Ernest Hemingway pojasnil, zakaj so pametni ljudje redko srečni: Te lastnosti imajo v večji meri kot drugi ljudje

20. 6. 2024
Deli
Ernest Hemingway pojasnil, zakaj so pametni ljudje redko srečni: Te lastnosti imajo v večji meri kot drugi ljudje (foto: Profimedia)
Profimedia

Legendarni pisatelj se je zavedal lastnosti, ki jih imajo pametni ljudje preveč, zaradi česar ne morejo v celoti izkusiti občutka sreče.

Usoda Ernesta Hemingwaya, slavnega ameriškega pisatelja in novinarja, ne neha intrigirati svetovne javnosti, čeprav je ta svet zapustil pred 63 leti. Njegove besede marsikomu zvenijo v ušesih, on pa ostaja največja enigma.

V literarnih delih Nobelovega nagrajenca je namreč moč opaziti drobce kompleksne osebnosti. Tri desetletja po tem, ko je svojega očeta označil za strahopetca, ker se je ustrelil, je Hemingway naredil samomor in se ustrelil z lovsko puško. Na pragu domače hiše ga je našla žena Marija. O njem, pa tudi o njegovih sinovih je pisalo veliko strokovnjakov, a tega nihče ni mogel razbrati.

Eden njegovih najbolj citiranih stavkov je: "Sreča pri inteligentnih ljudeh je najredkejša stvar, kar jih poznam."

Hemingway je verjel, da ljudje z visoko stopnjo inteligence na stvari gledajo povsem drugače in jim nikakor ni vseeno za dogajanje okoli njih. Pri pametnih ljudeh pač ne more biti tako. Obstaja več značajskih lastnosti, zaradi katerih so inteligentni ljudje bolj nesrečni od splošne populacije, in te so najbolj znane.

1. Samozavedanje in introspekcija

Inteligentni ljudje imajo pogosto globlje samozavedanje in nagnjenost k introspekciji, kar lahko vodi v pretirano analiziranje in dvom o lastnih dejanjih in odločitvah. To lahko povzroči občutke nezadovoljstva in stresa.

2. Visoka pričakovanja

Inteligentni ljudje si pogosto postavljajo visoke standarde in cilje. Ko jim teh ciljev ne uspe doseči, se lahko počutijo razočarane in nesrečne.

3. Izolacija in občutek nerazumevanja

Zaradi različnih interesov in načinov razmišljanja se lahko inteligentni ljudje počutijo izolirane in težko najdejo ljudi, s katerimi bi lahko delili svoje misli in občutke. Občutek, da vas drugi ne razumejo, lahko prispeva k občutkom osamljenosti.

4. Perfekcionizem

Inteligentni ljudje so pogosto perfekcionisti, kar lahko vodi do nenehnega nezadovoljstva s seboj in s svojimi dosežki. Perfekcionizem je povezan z anksioznostjo in depresijo.

5. Preobremenjenost z informacijami

Inteligentni ljudje so ponavadi nenehno obveščeni in analizirajo velike količine informacij. To lahko povzroči kognitivno preobremenitev in stres.

6. Eksistencialna vprašanja

Inteligentni ljudje pogosto razmišljajo o globljih eksistencialnih vprašanjih in smislu življenja, kar lahko povzroči eksistencialno tesnobo in depresijo.

7. Empatija in čustvena občutljivost

Številni inteligentni ljudje imajo visoko čustveno inteligenco in empatijo, kar jih lahko privede do intenzivnega doživljanja trpljenja drugih ljudi in s tem lastne čustvene bolečine.

Fotografije: Profimedia

Preberite še: Kako ustvariti preprost in šik stajling v 5 minutah? Naj vas navdihnejo stili elegantnih deklet z Instagrama

Priporočamo tudi: Angelina Jolie in njena hči Vivienne Jolie-Pitt: mama na rdečo preprogo v visokih petah, hči v supergah

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?