Terapija s psi? Znanost pravi, da je pes nova zvezda psihoterapevtskih seans, saj nam pomaga izraziti čustva in olajša delo psihologa

29. 11. 2024
Deli
Terapija s psi? Znanost pravi, da je pes nova zvezda psihoterapevtskih seans, saj nam pomaga izraziti čustva in olajša delo psihologa (foto: Profimedia)
Profimedia

Znanost pravi: prisotnost psa nam pomaga izraziti čustva. To olajša delo psihologa. Dva strokovnjaka pojasnjujeta, zakaj.

Terapija s psi: zakaj je terapija s psi najučinkovitejša oblika čustvene podpore

Ste že kdaj slišali za ljudi, ki so trpeli za depresijo in se iz nje rešili tako, da so posvojili psa, ki je njihovo družbo potreboval tako kot oni njegovo? Verjetno da, saj je dokumentiranih več takšnih primerov. Morda ste brali tudi o tistih ameriških gimnastičarjih, ki so se na olimpijske igre v Parizu leta 2024 pripravljali s pomočjo Beacona, čudovitega zlatega prinašalca, ki jim je nudil ključno čustveno podporo. Z interakcijo z njim so športniki lahko premagali trenutke stresa in zmanjšali zaznavanje fizične bolečine med treningom. Zato ni presenetljivo, da je prav ta štirinožec, tako imenovani "terapevtski pes", vse bolj prisoten v skrbi za duševno zdravje.

Preberite še:

Koristi sodelovanja s psi

Mireia Bosch Falgueras, psihologinja, specializirana za terapijo s psi, je trdno prepričana o prednostih, ki jih lahko povezanost s temi živalmi prinese v naše vsakdanje življenje. "Medsebojna komunikacija s psi znatno poveča raven oksitocina in dopamina, dveh hormonov, ki sta tesno povezana z našim psihološkim počutjem," pojasnjuje. "Zmanjšuje tudi raven tesnobe in občutek osamljenosti. To pa še ni vse: te živali delujejo kot socialni katalizatorji in olajšajo interakcije med ljudmi."

Povezanost s predniki

To s psi je torej čustvena vez z očitnimi fiziološkimi, psihološkimi in družbenimi koristmi, kar potrjuje tudi antrozoologija, veda, ki preučuje odnos med človekom in živaljo z "relacijskega" vidika, v katerem žival ni več "objekt, ki ga je treba uporabiti", temveč "subjekt, ki ga je treba vključiti". "Prisotnost živali pozitivno vpliva na razpoloženje," pravi Marian Orellana, sociolog in specialist za gestalt terapijo, ki se izvaja s pomočjo psov. "S psi pa imamo že tisočletja posebno vez, saj si delimo podoben čustveni jezik in strukturo možganov, kar olajša komunikacijo med obema stranema."

Terapija s pomočjo psov: zakaj je učinkovitejša

Zaradi tega izvornega odnosa med človekom in psom je terapija s temi živalmi edinstvena in učinkovita oblika čustvene podpore. "Ključna je vez, ki se vzpostavi, saj je zelo globoka ter temelji na zaupanju in vzajemnosti," ugotavlja Falgueras. Na ta način postane bolnik bolj predan in dosleden pri zdravljenju. To je še posebej pomembno pri mladostnikih, za katere je pogosto težko najti voljo za konvencionalno zdravljenje. "Zaradi prisotnosti psa so te terapije za mlade prijetnejše, kar jih spodbuja, da se bolj odprejo in so bolj pripravljeni delati na svojih čustvenih in vedenjskih težavah," nadaljuje psihologinja. Orellana potrjuje: "Brez prisotnosti psov se mnogi izmed njih teh srečanj sploh ne bi udeležili, čeprav vedo, da jih potrebujejo," pravi.

Terapija s psi? Znanost pravi, da je pes nova zvezda psihoterapevtskih seans, saj nam pomaga izraziti čustva in olajša delo psihologa
Profimedia

Terapija s psi ponuja informacije, ki jih z drugimi sredstvi ni mogoče pridobiti. "Te živali lahko delujejo kot posredniki v komunikaciji in olajšajo izražanje čustev in misli, ki jih je težko ubesediti," pojasnjuje Falgueras. Njihova prisotnost deluje pomirjujoče in ublaži nedoslednost, ki jo pogosto pokažemo, ne da bi se tega zavedali. "Ko to storimo, je žival običajno vznemirjena in se počuti neprijetno," pravi Orellana. "Ko je mirna, je to zato, ker je zadevna oseba našla točko ravnovesja, povezanosti, in to mi pomaga razumeti, da se v tistem trenutku ukvarjamo z resničnim problemom in ne z miselnim hrupom, ki ga običajno ustvarjamo ljudje."

Deluje tudi v skupinah

Terapija s psi lahko koristi tudi tistim, ki preživljajo težke trenutke ali trpijo zaradi pomanjkanja samozavesti. Falgueras in njegova ekipa organizirajo skupinske terapije s psi v centrih za duševno zdravje, bolnišnicah, šolah in domovih za ostarele. "Psi delujejo kot 'pozitivni ojačevalec' [v psihologiji je to oblika nagrade, ki z nagrajevanjem določenega vedenja spodbuja njegovo ponavljanje], kar pomaga ohranjati visoko motivacijo pacientov," pojasnjuje psiholog. "Njihova prisotnost pomaga ustvariti vzdušje zaupanja, ki olajša čustveno odprtost in aktivno sodelovanje. Tisti, ki se z njimi družijo, razvijajo svoje socialne spretnosti in izboljšujejo medosebne odnose, saj psi pomagajo prebiti led."

Druženje s psi je torej vir neštetih koristi, ki smo jih že predvidevali, zdaj pa jih je potrdila tudi znanost in jih vključila v psihoterapijo. Veliki ameriški biolog Edward O. Wilson je bil tisti, ki je poudaril predniško potrebo ljudi po stiku z rastlinami ali živalmi. Brez njih ne bi bili nikoli srečni.

Novo na Metroplay: Alenka Husič o najlepših spominih, vzgoji hčerk in pestrem preteklem letu