Strokovnjaki pojasnjujejo, kako bi vrnitev k tradicionalnemu prehranskemu modelu lahko podaljšala pričakovano življenjsko dobo, zdravje in dobro počutje.
Ali sta post in dieta ključ do dolgoživosti? Spreminjanje prehrane velja za najmočnejši način za odložitev, preprečevanje in zdravljenje bolezni, bodisi z 12-urnim postom bodisi z dieto proti staranju. "To je bilo znanstveno dokazano po večletnih študijah po vsem svetu, od leta 2013, ko je bila objavljena knjiga Znaki staranja, ki jo je napisal Dr. López-Otín s svojo ekipo," pojasnjuje strokovnjakinja za prehrano Dr. Ana Bellón.
Po mnenju biogerontologa in celičnega biologa Valterja Longa, znanega kot "guru dolgoživosti", je najmočnejši od vseh teh modifikacij post: "Spodbuja dolgoživost, pri čemer ne mislim le na njegovo moč preprečevanja bolezni, temveč na njegovo dokazano sposobnost pri miših, da podaljša življenjsko dobo, povzroči obnovo celic in pomladitev v številnih tkivih," razlaga strokovnjak.
Preberite še:
- Pravijo, da je to najbolj zdrava rastlina na svetu: Zlasti koristna je za eno vrsto ljudi
- Vemo, katero maskaro obožuje Kate Middleton: Zagotavlja učinek dolgih, umetnih trepalnic, kupite pa jo lahko tudi pri nas
Post kot vrnitev k tradicionalnemu načinu prehranjevanja
Ne gre za stradanje, temveč za vrnitev k dobrim navadam. "Postenje je del našega genetskega programa, le tempo življenja se je pospešil! Obdobja smo zapolnili s hrano, ki je nismo potrebovali toliko," pojasnjuje Françoise Wilhelmi de Toledo, zdravnica na kliniki Buchinger Wilhelmi. "Za naše prednike je bilo dolgotrajno postenje v obdobjih omejene dostopnosti hrane, kot je bila zima, povsem normalno. V industrializiranih državah trpimo zaradi kroničnega pomanjkanja hrane, zato je vsak dobro izpeljan premor pri uživanju hrane dobrodošel. Seveda mu mora slediti postopno in ustrezno ponovno uvajanje hrane (...), da se lahko celice pomladijo zaradi aktivacije matičnih celic in sinteze beljakovin. To je odlično za daljšo življenjsko dobo. Toda priznajmo si: za takšno spremembo je potrebna prava revolucija v naših prehranjevalnih navadah," pravi strokovnjak.
Koristi posta in optimizirane prehrane
Kar zadeva dokaze o njegovi učinkovitosti, Françoise Wilhelmi de Toledo poudarja, da je bilo pri vseh živalskih vrstah dokazano, da omejevanje kalorij in postenje vodita v daljše življenje, "vendar bi pri ljudeh, ki živijo od 80 do 90 let, potrebovali generacije raziskovalcev, da bi to dokazali! Vendar pa so študije o učinkih abstinence od hrane pri velikih skupinah moških in žensk pokazale presenetljivo izboljšanje nekaterih parametrov, kar kaže na to, da jim bodo te prakse omogočile daljše in bolj zdravo življenje.
Valter Longo pa se opira na epidemiološke študije: "ocenjujemo, da bi kombinacija optimizirane prehrane s postenju podobno dieto pri mladih ljudeh podaljšala pričakovano življenjsko dobo za približno 20 let v primerjavi z običajno zahodno prehrano".
Manjše uživanje hrane ne pomaga le pri uravnavanju telesne teže, temveč tudi pri ponovni vzpostavitvi metabolizma: "spodbuja avtofagijo in apoptozo, ki odstranjujeta stare in poškodovane celične strukture. Ta dva mehanizma imata pomembno vlogo pri upočasnjevanju pojava bolezni, povezanih s staranjem, in tako spodbujata dolgo in zdravo življenje," pojasnjuje Françoise Wilhelmi de Toledo. Poleg tega trdi, da je "prehranske ukrepe (na primer omejitev kalorij in hrane) mogoče uvesti v vsakdanje življenje in s tem doseči nekatere prednosti posta". Skratka, optimizirana prehrana.
Različne vrste posta
Prekinitveni post, ki traja od 10 do 16 ur, ponoči
Ta vrsta posta pomeni, da ponoči ne jemo in je združljiva s cirkadianim ritmom ter upošteva fiziologijo. Po mnenju Françoise Wilhelmi de Toledo "izboljša sposobnost telesa, da preklopi z enega vira goriva na drugega, kot so glukoza, maščobne kisline in ketoni", kar pozitivno vpliva na moralo.
Dolgotrajni post od 5 do 20 dni, ki se izvaja občasno.
Françoise Wilhelmi de Toledo trdi, da preprečuje kopičenje maščob v jetrih in zmanjšuje krvni tlak ter kronične vnetne bolezni in poškodbe zaradi oksidativnega stresa.
FMD ali dieta, ki posnema postenje
Valter Longo je ustvarjalec diete FMD (fast mimicking diet): "Temelji na našem poznavanju genov in sestavin, ki ovirajo odziv na postenje. Na primer, oljčno olje in nekatere vrste oreščkov ne ovirajo postenja, zato jih lahko jeste in še vedno izkoristite učinke posta," pojasnjuje Longo.
Proaging prehrana
Ana Bellón se zavzema za prehrano, ki spodbuja staranje in za katero so značilni omejitev kalorij, prebiotična protivnetna živila, ki so sveža in bogata s hranili, ali beljakovine in maščobe rastlinskega izvora. "Spodbuja povezavo med črevesjem in možgani ter s tem zdrav mikrobiom, kar krepi povezavo med zdravjem prebavil, duševnim počutjem in zdravim staranjem," pojasnjuje. Skratka, daljše in (veliko) boljše življenje je v veliki meri odvisno od prehrane.
Ključ do posta in optimizirane prehrane za daljšo življenjsko dobo:
- Prekinitveni ali dolgotrajni post? "Moje osebno mnenje je, da bi morali vsak dan uporabljati prekinitveni post, enkrat na leto pa podaljšani post na kliniki," pravi Françoise Wilhelmi de Toledo.
- Dr. Ana Bellón svetuje: "Bolje je jesti manj kot preveč, postiti se dvanajst ur na noč, upoštevati dieto FMD, dati prednost rastlinskim beljakovinam, telovaditi in jemati prehranska dopolnila." Temelji na prehranskih dopolnilih Proage.
- Da bi se postili brez občutka lakote ali slabosti, "je ključno, da v času hranjenja izberete hranljiva živila z veliko vlakninami, zaradi katerih se boste počutili siti in se izognili skokom glukoze", priporoča Ana Bellón.
- Jejte v sončnem času: "Uživanje hrane ponoči zmoti cirkadiani ritem in lahko privede do kroničnih bolezni telesa in razpoloženja," meni doktorica Françoise Wilhelmi de Toledo.
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih