Celostni pregledi in presejalni testi: Pregledi, ki jih mora opraviti vsaka ženska pri 20, 30, 40 in 50 letih za preprečevanje raka na jajčnikih in dojkah

25. 12. 2024
Deli
Celostni pregledi in presejalni testi: Pregledi, ki jih mora opraviti vsaka ženska pri 20, 30, 40 in 50 letih za preprečevanje raka na jajčnikih in dojkah (foto: Profimedia)
Profimedia

Pregledi, ki jih je treba načrtovati za preprečevanje ženskih bolezni, razčlenjeni po starostnih skupinah. Od raka na jajčnikih do pap testa.

Pregledi, ki bi jih morala opraviti ženska v vseh starostnih obdobjih. Od popolnega pregleda do mamografskega pregleda

Bianca Balti je na Instagramu povedala, kako je odkrila, da ima raka na jajčnikih: vse se je začelo z bolečino v spodnjem delu trebuha in se čez noč končalo z odkritjem, ki ji je spremenilo življenje. Podobnih zgodb, ki se spremenijo in zasukajo v nekaj sekundah, je na tisoče. Beseda/moniton, ki združuje te glasove, ki pripovedujejo o bolečini in slavijo življenje, je vedno ena sama: preprečevanje. Letos septembra ob tem razmisleku postanejo redni preventivni pregledi nujno načrtovani, in čeprav se pogosto znajdejo na zadnjem mestu na seznamu naših prednostnih nalog, se jim je treba posvetiti na pravi način. V tem času ponovnega zagona, proračunov in novih načrtov za prihodnje leto se začenja obdobje, ko smo bolj nagnjeni k načrtovanju na vseh področjih - delo, odnosi, šport, potovanja -, kjer pa mora imeti zdravje najvišjo prednost.

Preberite še:

Rak jajčnikov: kaj je rak, dejavniki tveganja, simptomi

Rak jajčnikov je posledica nenadzorovanega razmnoževanja epitelijskih celic, jajčnikov, ki jih proizvaja jajčnik, in se širi v potrebušnico, vrečko, ki obdaja vse trebušne organe. Pojavlja se lahko v treh vrstah: epitelijski, germinalni in stromalni. Dejavniki tveganja so debelost, zloraba alkohola in prehrana, bogata z maščobami, kajenje in okoljski dejavniki, predvsem pa prisotnost dednih mutacij v genih BRCA1 in BRCA2 ter drugih genih, ki se lahko spremenijo, v tako imenovanem dednem sindromu dojke in jajčnikov, ki telo predisponira za razvoj teh bolezni. Druge stvari, na katere morate biti pozorni, so dolžina ovulacijskega obdobja, zgodnja menarha (prva menstruacija) ali pozna menopavza. Največ primerov je ugotovljenih pri ženskah, starih od 50 do 69 let, stopnja preživetja pet let po diagnozi pa je približno 43-odstotna, predvsem zato, ker je v številnih primerih bolezen diagnosticirana, ko je že v napredovali fazi, v tretji ali četrti fazi. Ta rak v zgodnjih fazah ne daje nobenih simptomov, čeprav obstajajo trije potencialni alarmni zvonci (vir, AIRC):

Eksperiment dvojčkov: eden treniral 20 minut več kot drugi, rezultati zanimivi
  • napihnjen trebuh
  • meteorizem (prisotnost zraka v trebuhu)
  • pogosta potreba po uriniranj
  • bolečine v trebuhu ali medenici
  • krvavitev iz nožnice
  • zaprtje ali driska
  • izjemna utrujenost
 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bianca Balti (@biancabalti)

Te težave so splošne in so lahko povezane z vzroki, ki nimajo nobene zveze z rakom na jajčnikih, vendar če se pojavijo skupaj (ali v hitrem zaporedju) in se pojavijo nenadoma, poleg tega pa se pojavi občutek polnosti tudi na prazen želodec, je treba biti posebej pozoren. Po podatkih Global Cancer Observatory (GloboCan), platforme, ki jo kurirata Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), je rak jajčnikov na svetu na osmem mestu med raki, ki prizadenejo ženske.

Rak na jajčnikih, „zgodnjega preprečevanja še ni“. Tukaj so testi, ki jih je treba opraviti

Eden glavnih vzrokov za pozno diagnozo je „pomanjkanje diagnostičnih testov za zgodnje odkrivanje bolezni“, pojasnjuje medicinski onkolog Sandro Pignata za AIRC, saj trenutno ni znanstveno zanesljivih presejalnih programov za preprečevanje raka jajčnikov. Da pa bi bilo stanje pod nadzorom, je priporočljiv vsakoletni obisk ginekologa, ki opravi dve temeljni preiskavi: bimanualno palpacijo jajčnika, s katero se na podlagi premera in konsistence ugotovi normalna velikost otipljivega jajčnika, katerega normalne vrednosti so 3,5 cm v plodni dobi in 2 cm v menopavzi po biološki atrofiji, ter transvaginalni ultrazvočni nadzor, ki je ključen za vsako zgodnjo diagnozo.

Slednje se lahko, zlasti pri ogroženih posameznikih, včasih kombinira s testom CA 125, serumskim označevalcem, katerega vrednosti so lahko povišane pri ginekoloških in nenalezljivih tumorjih ter pri nenalezljivih boleznih, kot sta kronična bolezen jeter in pankreatitis. CT trebuha in MRI se uporabljata le v primeru tumorjev, da se preveri širjenje in prisotnost morebitnih metastaz v trebušni votlini. Na splošno, kot je navedeno zgoraj, medenični pregled, določanje koncentracije CA 125 in transvaginalni ultrazvok ponujajo določeno možnost zgodnjega diagnosticiranja raka jajčnikov, kar pa ne daje zadostnih zagotovil o učinkovitosti, da bi se kot presejanje razširilo na celotno populacijo žensk.

Presejalni pregledi v vseh starostnih obdobjih: besede strokovnjakov in nujna preventiva

Test PAP od 20. leta starosti naprej

To je prava starost za začetek opravljanja testa pap. „Običajno ga opravimo pri spolno aktivnih. Če ste začeli imeti spolne odnose, je dobro, da začnete opravljati tudi kontrolne preglede, saj ste izpostavljeni tveganju za prenosljive bolezni, predvsem za papiloma virus. Od prvega pap testa je priporočljiv ginekološki obisk enkrat letno. Strokovnjak se bo nato odločil, ali je treba nadaljevati s transvaginalnim ultrazvokom za popolnejši pregled. "Če je pap test pozitiven na papiloma virus, je drugi korak virusni pap, ki je poseben pap test, s katerim odkrijemo DNK virusa."

od 30. leta dalje: rak dojk

Ginekološki pregled na leto, vedno v kombinaciji s transvaginalnim ultrazvokom, ker po 30. letu se poveča možnost patologij, kot so ciste na jajčnikih, fibroidi in polipi. Pap test je treba opraviti vsako eno ali dve leti, odvisno od navodil zdravnika.
Če imate vedno istega partnerja, ga lahko načrtujete vsaki dve leti.
Če poznate raka dojk od sorodnic, kot so mame, tete, babice, sestrične, je čas, da začnete opravljati ultrazvok dojk vsakih 12 do 24 mesecev. Če niste seznanjeni, začnite s 35. letom starosti.

Od 40. leta starosti naprej: mamografija

Prišel je čas za mamografijo, zelo pomembno preiskavo, saj gre za presejalni pregled, radiologijo, ki lahko odkrije tudi zelo majhne tumorje.

Vaš zdravnik bo ocenil vaše stanje: nekatere ženske imajo mamografijo eno leto in ultrazvok drugo leto, pri čemer se obe preiskavi izmenjujeta.

za druge je priporočljivo opraviti obe preiskavi, zlasti če imajo ciste ali posebno velike ali fibrozne dojke.
Druga priporočena preiskava je hormonski test. „Od 40. leta starosti lahko ocenite stopnjo plodnosti, koliko časa je še do menopavze in kako se obnaša ščitnica, ki se sčasoma lahko nagiba k delovanju. Priporočamo, da jih opravite vsaki dve do tri leta.

Od 50. leta dalje je Moc

V tej starosti je priporočljivo naročiti preiskavo Moc, računalniško kostno denzitometrijo, ki analizira posamezne kostne predele in oceni njihovo gostoto. "Ko se bližamo obdobju menopavze, kosti običajno postanejo bolj krhke. Zato je treba oceniti stanje in ugotoviti, ali se že nahajamo v fazi osteopenije - pred osteoporoze - in je potrebno zdravljenje, kot je dodajanje vitamina D in kalcija."
V nekaterih primerih se lahko Moc časovno pospeši: to se zgodi, kadar je človek v prisotnosti amenorejo ali zgodnjo menopavzo.

Kako pogosto je treba opraviti ta poseg? "Na tri leta, razen če se pojavijo težave, zaradi katerih je potreben letni pregled."

Slavna pevka, jo poznamo vsi, prvič obiskala Ljubljano in v razprodanih Stožicah cel večer z občinstvom komunicirala v slovenščini! (nadela si je celo slovensko zastavo)

Novo na Metroplay: “Sodelovanje z Rickom Owensom, to je res ogromen dosežek" | Tanja Vidic, Elle modna oblikovalka 2024