To živilo ima več vitaminov in probiotikov kot njegova sveža različica in celo pomaga prebavi

23. 1. 2025
Deli
To živilo ima več vitaminov in probiotikov kot njegova sveža različica in celo pomaga prebavi (foto: Profimedia)
Profimedia

Določena živila s procesom fermentacije pridobijo ogromno koristnih hranilnih elementov in ta zelenjava je priljubljena v zimskem obdobju.

Zakaj je kislo zelje obvezno na vašem jedilniku?

Fermentacija je čudežni proces, ki že stoletja navdušuje s svojo sposobnostjo ohranjanja živil in obenem izboljšanja njihove hranilne vrednosti. Med najbolj znanimi fermentiranimi živili je zagotovo kislo zelje – pravo bogastvo vitaminov in probiotikov, ki navdušuje z okusom in koristmi za zdravje.

Ste vedeli, da ima kisanje zelja več kot 2000 let dolgo tradicijo? Prve omembe te prakse segajo na Kitajsko, kjer so jo uporabljali za ohranjanje hrane pred kvarjenjem. Danes pa kislo zelje ni le dragocena dediščina preteklosti, temveč tudi izjemno aktualen superživilski dodatek sodobni prehrani.

Zakaj bi torej kislo zelje moralo najti prostor na vašem krožniku? Tukaj je 6 razlogov, ki vas bodo prepričali.

Preberite še:

Koplje v gozdu in dobro služi: en kos je prodal za 500 evrov

1. Bogato je z esencialnimi hranili

Kislo zelje je prava zakladnica hranil, ki podpirajo vaše zdravje. Porcija približno 140 gramov vsebuje:

  • Kalorije: 113 kJ (27kcal)
  • Maščobe: 0,2 g
  • Ogljikovi hidrati: 6,1 g
  • Vlaknine: 4,1 g
  • Beljakovine: 1,3 g

Poleg tega zagotavlja pomemben delež dnevno priporočenih vrednosti naslednjih hranil:

  • Natrij
  • Vitamin C
  • Vitamin K1
  • Železo
  • Mangan
  • Vitamin B6
  • Folat
  • Baker
  • Kalij

2. Fermentacija poveča hranilno vrednost

Proces fermentacije ni zgolj način za konzerviranje – je tudi skrivnost, zakaj je kislo zelje bolj hranljivo od surovega. Mikroorganizmi med fermentacijo naravne sladkorje pretvorijo v koristne organske kisline, ki izboljšajo prebavo in absorpcijo hranil. Probiotiki, ki nastanejo med fermentacijo, obenem podpirajo zdravo črevesno floro in splošno dobro počutje.

Kislo zelje je živilo, ki kljubuje času in prehranskim trendom. Z enostavnim dodajanjem tega superživila svojemu jedilniku boste poskrbeli za boljše zdravje in gurmansko razvajanje hkrati.

To živilo ima več vitaminov in probiotikov kot njegova sveža različica in celo pomaga prebavi
Profimedia

3. Izboljša prebavo

Strokovnjaki ocenjujejo, da črevesje vsebuje več kot 38 trilijonov mikroorganizmov ali črevesne flore, kar je več kot skupno število človeških celic v telesu. Te bakterije igrajo ključno vlogo pri prebavi. Tako kot nekatera druga fermentirana živila tudi kislo zelje spodbuja zdravo črevesno floro. Probiotične bakterije v nepasteriziranem kislem zelju lahko delujejo kot prva obrambna linija pred toksini in škodljivimi bakterijami.

4. Krepi imunski sistem

Kislo zelje je vir probiotikov, vitamina C in železa, ki prispevajo k krepitvi imunskega sistema.

5. Spodbuja hujšanje

Redno uživanje kislega zelja lahko celo pomaga pri hujšanju. To je delno zato, ker ima kislo zelje, tako kot večina zelenjave, malo kalorij in veliko vlaknin. Prehrana, bogata z vlakninami, vas dlje časa ohranja site, kar vam lahko pomaga naravno zmanjšati dnevni vnos kalorij.

6. Zmanjšuje stres in ohranja zdravje možganov

Zdrava črevesna flora lahko izboljša tudi vaše razpoloženje in delovanje možganov, in to zaradi tesne povezave med črevesjem in možgani. Črevesne bakterije lahko pošiljajo sporočila možganom in vplivajo na njihovo delovanje in doživljanje sveta.

Pravljična obleka Ivanke Trump: Na inavguracijski večerji blestela v obleki, okrašeni s kristali od glave do peta