabost za tiste, ki so na strogi dieti.

Koristi in lastnosti matičnega mlečka

Matični mleček pospešuje in reaktivira celično presnovo ter oksigenira tkiva. Olajša asimilacijo hranilnih snovi ter izboljša našo koncentracijo in spomin. Ker je bogat z minerali, deluje tudi kot odličen remineralizator ter kot naravni antibiotik z antibakterijskimi in protivirusnimi lastnostmi, ki krepi naš imunski sistem in preprečuje okužbe. Poleg tega ima pomembno vlogo pri izboljšanju razpoloženja z bojem proti depresiji ter pri zaščiti živčnega sistema z bojem proti tesnobi in nespečnosti. Matični mleček uravnava tudi raven holesterola in sladkorja v krvi, hkrati pa spodbuja hormonski sistem in ima afrodiziakalne lastnosti. A to še ni vse! Ta snov spodbuja nastajanje kolagena, kar daje koži prožnost, zato je pravo lepotno živilo.

Kontraindikacije: kdaj se je treba izogibati matičnemu mlečku?

  • Ni priporočljiv za ljudi, ki so alergični na čebelje pridelke, kot sta med in propolis.
  • Pri ljudeh, ki so alergični na cvetni prah, lahko povzroči neželene učinke.
  • Izogibajte se mu, če jemljete antikoagulantna zdravila.

Koliko matičnega mlečka naj vzamem?

Priporočeni odmerek je en gram na dan za odrasle in 500 mg za otroke.

Kdaj se pojavijo prvi vidni učinki?

Prvi ugodni učinki na zdravje se pojavijo po 15 dneh rednega uživanja.

Kako ga je treba uživati?

Jemljemo ga lahko svežega v želatinasti obliki, tekočega v kapsulah, ampulah ali stekleničkah ali liofiliziranega v tabletah, pogosto v kombinaciji s propolisom, ehinacejo in vitaminom C za krepitev imunskega sistema ali ginsengom in maco proti utrujenosti.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: "Tistega dne, ko sem se spoprijateljila z moževo ljubimko, sem se naučila pomembne lekcije": To bi morala vedeti vsaka ženska

Priporočamo tudi: Kakšen je najboljši položaj za spanje? Strokovnjaki razkrivajo, kako bi morali spati za najboljši spanec in počutje

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču