Sezonsko superživilo je koncentrat vitaminov in mineralov ter ima zelo malo kalorij.
Z jesenjo se vrača bučna mrzlica. Od strasti do pijače Pumpkin Spice Latte (ki se s temno oranžnim lakom za nohte spremeni v jesensko manikuro) do bučnega veloutéja ali pečene buče - ni človeka, ki ne bi oboževal njenega sladkega okusa, okrepljenega z različnimi recepti.
Ne spreglejte:
- Puloverji iz kašmirja, suknjiči in elegantne mokasinke: to jesen k oblačenju pristopite na italijanski način
- 5 nasvetov, kako varno preživeti sezono gripe in prehladov: Zdravniki razkrivajo, kaj storiti in čemu se izogibati
- To je njihov čas: 3 horoskopska znamenja, ki bodo to jesen najbolj uživala
Poleg tega je tu še noč čarovnic, ki celo pri nas pridobiva na veljavi, tradicija izrezovanje okrasnih buč in obisk bučnega nasada. Na družbenih omrežjih nas v tem času preplavijo buče. Od Salme Hayek in Kourtney Kardashian do Jessice Biel in Harryja Stylesa - veliko je zvezdnikov, ki so se zaradi okužbe z "bučno mrzlico" upodobili s tem okrasnim sadežem.
Poleg tega, da so buče dobre, pa imajo tudi precejšnje koristi in lastnosti za zdravje, za črevesje ter za lepo kožo in lase. Pravzaprav gre za precej podcenjeno superživilo z izjemnimi koristnimi lastnostmi in lastnostmi proti staranju.
View this post on Instagram
Je buča zelenjava ali sadje?
Buče, ki so jih španski kolonisti v Evropo uvozili z ameriške celine kot okrasno rastlino, spadajo v družino bučnic (v katero spadajo tudi bučke, kumare, melone in lubenice) in so, morda presenetljivo, sadje. Buče, ki jih je veliko vrst (rumene, oranžne, rdeče, delica), so najrazličnejših oblik in velikosti.
Prehranske lastnosti
Buče, ki so bogate z vodo in imajo malo kalorij, so koncentrat osnovnih hranil: vitamina C, vitamina A, vitamina E, vitamina K in vitaminov skupine B, kot so pantotenska kislina, folna kislina, niacin in tiamin; mineralov, kot so kalij, kalcij, magnezij, cink, železo in baker; ter flavonoidov in antioksidantov, kot so betakaroten, lutein in zeaksantin.
Koristi buč
- Zaradi visoke vsebnosti vode in kalija deluje odvajalno in diuretično, kar preprečuje zadrževanje vode.
- je naravni antidepresiv, preprečuje nihanje razpoloženja in nespečnost zaradi triptofana, predhodnika serotonina, s katerim je bogata
- je koristen pri uravnavanju telesne teže, saj vsebuje malo kalorij, veliko vlaknin in daje občutek sitosti
- zaradi prisotnosti magnezija deluje protistresno
- zaradi vitamina A, luteina in zeaksantina, ki pomagajo ščititi oči pred prostimi radikali, je dober za zdravje oči
- preprečuje bolezni srca in ožilja
- Pomaga uravnovesiti črevesno mikrobioto
- podpira imunski sistem
- pomaga uravnavati absorpcijo sladkorja, zato je (v zmernih količinah)
- primerno živilo za diabetike
Koristi buč za črevesje
Med najbolj cenjenimi koristmi uživanja buč so tiste, ki so povezane z zdravjem črevesja. Buča vsebuje 90 odstotkov vode in veliko vlaknin, zato je odlično živilo, če imate težave z zaprtjem. Njeno uživanje lahko pri zaprtju pomaga izboljšati črevesni prehod in ponovno vzpostaviti ravnovesje bakterijske flore.
Kontraindikacije
Čeprav nima očitnih kontraindikacij, ga ni priporočljivo uživati, če imate težave s prekomerno gibljivostjo črevesja ali če imate razdražljivo debelo črevo.
Zakaj so dobre za kožo
Buča je pravo lepotno živilo: njene hranilne snovi delujejo proti staranju na vse vrste kože. Zlasti vitamin C, ki ga vsebuje, pomaga zaščititi povrhnjico pred prostimi radikali, ki so odgovorni za staranje celic, in preprečuje nastanek gub, betakaroten ščiti kožo pred UV-žarki, cink pa deluje proti aknam. Poleg tega aktivne sestavine buče spodbujajo nastajanje kolagena ter izboljšujejo tonus in teksturo kože. Buča vsebuje tudi naravne encime, ki nežno luščijo povrhnjico.
Naredi sam masko za obraz iz bučne kaše
So vam všeč maske "naredi sam"? Zmešajte (kuhano) bučno kašo z žlico jabolčnega kisa in dobili boste odličen obkladek za mastno kožo. Zmešajte bučno kašo z žlico olivnega olja, žlico polnomastnega jogurta in pol žlice medu in dobili boste masko za suho kožo.
Zakaj je dobra za vaše lase
Hranila, ki jih vsebuje buča, hranijo lasno čebulico. Zlasti minerali imajo pomembno vlogo pri zdravju naših las: kalij podpira normalno rast las, cink s protivnetnimi in antibakterijskimi lastnostmi pa pomaga ohranjati celovitost lasišča.
DIY maska za lase iz bučnega pireja
Za izdelavo negovalne bučne maske za lase zmešajte kuhano bučno kašo z eno žlico kokosovega olja, eno žlico jogurta in eno žlico medu.
Kako jesti buče: najljubši recepti
Receptov z bučami je veliko na tej in drugi strani oceana: Američani obožujejo bučno pito, bučno torto, ki jo jedo zlasti ob noči čarovnic, pa tudi za božič. Ko gre za italijansko kuhinjo, kako naj ne omenimo bučnih torteljev, ponosa padovanske gastronomije, ali bučnih njokov, jesenske jedi par excellence, ki jih je najbolje pripraviti z žajbljevim maslom in parmezanom. Zelo priljubljene pa so tudi buče, pripravljene na preprost način: narezane na rezine in pečene v pečici, z malo kurkume in kapljico olivnega olja; ali v veloute z ingverjem, začinjene z žlico kokosove smetane in mletjem črnega popra.
Koža nekaterih buč, kot je Hokaido, ni samo užitna, ampak tudi okusna: skuhajte jo skupaj z mesom. Bučni cvetovi so potem, popečeni in ocvrti, pravi kultni predmet. Medtem ko so bučna semena sama po sebi superživilo: vsebujejo veliko cinka, magnezija in železa. Popražite jih in jih grizljajte kot prigrizek ali pa z njimi izdatno posujte juhe, solate in rižote, da bodo vaše jedi bolj hranljive.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Prehrana, limfna drenaža, nega obraza: Skrivnosti Victorie Beckham za mladostni videz pri 49 letih in dolgoživost
Priporočamo tudi: Zdravo in okusno: Zajtrk, ki pomaga Sharon Stone, da je tudi pri 65 letih videti popolno, vsebuje zelenjavo, ki jo obožujejo vsi
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih