Ta zeliščni čaj iz koromača zaradi svojih karminativnih lastnosti spodbuja fiziološko odpravljanje črevesnih plinov in pomaga pri prebavi ter ima drenažni učinek. Priporoča se tudi novopečenim materam v obdobju dojenja.
Zeliščni čaj iz komarčka, napitek, ki vam bo zaradi svojih karminativnih lastnosti pomagal sprostiti trebuh in odvesti tekočino. Odkrivamo prednosti in kdaj je kontraindiciran.
Noben poparek ne more biti čudežno zdravilo za napihnjenost trebuha. Zdravo življenje - ki vključuje prehrano, lepoto in dobro počutje - pomeni niz dobrih navad, prednosti izpraznjenega trebuha ali nog, ki ne zadržujejo tekočine, pa ni mogoče pripisati enemu samemu živilu. Kljub temu ne moremo spregledati koromačevega čaja in njegovih koristi, ki lahko v obliki poparkov ali napitkov, če jih pripravljamo redno, pomaga izprazniti trebuh. Razstrupljevalni napitki, ki vsebujejo njegova semena, bodisi kot samostojno sestavino bodisi v mešanici z drugimi, so lahko skupaj z uravnoteženo prehrano, gibanjem in počitkom koristni pri odpravljanju nadležnega občutka napihnjenosti, ki se v resnici odraža v tem, da se vam gumb na kavbojkah težko zapne.
Ne spreglejte:
- Vse srečne ženske imajo teh 5 skupnih značilnosti: Prednost imajo zdravje in druženje, tega pa nikoli ne počnejo
- Strokovnjaki so si enotni: "To so nova spoznanja glede keto diete, če jo izvajate, bodite previdni!"
- Očarljiv stajling, ki ga lahko nosite vsak dan: Kraljica Letizia se ne odpove kombiniranju hlačnega kostima z običajnimi supergami
Zeliščni čaj iz komarčka, vse koristi in lastnosti poleg napihnjenosti trebuha
Koromač z aromatičnim vonjem in edinstvenim okusom se že stoletja uporablja za pripravo zeliščnih čajev, ki ne le razveseljujejo brbončice, temveč imajo tudi številne koristi za zdravje. Med možnostmi sta zeliščni čaj iz koromača in zeliščni čaj iz koromačevih semen (znan tudi kot 'koromačev čaj') za tiste, ki imajo raje nekaj 'pripravljenega'.
- Deluje diuretično, zato je lahko koristen za lajšanje občutka utrujenih in oteklih nog.
- Gre za razstrupljevalni napitek, ki „spodbuja izločanje toksinov z urinom. Znano je, da koromač pomaga pri prebavi. Koromačevi zeliščni čaji pomagajo lajšati tegobe, kot so napihnjenost trebuha, plini in prebavne motnje, saj spodbujajo nastajanje prebavnih encimov.
- Zaradi visoke vsebnosti kalija izboljšuje krvni obtok in zadrževanje tekočine.
- Strokovnjak ga priporoča tudi za lajšanje PMS in blaženje bolečin zaradi njegovih pomirjujočih in protivnetnih lastnosti, za povsem naravno olajšanje.
- Pomirjevalni učinek. Zaradi svojih sproščujočih lastnosti se koromačev čaj pogosto priporoča za lajšanje stresa in tesnobe. Vroča skodelica lahko pomaga sprostiti um in telo.
Koliko napitkov lahko popijemo na dan?
Zloraba poparkov s čistilnimi lastnostmi, kot so ti, ni dobra ideja. Strokovnjaki predlagajo, da popijete največ tri na dan. V resnici je dovolj, da si po glavnih obrokih, kot sta kosilo in večerja, pripravite zeliščni čaj iz koromačevih semen, da boste videli rezultate. Seveda morate biti dosledni, zato ga pijte redno in ne dvakrat na dan, temveč vsaj vsak večer: to je navada, ki jo lahko prevzamemo, čeprav se lahko v nekaterih primerih koristi - kot sta odvajanje trebuha ali pomoč pri odvajanju tekočine - spremenijo v kontraindikacijo.
Boljša pred ali po jedi? Vsekakor je priporočljivo po vsakem hranjenju
Koromač je najbolj znan po svojih prebavnih lastnostih, v resnici pa je od časa, ko ga zaužijemo, odvisna njegova številna in raznolika koristnost. "Če ga zaužijemo pred obrokom, nas koromačevi poparki nasitijo in pomagajo nadzorovati apetit. Po drugi strani pa, če jih vzamemo po jedi, pomagajo izboljšati prebavo in zmanjšati nastajanje plinov," pojasnjujejo strokovnjaki. Poleg tega koromač povečuje izločanje mleka, zato se uporablja v zadnjih fazah nosečnosti in med dojenjem (vedno v ustreznih odmerkih): po nekaterih študijah ga lahko novopečena mati jemlje v obliki zeliščnega čaja ob koncu vsakega hranjenja, da prepreči nastanek plinske kolike pri novorojenčku.
Kontraindikacije zeliščnega čaja iz komarčka
Če nas mika, da bi napitek koromača pili ponoči, tega raje ne storite saj nas strokovnjak opozarja, da bi zaradi diuretičnega delovanja motil spanec. Noč brez spanja pa bi povečala zadrževanje vode, zato je kontraproduktivna.
Zeliščni čaj iz koromača ali semen: ali obstajajo razlike?
Zeliščni čaj lahko pripravite doma z namakanjem svežega koromača ali, kot potrjuje Troncoso, so dobra alternativa že pripravljeni napitki. V tem primeru gre za zeliščni čaj iz koromačevega semena (bogat z eteričnimi olji in učinkovinami), ki ga lahko najdete samostojno ali v kombinaciji z drugimi sestavinami, kot so kamilica, sivka ali zvezdasti janež. Prvi v različici „rimska kamilica“ je idealen za odpravljanje prebavnih težav, kot so krči in napihnjenost, ali počasne prebave. Druga možnost za jemanje koromača so prehranska dopolnila, kot je dobro znani (in viralni) edinstveni zeleni kolagen, ki pospešuje prebavo, čisti telo in zmanjšuje zastajanje vode. Redno dodajanje teh zeliščnih čajev v svoj vsakdan lahko prinese pridih dobrega počutja in slasten aromatični užitek.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Naredite sami kurkumin gel: Močna začimba osveži kožo in izbriše gube, a na eno stvar morate biti pozorni
Priporočamo tudi: To je trenden top iz 2000-ih, ki bo to poletje zamenjal majico z naramnicami
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih