Nova študija razkriva prisotnost težkih kovin v tamponih, tudi organskih: Bi nas moralo skrbeti?

23. 8. 2024
Nova študija razkriva prisotnost težkih kovin v tamponih, tudi organskih: Bi nas moralo skrbeti? (foto: Profimedia)
Profimedia

Znanstvena študija, ki je bila objavljena avgusta 2024 v reviji Environmental International, je odkrila strupene kovine v tamponih, kupljenih v Združenih državah Amerike, Angliji in Grčiji.

Ocenjuje se, da od 52 do 86 % ljudi z menstrualnim ciklusom uporablja tampone kot primarno obliko higiene in absorpcije. Izbor vzorca je bil sestavljen iz 24 različnih izdelkov, ki so segali od blagovnih znamk do generičnih blagovnih znamk iz trgovin, različnih sestav materialov, različnih stopenj vpojnosti ter ekoloških in neekoloških izdelkov.

Med študijo so testirali šestnajst različnih kovin (arzen, barij, kalcij, kadmij, kobalt, krom, baker, železo, mangan, živo srebro, nikelj, svinec, selen, stroncij, vanadij in cink) in pri vseh so odkrili prisotnost kovin.

Preberite še:

"Presenetljivo ni to, da so v tamponih težke kovine, ampak da se tega zavedamo šele zdaj," pravi Banafsheh Bayati, dr. med., porodničar, FACOG in soustanovitelj vitaminske linije Perelel.

"Ta študija nam ne pove, koliko kovin se absorbira v telo, vendar pri mnogih težkih kovinah, kot sta svinec ali arzen, ni povsem varnih vrednosti," pravi Colleen Krajewski, ginekologinja in direktorica Centra za kontracepcijo in načrtovanje družine v bolnišnici UPMC Magee-Women's Hospital. "Vaginalna sluznica ima veliko površino, ki je zelo ožiljena in prepustna. Zato vagina omogoča učinkovito absorpcijo kemikalij. Še pomembneje je, da ta absorpcija vstopi v sistemski krvni obtok mimo jeter za razstrupljanje. Glede na to, da ima polovica prebivalstva menstruacijo, in glede na priljubljenost uporabe tamponov ta študija ponovno opozarja na zgodovinsko pomanjkanje znanja pri obravnavi ženskega zdravja v medicinskem svetu." Ta pomislek je podprt z neštetimi študijami, ki so pokazale, da se zdravila, ki se dajejo vaginalno, ne le hitreje absorbirajo, ampak so tudi bolj biološko dostopna kot zdravila, ki se jemljejo peroralno ali s tinkturo.

Glede na rezultate je bila največja vsebnost kovine v posameznem vzorcu cink (ki lahko povzroči kovinski okus v ustih, vročino ali nizek krvni tlak), svinec pa je bil v povprečju najden v vseh izdelkih - vključno z ekološkimi tamponi, ki so bili v zadnjih letih predstavljeni kot 'čista' alternativa za nego med menstruacijo.

Nova študija razkriva prisotnost težkih kovin v tamponih, tudi organskih: Bi nas moralo skrbeti?
Profimedia

Opozoriti je treba, da po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije vsa izpostavljenost svincu velja za nevarno in lahko povzroči neželene učinke ter trajne poškodbe možganov, živčnega sistema in ledvic.

Kovine krom in živo srebro so bile najdene v najnižjih koncentracijah, zanimivo pa je, da je v dokumentu navedeno, da "v nobeni kategoriji niso bile dosledno nižje koncentracije vseh ali večine kovin".

V ZDA se tamponi štejejo za medicinski pripomoček, kar pomeni, da so pod nadzorom in jih mora oceniti Uprava za hrano in zdravila (FDA), zato je ta novica zaskrbljujoča, saj je izdelke odobril pristojni zdravstveni organ.

Bayati in Krajewski sta tudi povedala, da je to vsekakor zaskrbljujoče, vendar si morajo bolniki pri iskanju rešitve pustiti prosto pot. "Lahko se zdi, da je vse skupaj preobremenjujoče, zato svoje paciente spodbujam, naj začnejo z majhnimi koraki," pravi Krajewski. To se lahko začne z uravnavanjem menstruacije (številne kontracepcijske tablete povzročijo popolno prenehanje menstruacije), prehodom na menstrualno skodelico ali disk brez BPA in zavedanjem, da so strupene kovine prisotne tudi v številnih drugih vidikih življenja.

Ta študija je izredno pomembna, saj opozarja na potrebo po spodbujanju financiranja zdravja žensk. Zdravje žensk je zgodovinsko gledano premalo zastopano, premalo proučevano in premalo financirano.

Najprej Zala Djuric, sedaj še Tanja Ribič! To je fatalen kroj obleke, ki ga nosijo ženske vseh starosti

Novo na Metroplay: "Po srcu sem rokerica." - Nina Strnad | Elle podkast