Da, po mnenju znanstvenikov s Harvarda (in številnih drugih strokovnjakov s tega področja) lahko do neke mere vplivamo na genetiko telesne teže.
Čas, ki je potreben za vsakodnevno hojo, da bi se spopadli z genetiko teže.
Da, genetika ima pomembno vlogo pri debelosti in nagnjenosti k pridobivanju telesne teže, in čeprav je nemogoče vse, kar je povezano z genetiko, povzeti v enem samem članku, parafraziramo farmacevtko in strokovnjakinjo za prehrano Boticario Garcia, da bo vse skupaj preprosto.
"Stopnja vpliva genetike na debelost je pri vsakem posamezniku drugačna. In tu se začne zmeda, saj obstajajo študije za vse okuse in barve. Na splošno se ocenjuje, da lahko genetika prispeva od 40 do 70 odstotkov k tveganju za razvoj debelosti. Z drugimi besedami, znano je, da vpliva, ne pa tudi, koliko," pravi strokovnjakinja: "Gena za debelost ni, obstaja pa kopica genov, ki lahko glede na okolje in naš življenjski slog vplivajo na tveganje, da zbolimo za debelostjo." Jasno je, da ta genetsko podedovana nagnjenost k pridobivanju telesne teže obstaja in je ni lahko nadzorovati, vendar na harvardski zdravstveni šoli potrjujejo, da lahko nanjo med drugim vplivamo s hojo.
Preberite še:
- Leto bodo zaključili na razburljiv način z doseženimi cilji: Ta 3 znamenja bodo najuspešneje končala leto 2024
- Stil 'angleškega podeželja' je hit te modne sezone: Navdih so Kate Middleton, princesa Diana, kraljica Elizabeta II. in celotno plemstvo v prostem času
Kot je pojasnjeno v enem od glasil te ameriške organizacije, je ena od "presenetljivih koristi hoje" prav ta. "Hoja preprečuje učinke genov, ki spodbujajo telesno težo," pravijo. Sklicujejo se na študijo, ki so jo izvedli njihovi raziskovalci in v kateri so pri več kot 12.000 ljudeh preučili 32 genov, ki spodbujajo debelost, da bi ugotovili, koliko dejansko prispevajo k telesni teži. In takrat so ugotovili, da se je med udeleženci, ki so hodili eno uro na dan, učinek teh genov prepolovil.
Več enournih sprehodov in manj televizije (in mobilnih telefonov).
Časopis Science Daily se v zvezi s tem sklicuje na raziskavo Ameriškega združenja za srce iz leta 2012, ki je prav tako ugotovila, da sedeči način življenja in zlasti gledanje televizije vplivata na indeks telesne mase ljudi, ki so genetsko nagnjeni k pridobivanju telesne teže. "V naši študiji je vsakodnevni enourni hitri sprehod prepolovil genetski vpliv na debelost, merjen z razlikami v indeksu telesne mase. Po drugi strani pa je sedeči način življenja, ki ga zaznamuje gledanje televizije štiri ure na dan, povečal genetski vpliv za 50 odstotkov," je pojasnil Qibin Qi, eden od avtorjev raziskave.
Hoja je najboljši nasvet, ki ga lahko daš prijatelju
Hodite vsaj 30 minut na dan in skrajšajte čas sedenja (v povprečju sedite od 8 do 12 ur). Kajti koristi ukvarjanja s športom in telesne dejavnosti se žal zmanjšajo in celo izginejo, če ste prilepljeni na stol, trdijo strokovnjaki.
Novo na Metroplay: “Lahko si v pižami, dokler je del koreografije” | BRIGITA KRAŠOVEC, ELLE MLADI TALENT 2024