Če ste nagnjeni k prenajedanju ali imate povišan holesterol, vam bo uživanje te hrane pomagalo.
Ste že slišali za rdeči riž, to malo znano žito s številnimi koristnimi lastnostmi? Rdeči riž je značilna dolgozrnata vrsta riža rubinaste barve, ki zahteva daljši čas kuhanja (približno 40-50 minut), saj gre za polnozrnato, nerafinirano živilo, bogato z minerali, kot so cink, železo in magnezij, ter vitamini, zlasti iz skupine B. Je dober vir vlaknin, ki upočasnjujejo absorpcijo glukoze in preprečujejo glikemične viške ter tako uravnavajo inzulin.
Preberite še:
- Obleka slovenske oblikovalke, ki jo je na beneškem filmskem festivalu nosila Tarina Patel, pritegnila pozornost Susan Sarandon in Kevina Costnerja
- Čustven zaključek modne revije Roberto Cavalli v Milanu
Obstajajo različne vrste tega žita, med katerimi so najpogostejše naslednje:
- organski rdeči rjavi riž
- Camargue rdeči riž
- tajski rdeči riž
- javanski rdeči riž
Rdeči riž je idealen za diete in bolnike s celiakijo
Na voljo je v vseh supermarketih ali trgovinah, specializiranih za naravne in ekološke izdelke, in ga je treba vključiti v vsako prehrano, saj je, kot smo že omenili, bogat z vlakninami, ki v nasprotju z drugimi vrstami pospešujejo prebavo.
Zato olajša prehod skozi črevesje, zaradi česar je učinkovito sredstvo proti zaprtju. To pa še ni vse: zaradi prisotnosti kalcija in kalija je še posebej primeren za tiste, ki skrbijo za zdravje kosti in želijo preprečiti bolezni, ki so pogosto povezane s pomanjkanjem teh dveh snovi.
Rdeči riž je idealen za hladne jedi, juhe in solate z dodatkom sezonske zelenjave in surove zelenjave. Za skrajšanje časa kuhanja ga lahko pred kuhanjem za nekaj ur namočimo. Ker ne vsebuje glutena in ima visoko hranilno vrednost, je primeren za bolnike s celiakijo, občutljive na gluten in doječe matere.
Fermentiran rdeči riž: lastnosti in koristi
Posebej koncentriran dodatek monakolin K, ki je posledica posebne fermentacije tega žita s pomočjo glive monascus purpureus, je molekula, ki je zelo podobna statinom. Jemlje se kot zdravilo za zniževanje ravni holesterola LDL in trigliceridov v krvi. Njegova uporaba, ki jo je leta 2011 z mnenjem podprla Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), se trenutno pregleduje.
Kontraindikacije
Pri tem pregledu ne gre toliko za njegovo verodostojnost, podprto s številnimi študijami, temveč zato, ker se je zdelo potrebno temeljiteje preučiti neželene učinke, ki bi jih ta učinkovina lahko imela na zdravje, zlasti na ledvice in jetra.
Zato je nujno, da ste zelo previdni glede zaužite količine (dovoljena količina za sestavo dodatka je bila sprva 10 miligramov, zdaj pa je bila zmanjšana na 3) in da se vedno posvetujete s svojim zdravnikom, da se prepričate, ali je ta dodatek združljiv z vašim zdravstvenim stanjem.
Ali boste zaradi fermentiranega rdečega riža bolj vitki?
Ne. Gre za izdelek, ki se priporoča za uravnavanje ravni holesterola v krvi, zato ga je treba kombinirati z uravnoteženo prehrano in nima shujševalnih lastnosti.
Kako dolgo moramo jemati to dopolnilo?
Ima veliko pomembnih lastnosti, zato je dobro, da v svojo prehrano vključite fermentiran rdeči riž. Kar zadeva fermentirano različico, ki jo lahko kupite v lekarnah v obliki kapsul ali tablet, jo je treba uživati previdno, vedno po posvetu s strokovnjakom. Vsako dopolnilo, tudi naravnega izvora, namreč ni brez kontraindikacij in ga je treba vedno jemati ustrezno, le po potrebi.