Še vedno pijete kavo za s sabo iz paprinatih lončkov? To so razlogi, zaradi katerih bi s tem dejanjem morali takoj prenehati

1. 6. 2024
Deli
Še vedno pijete kavo za s sabo iz paprinatih lončkov? To so razlogi, zaradi katerih bi s tem dejanjem morali takoj prenehati (foto: Profimedia)
Profimedia

Odmor s kavnim avtomatom v pisarni predstavlja okoljsko zdravstveno vprašanje.

Karton ni neprepusten material. Da postane prepusten, mu dodamo plastično prevleko. To velja tudi za papirnate skodelice, ki so v pisarnah poleg kavnih avtomatov. To predstavlja težavo ne le za okolje, temveč tudi za zdravje...

Ne spreglejte:

Mikroplastika v vročih napitkih

Ko vanje natočimo vroče pijače, se plastični delci, ki prekrivajo notranjost papirnate skodelice, najverjetneje raztopijo v tekočini, ki jo nato zaužijemo. To še posebej velja za kavo, katere kislost običajno absorbira kemične snovi.

Kaj točno so? Natančne spojine v plastiki ostajajo nejasne. Neopredeljene kemikalije, katerih strupenost je zato za raziskovalce zelo zapleteno oceniti, se nahajajo poleg toplotnih stabilizatorjev in dodatkov z dokazano strupenostjo. V nekaterih primerih so nekatere od teh spojin nadomeščene z bioplastiko, kot je polimlečna kislina (material, pridobljen iz koruze), vendar le nekatere...

Če pijete svojo najljubšo pijačo iz kartonskega lončka, povečate vnos mikroplastike (ki je zdaj enak eni kreditni kartici na teden ali 5 g, torej je plastika povsod), s tem pa tudi zdravstvene težave, neposredno povezane z njo (rak, neplodnost itd.).

Enako velja za papirnate slamice, ki so od prepovedi plastičnih modelov postale vse bolj priljubljene in ki v tekočini razredčijo svoje kemične snovi. Med njimi so tudi zloglasni per- in polifluoroalkilati (PFAS), znani tudi kot 'večni onesnaževalci'. Glede na študijo, ki jo je izvedla znanstvena revija Food Additives & Contaminants, papirnate slamice vsebujejo te ultraodporne snovi, ki so trenutno v novicah, ker so zelo škodljive za ljudi in okolje. Zdaj jih množično najdemo v zraku, zemlji in vodi, pa tudi v naših telesih, kar ima resne posledice: "povišano raven holesterola, rakava obolenja, vpliv na plodnost in razvoj ploda, na jetra, ledvice itd.". Po podatkih francoske nacionalne agencije za varnost hrane, okolja in zdravja pri delu ANSES domnevno vplivajo tudi na endokrini (ščitnico) in imunski sistem.

Onesnaževanje s plastiko

Kot lahko vidite, papirnati lončki prispevajo k onesnaževanju s plastiko. Neka študija je celo pokazala, da so za okolje enako škodljivi kot njihovi plastični ekvivalenti, če se znajdejo v okolju. Te posode, ki jih pogosto zavržemo takoj, ko jih izpraznimo, imajo velik ogljični vpliv. Recikliranje te (večinoma) embalaže za enkratno uporabo je še vedno minimalno (približno 3 do 4 %), deloma zaradi kompleksnosti snovi, ki jo sestavljajo.

Kakšne so alternative?

Čeprav se papirnatim lončkom ni mogoče vedno izogniti, njihovo uporabo omejimo takoj, ko je to mogoče. Navadimo sem se, da vsakič, ko uporabimo aparat za kavo, vzamemo stekleničko iz nerjavnega jekla ali keramično skodelico. Za slamico se odlično obnese različica iz nerjavečega jekla. Ko gre za naše zdravje in ohranjanje planeta, ni majhnih potez!

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Vaš glas o vas pove 6 pomembnih stvari: Sliši se neumno, a samo s poslušanjem lahko nekdo ugotovi, kako visoki ste

Priporočamo tudi: To je skrivna sestavina dolgoživosti, ki je močnejša od kateregakoli multivitaminskega dodatka

Novo na Metroplay: “Sodelovanje z Rickom Owensom, to je res ogromen dosežek" | Tanja Vidic, Elle modna oblikovalka 2024