Poslovite se od prekinitvenega posta - tukaj je metoda, za katero znanost pravi, da je še učinkovitejša pri hujšanju

6. 7. 2023
Deli
Poslovite se od prekinitvenega posta - tukaj je metoda, za katero znanost pravi, da je še učinkovitejša pri hujšanju (foto: Profimedia)
Profimedia

Številni ljudje se za hujšanje odločijo za znano metodo prekinitvenega posta, pa je ta res njabolj učinkovita?

Veliko ljudi se za hujšanje odloča za znano metodo prekinitvenega posta. Ta je sestavljena iz izmeničnega 16-urnega posta z 8-urnim obdobjem za dva obroka. Čeprav ima ta način življenja veliko privržencev, ni najbolj učinkovit način hujšanja, kot je zapisano v članku v reviji Femme Actuelle. Nova študija, ki so jo izvedli raziskovalci na Medicinski fakulteti Univerze Johna Hopkinsa (ZDA) in je bila januarja 2023 objavljena v reviji Journal of the American Heart Association (AHA), kaže, da morda obstaja še bolj koristen način za izgubo odvečnih kilogramov. Namesto posta bi bilo treba preprosto nadzorovati vnos kalorij v obroke.

Ne spreglejte:

Katera je najboljša metoda za hujšanje?

Da bi prišli do tega zaključka, so znanstveniki izvedli več študij na 547 pacientih s povprečno starostjo okoli petdeset let, da bi ocenili povezavo med časom med prvim in zadnjim obrokom v dnevu ter spremembo telesne teže. Poudariti je treba, da je bil njihov indeks telesne mase (ITM) približno 30,8, kar ustreza "zmerni debelosti".

Vaš tihi junak proti oljnim madežem: skoraj gotovo ga imate v kuhinji

Vsi so bili nato naprošeni, da s pomočjo aplikacije vnesejo čas, ko so se zbudili, in čas, ko so vsak dan sedli za mizo, da bi jedli. Strokovnjaki so ugotovili, da je bil "povprečni razmik med prvim in zadnjim obrokom 11,5 ure in da to ni nujno povezano s spremembo telesne teže". To postavlja pod vprašaj koncept prekinitvenega posta. 

Dejansko sta bila le število dnevnih obrokov in število kalorij "pozitivno povezana s spremembo telesne teže". Udeleženci so poročali, da so pridobili kilograme, kadar so zaužili med 2093 kJ (500 kcal) in 4186 kJ (1000 kcal) ali več na obrok. Ko so njihovi obroki vsebovali manj kot 2093 kJ (500 kcal), pa so shujšali. Idealen način za doseganje učinkovitega prekinitvenega posta bi bil torej spremljanje kaloričnega vpliva obrokov. Za to je potreben nadzor, po možnosti s strani zdravstvenega ali prehranskega strokovnjaka, ki vam bo lahko dal najboljše nasvete, da se izognete omejitvam, ki bi lahko bile nevarne za vaše zdravje.

Povzeto po članku z GRAZIA FR

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Ali je vsakodnevna vadba škodljiva? Tolikokrat na teden trenirajte za najboljše rezultate

Priporočamo tudi: Samo v kopalnici: Vrača se ta kontroverzni modni dodatek iz začetka tisočletja, za katerega smo mislili, da ga ne bomo več videli

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor.