Dieta je dobra izbira za tiste, ki morajo zaradi zdravstvenih razlogov hitro shujšati, vendar le po predhodnem dovoljenju zdravnika.
Riževa dieta je poznana že od leta 1934, ko je dr. Walter Kempner, ki se je pridružil ekipi na oddelku za medicino univerze Duke, začel uporabljati dieto z nizko vsebnostjo soli in maščob za zdravljenje različnih bolezni, kot je npr. bolezen ledvic. Izraz 'riževa dieta' izhaja iz dejstva, da je takrat vsak bolnik ob obroku prejel skledo riža. Zelo hitro se je izkazalo, da takšen način prehranjevanja poleg ugodnega vpliva na zdravje vpliva tudi na hujšanje.
Še danes se z riževo dieto uporablja, da se ob prekomerni telesni teži zdravijo tudi številne zdravstvene težave, kot so bolezni srca in sladkorna bolezen. Univerza Duke v Severni Karolini v ZDA ponuja poseben program, kjer lahko pacient z zdravniškim nadzorom in strokovno oskrbo doseže svojo idealno težo v 2 do 4 tednih. Za tiste, ki jih program tipa 'boot camp' ne privlači, pa obstaja tudi domača različica interpretacije te diete v knjigi 'The Rice Diet Solution' avtorjev Kitty in Roberta Rosatija.
Osnovna pravila diete
Kljub imenu ljudje, ki sledijo riževi dieti, jedo več kot le riž. Natančneje, riž je eno izmed 30 dovoljenih živil, ki so bogata s kompleksnimi ogljikovimi hidrati in revna s soljo, maščobami, beljakovinami in sladkorji. Primarni cilj vključenih živil je razstrupljanje telesa s preprečevanjem ali zdravljenjem kroničnih bolezni, hujšanje pa pride »samo od sebe«.
Dieta vključuje 3 faze
Prva je faza razstrupljanja, ki traja en teden. Med njim je vnos hrane redek in vključuje le nekaj škrobnatih živil, kot sta rjavi riž ali kvinoja. Sadje je v prvem tednu dovoljeno samo na en dan, ostalih 6 dni pa zelenjavo in manj mastne mlečne (ali sojine) izdelke kombiniramo s škrobno hrano. V prvi fazi jedilnik vsebuje le 3349 kJ (800 kcal) na dan, ogljikovi hidrati predstavljajo do 89% energije, vnos natrija pa doseže le 300 mg.
Druga faza je aktivno hujšanje, ki traja do doseganja želene telesne mase. Jedilnik je nekoliko bolj liberalen, saj dovoljuje 5024kJ (1200 kcal) na dan, od prve faze pa se razlikuje po tem, da lahko en dan namesto zelenjave uživate beljakovinsko hrano – najprej ribe, šele nato manj mastne mlečne izdelke ali pusto meso. V drugi fazi ogljikovi hidrati zagotavljajo približno 80% celotne energije, vnos natrija pa doseže 500 mg.
Zadnja vzdrževalna faza se od druge razlikuje po dodatnih 837kJ (200 kcal) na dan, ki jih zagotovi uvedba živil, kot so tofu, sir, olive in oreščki. Ribe bi morali jesti dvakrat na teden, če še vedno hujšate, pa je možno tretji dan zelenjavo nadomestiti z beljakovinami.
Nizek vnos soli je izjemno pomemben del prehrane, saj avtorji menijo, da slana hrana spodbuja apetit in povzroča povečanje telesne mase. Namesto soli je bolje uporabiti zeliščne začimbe.
Nekatera osnovna pravila prehrane vključujejo 3 obroke na dan in 1 uro na dan vadbo tai chija ali joge. Komur to ni všeč, pa lahko tudi plava ali hodi. Ker je dieta sama po sebi revna s kalcijem in vitaminom D, njeni avtorji priporočajo multivitaminsko prehransko dopolnilo.
Ljubitelji kave bodo veseli, da je dovoljena ena skodelica kave na dan (ne v prvi fazi), vendar brez mleka, smetane in sladkorja. Lahko pa kavo sladkate z medom ali javorjevim sirupom.
Prednosti diete
Dieta ima dolgo zgodovino in omogoča hitro in učinkovito hujšanje, čeprav je njena dolgotrajnost vprašljiva.
Največja prednost je omejevanje vnosa soli, ki dandanes dobiva zaskrbljujoče razsežnosti. Visok vnos soli povzroča kopičenje tekočine v telesu, povečuje pa tudi tveganje za različne bolezni, predvsem visok krvni tlak.
Seznam živil, ki jih lahko uživamo, morda ni dolg, a gre za prehransko vredna živila, ki so zaželena v prehrani vsakogar. Dodatna pozitivna vidika prehrane sta redna telesna aktivnost in obvladovanje stresa.
Pomanjkljivosti diete
Riževa dieta verjetno dobro deluje v nadzorovanem okolju Univerze Duke, doma pa je veliko bolj zahtevna. Za njegovo izvajanje je potrebna velika disciplina, zaradi visoke restriktivnosti pa se ga je dolgoročno težko držati.
Vnos maščob, pa tudi beljakovin v sami prehrani je zelo omejen in manjši od priporočil, zato obstaja nevarnost številnih primanjkljajev. To je eden od razlogov, zakaj lahko dieta povzroči veliko izgubo mišične mase. Poleg tega dieta ne zagotavlja zadostne razlage, kako sploh doseči tako nizek vnos maščob.
Primer jedilnika
Zajtrk
• Rezina polnozrnatega kruha in ½ skodelice skute
• Jabolko
Kosilo
• 1 skodelica riža z gobami
• Kozarec nesladkanega naravnega sadnega soka
Večerja
• 1 skodelica kuhanih testenin z brokolijem
• Pomaranča
Vir: Elle.rs
Fotografije: Profimedia