"Pri tistih, ki spijo manj kot toliko ur na noč, je tveganje za umrljivost kar za 65 % večje": Strokovnjaki razkrivajo število ur spanca za ohranjanje dobrega zdravja po 60. letu

17. 12. 2024
Deli
"Pri tistih, ki spijo manj kot toliko ur na noč, je tveganje za umrljivost kar za 65 % večje": Strokovnjaki razkrivajo število ur spanca za ohranjanje dobrega zdravja po 60. letu (foto: Profimedia)
Profimedia

Po 60. letu starosti dobro spanje pomaga ohranjati kognitivne funkcije, krepi imunski sistem in zagotavlja dolgoživost. Vendar se s starostjo kakovost in trajanje spanja zmanjšujeta. Kako dolgo moramo ponoči počivati, da ostanemo zdravi? Znanstveniki imajo nekaj odgovorov.

Spanje je bistvenega pomena za življenje in zdravje. Vendar pa struktura spanja ni enaka pri otrocih, mladostnikih, odraslih in starejših. Vpliv spanja se razlikuje od obdobja do obdobja, s starostjo pa se skupno trajanje in učinkovitost spanja zmanjšujeta. Po 60. letu starosti nočni počitek pomaga ohranjati kognitivne funkcije, krepi imunski sistem in zagotavlja dolgoživost starejših.

Preberite še:

Kakšna je idealna dolžina dobrega nočnega spanca po 60. letu starosti?

Univerzalnega odgovora ni, saj so pomembni številni dejavniki, kot so genetska zasnova, življenjski slog, jemanje zdravil, splošno zdravstveno stanje itd. Vendar pa center za medicino spanja Cenas v Ženevi navaja, da naj bi ljudje, stari 60 let in več, v povprečju spali približno 7 do 9 ur. Študija, objavljena leta 2017 v reviji Journal of the American Geriatrics Society, poudarja povezavo med pomanjkanjem spanja in umrljivostjo, potem ko so 6 let spremljali 50.000 starejših ljudi.

Kako so si mojstri poenostavili delo? Posnetek kopalnice nasmejal splet

Rezultati? Pri tistih, ki spijo manj kot 5 ur, je tveganje za umrljivost za 65 % večje. Pri tistih, ki imajo slabo kakovost spanja, je tveganje umrljivosti za 25 % večje.

"Pri tistih, ki spijo manj kot toliko ur na noč, je tveganje za umrljivost kar za 65 % večje": Strokovnjaki razkrivajo število ur spanca za ohranjanje dobrega zdravja po 60. letu
Profimedia

Zakaj se kakovost spanja po 60. letu starosti poslabša?

Študija, ki je bila opravljena na 1.026 osebah, starejših od 60 let, ponuja nekaj odgovorov. Čeprav je bil povprečni čas spanja vseh udeležencev 7 ur, "podatki jasno kažejo na močno povezavo med zdravstvenimi težavami in kakovostjo spanja", pravi organizacija. Motnje cirkadianega ritma pojasnjujejo tudi težave s spanjem, s katerimi se srečujemo s staranjem.

Cirkadiani ritem, ki traja 24 ur in ga uravnavajo obdobja svetlobe in teme, deluje kot notranja ura, ki določa, kdaj smo budni in kdaj spimo. Vlogo imajo tudi časi prehranjevanja in družabne dejavnosti. S staranjem pa prihaja do neskladja med to notranjo uro in zunanjim okoljem. Motnje se lahko okrepijo s spremembami svetlobne in temne faze zaradi manjše izpostavljenosti svetlobi čez dan ali zmanjšane občutljivosti mrežnice.

Nasprotno pa se je pokazalo, da izpostavljenost močni svetlobi od 30 minut do ene ure zjutraj optimizira kakovost spanja pri starejših osebah. Podobno operacija sive mrene izboljša ostrino vida in kakovost nočnega spanja pri bolnikih, starih 75 let, od prvega meseca po operaciji dalje.

Poslabšanje spanja po 60. letu starosti pojasnjujejo številni dejavniki, vendar je dejavnik tudi pomanjkanje telesne dejavnosti: "Kakovost spanja je negativno povezana z negibnostjo čez dan in bolečinami somatskega izvora,".

Ko slovenska športnica postane modna diva: razkošna obleka, o kateri danes vsi govorijo