Strokovnjaki razkrivajo presenetljive zdravstvene koristi kuhanega krompirja, ki ga uživamo hladnega, od prebave do absorpcije hranilnih snovi in delovanja imunskega sistema.
Čeprav ga ni na jedilniku prestižnih restavracij, je kuhan krompir po mnenju strokovnjakov eno najboljših živil za zdravje črevesja.
Razlog, zakaj je hladen krompir tako koristen pri ohranjanju zdravega črevesnega okolja, je vrsta škroba, ki ga vsebuje: škrob, ki je odporen na prebavo. "Odporen škrob je pomemben pri podpiranju številnih vidikov našega zdravja in dobrega počutja, od delovanja črevesja, prebave in absorpcije hranil do učinkovitega delovanja imunskega sistema," pravijo strokovnjaki.
To pomeni, da prehaja iz tankega črevesa v debelo črevo - ali debelo črevo - nepoškodovan in ne da bi ga telo razgradilo. Njegove hranilne vrednosti nato izkoristijo bakterijski mikrobi debelega črevesa.
Preberite še:
- To je znanstveno dokazana metoda za uživanje kruha brez zviševanja glikemičnega indeksa
- Horoskop: Kaj vam prinaša obdobje Marsa v znamenju raka?
Odporni škrob in dobre bakterije
Ko krompir skuhamo, odporni škrob postane aktiven, kar pomeni, da ga telo predela na povsem drugačen način: spremeni se v glukozo in se nato absorbira. In kaj je v tem zapletu? Če krompir skuhamo in nato pustimo, da se ohladi, se aktivni škrob pretvori nazaj v odporni škrob v procesu, ki je znan kot retrogradacija.
Ko ta škrob prispe v debelo črevo, začne fermentirati, kar pripomore k nastanku velike količine dobrih bakterij. Poleg povečanja števila bakterij deluje tudi kot prebiotik, ki hrani obstoječe bakterije. "Prebiotična živila so pomembna za hranjenje in podporo rasti koristnih bakterij v črevesju, kot so laktobacili in bifidobakterije," pojasnjujejo strokovnjaki.
Druge koristi za telo
Poleg izboljšanja zdravja okolja debelega črevesa odporni škrob vpliva na telo tudi na druge načine. Ko ga bakterije prebavijo, škrob tvori spojine, vključno s plinom in kratkoverižnimi maščobnimi kislinami, kot je butirat, ki je odličen vir energije za celice debelega črevesa.
Ohranjanje zdravega debelega črevesa ni pomembno le za izboljšanje prebave in prebavnih težav, kot je zaprtje, temveč lahko zmanjša tudi tveganje za nastanek raka debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka na svetu.
Maščobne kisline, ki jih celice debelega črevesa ne porabijo neposredno, nato potujejo v preostale dele telesa, kjer imajo pomembno protivnetno vlogo.
Kako uživati hladen kuhan krompir
Če vam zmanjkuje idej, kako ga jesti, sledite nasvetu in hladen kuhan krompir kombinirajte z drugimi črevesju prijaznimi živili v izjemno bogati solatni skledi: Kombinacija hladnega krompirja in kimčija je črevesju prijazna jed, saj lahko prebiotiki v krompirju delujejo kot hrana za probiotične bakterije v kimčiju. Hladen krompir je tudi vsestransko uporaben in ga lahko dodate solati z vašimi najljubšimi beljakovinami, bodisi mesnimi ali zelenjavnimi, in se bo vedno dobro obnesel.
Kimchi
Kimči je tradicionalna korejska jed iz zelenjave, fermentirane z začimbami (čili v prahu, šalotka, česen in ingver) in jeotgalom (vrsta slanega ribjega shranka, za katerega se uporabljajo kozice, ostrige, školjke, ribe ali ribja jajca). Študije so pokazale njegove številne koristi, od zmanjšanja indeksa telesne mase (ITM) do uravnavanja krvnega tlaka in lajšanja sindroma razdražljivega črevesja.
Krompirjeva solata
Najlažji način uživanja hladnega krompirja je solata, ki jo lahko pripravite na različne načine: z oljčnim oljem, začimbami in zelišči ter z različnimi sestavinami, kot so stročji fižol, piščančji trakovi, kuhana jajca, parmezan, tuna ali skuša.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?