Je pomembnejša količina vode, ki jo zaužijete v dnevu, ali njena temperatura? To je idealna temperatura pitne vode, ki bi jo morali poznati vsi

26. 10. 2023
Deli
Je pomembnejša količina vode, ki jo zaužijete v dnevu, ali njena temperatura? To je idealna temperatura pitne vode, ki bi jo morali poznati vsi (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri pitni vodi ni pomembna le količina. Ključna je tudi temperatura. Strokovnjaki razložijo, kakšna je idealna temperatura vode.

Tema pitja vode je ena izmed najbolj obravnavanih na področju lepote in dobrega počutja. Začenši s spornim količinskim dejavnikom, pravilom znamenitih 2/3 litrov na dan, ki mu neredko očitajo, da je "proti naravi", saj naj bi zahteval pretiran napor. Vendar ne gre le za vprašanje, koliko vode moramo popiti vsak dan. Obstaja vprašanje, o katerem se manj govori, vendar ni nič manj pomembno. Gre za temperaturni dejavnik. "Dr. Christian Merkel, dermatolog, alergolog in strokovnjak za prehrano v centru Haut- und Laserzentrum an der Oper v Münchnu, pravi: "Redko slišim vprašanje, ali obstaja optimalna temperatura vode za naše telo. "Pravzaprav je zlasti za nekatere ljudi temperatura vode izredno pomembna.

Ne spreglejte:

Idealna temperatura pitne vode

"Idealno bi bilo, če bi vedno pili mlačno vodo," pravijo strokovnjaki. "Optimalna temperatura je približno 36 stopinj, saj ustreza temperaturi našega telesa." Kot pojasnjujejo, se mora hladna voda v prebavilih segreti, preden jo telo absorbira, medtem ko lahko vroča voda draži prebavne organe. "Zato se pri ayurvedskih tretmajih pijače vedno strežejo pri temperaturi 36 stopinj," poudarja strokovnjak. Vendar pa dodaja: "Jasno je, da ni lahko vedno imeti na voljo mlačne vode s temperaturo 36 stopinj, zato recimo, da je lahko sprejemanje vode pri sobni temperaturi sprejemljiv kompromis.

Vaš tihi junak proti oljnim madežem: skoraj gotovo ga imate v kuhinji

Prednosti mlačne vode

Po besedah strokovnjakov ima lahko mlačna voda sproščujoč in prebavni učinek: "Še posebej je priporočljiva za ljudi, ki so nagnjeni k migreni," pravi. "Tudi tisti, ki imajo prebavne težave, kot je zaprtje, bi bilo dobro, če bi vsako jutro na prazen želodec spili kozarec mlačne vode, in sicer takoj po vstajanju. To sprosti prebavila ter spodbudi prebavo in presnovo. Na splošno je pitje vode zjutraj zelo zdravo.

Zakaj nam je bolj všeč ledena voda?

Na tej točki se pojavi vprašanje. Če je za naše telo optimalna mlačna voda ali v najboljšem primeru sobna temperatura, zakaj večino od nas tako zelo privlači ledena voda? Za to obstaja znanstvena razlaga. Očitno občutki, ki jih povzroči stik hladne vode s kožo, pošiljajo električne impulze v možgane, ti pa v odgovor sproščajo endorfine, zaradi česar občutimo zadovoljstvo. V nekaterih pogledih enako velja za začinjeno hrano. Tako kot slednja povzroči pekoč občutek, požirek ledene vode v ustih skorajda boli, saj napade jezik in zobe ter dejansko izzove možgane, ki se odzovejo s sproščanjem kemikalij z analgetičnimi in vznemirljivimi učinki.

... vendar je bolje, da je ne pijete

Kot rečeno, pitje hladne vode, tudi za potešitev žeje po športu in/ali ko je še posebej vroče, ni zdrava navada. Dr. Merkel potrjuje: "Po eni strani draži telo. Po drugi strani pa dodatno spodbuja znojnice," pojasnjuje strokovnjak. "To pomeni, da se še bolj znojimo, z izločanjem tekočine pa izgubljamo tudi dragocene minerale.

Fotogafije: Profimedia

Preberite še: Severina je dala svoj blagoslov najbolj priljubljenemu jesenskemu modelu čevljev: Nosi jih bolje kot jennifer Lopez

Priporočamo tudi: Poslovite se od dolgih las, to je pričeska, ki bo navduševala to jesen: Neustavljivi zapeljivosti paža je podlegla tudi Monica Bellucci

Novo na Metroplay: “To ni starost, to je zrelost” | LADEJA GODINA KOŠIR, ELLE ZELENO 2024