Pitje kave na prazen želodec poveča proizvodnjo želodčne kisline, kar lahko pri nekaterih ljudeh povzroči nelagodje.
Ne glede na to, ali niste imeli časa ali preprosto niste tip človeka, ki redno zajtrkuje, je običajno, da kavo pijete na prazen želodec. Verjetno ste že slišali, da ni dobro za prebavni sistem, ampak ali to res drži?
Dobra novica je, da pitje kave na prazen želodec ni nujno slabo za vas, vaš želodec pa se običajno lahko prilagodi in zaščiti. Lahko pa povzroči nelagodje, zato boste v tem primeru verjetno želeli spremeniti svojo rutino.
Preberite še:
- Chiara Ferragni in Fedez: Afera, ločitev in škandal – vplivnica razkrila šokantne podrobnosti razloga za ločitev
- Kako ne biti utrujeni ob ponedeljkih? S pripravami začnite v petek, v nedeljo pa se ustavite na tem mestu
"Pitje kave ima veliko koristi za prebavni trakt. Kava je obremenjena zaradi kofeina, ki ga vsebuje, in ker je zdaj močno sladkana, vendar se v medicini uporablja že stoletja," je dejala gastroenterologinja dr. Sunana Sohi.
Dr. Sohi je pojasnila, da kava vpliva na raven želodčne kisline na več načinov. Posledično lahko nekateri ljudje doživijo težave, kot je dispepsija, ki jih je mogoče zlahka rešiti z izogibanjem kofeinu ali morda pitjem kave ob hrani.
Pitje kave na prazen želodec lahko povzroči zgago
Kofein spodbuja nastajanje hormona gastrina, ki je odgovoren za nastajanje želodčne kisline. Ta hormon pomaga pri prebavnem procesu, vendar tudi poveča kislost želodca. Fenoli, spojine, prisotne v kavi, prav tako prispevajo k ravni kisline v prebavnem sistemu.
Ko je želodec izpostavljen kislini, se lahko pojavi nelagodje. Kava ima pH okoli 5, medtem ko ima želodčna kislina pH okoli 2, zaradi česar je bolj kisla. Toda vsak reagira drugače. Če po pitju kave na tešče občutite napenjanje, bolečine v zgornjem delu trebuha ali slabost, imate verjetno težave s kislino.
Čeprav visoka kislost ni nujno problem, je pomembno, da vaš požiralnik ni izpostavljen preveč kisline, saj lahko povzroči škodo. Ni nevarnosti, da bi kava povzročila razjede, lahko pa povzroča nelagodje.
Študije so pokazale, da lahko kava sprosti spodnji ezofagealni sfinkter, kar omogoča, da se hrana vrne nazaj v požiralnik in povzroči zgago. Pitje kave na prazen želodec torej poveča proizvodnjo želodčne kisline, kar lahko pri nekaterih ljudeh povzroči nelagodje. Če spadate v to skupino, poskusite piti kavo ob obroku.
Čaj je dobra alternativa kavi
Izbira temnejših kavnih zrn namesto svetlejših lahko pomaga vašemu želodcu, saj imajo temnejša zrna manj kisline. Poleg tega ima hladno kuhana kava manj kislosti kot vroča kava, glede na raziskave.
Če to ne pomaga, lahko razmislite o zamenjavi kave z drugim napitkom. Čaj je dobra alternativa kavi, če vam kava po pitju na prazen želodec povzroča prebavne težave.
Novo na Metroplay: DJ Matway o ustvarjanju glasbe, pogodbi z veliko založbo in dojemanju njegovega dela