Jesenska hrana par excellence je koncentrat vitaminov in mineralov ter ima zelo malo kalorij. Govorimo o zelo priljubljeni buči. Tukaj so vse njene prednosti za zdravje in prehrano.
Vsako jesen se vrne "bučna mrzlica". Od strasti do pijače Pumpkin Spice Latte (ki se s temno oranžnim lakom za nohte spremeni v jesensko manikiro) do bučnega veloutéja ali pečene buče - ni človeka, ki ne bi oboževal njenega sladkega okusa, izboljšanega z različnimi recepti.
Poleg tega je tu še noč čarovnic, na družbenih omrežjih nas v tem času napadejo buče, saj vsi zvezdniki začnejo svoje domove okraševati s to tematiko.
Buče pa imajo poleg tega, da so dobre, tudi izjemne koristi in lastnosti za zdravje, za črevesje ter za lepo kožo in lase. Pravzaprav gre za precej podcenjeno superživilo z izjemnimi koristnimi lastnostmi in lastnostmi proti staranju.
Buča je zelo vsestranska zelenjava – jeste jo lahko v enolončnicah, odlična je v jesenskih čokoladnih tortah, božanska je naribana tako v slanem kot sladkem pecivu, seznam načinov uporabe pa je neskončen. Poleg tega je nizkokalorično živilo!
Preberite še:
- V datumu rojstva se skriva osebna koda sreče in usode: Numerologi razkrivajo, kako jo najti in privabiti blaginjo
- 5 največjih trendov kavbojk za letošnjo jesen in zimo
Je rastlina iz družine bučnic (Cucurbitaceae), pa tudi kumare, melone, lubenice ... Užitna so njena semena, listi in meso, vsi deli buče pa so bogati z gosto razporejenimi hranili, kar pomeni, da so polni vitaminov in mineralov ter imajo relativno malo kalorij.
Je buča zelenjava ali sadje?
Buče, ki so jih španski kolonisti v Evropo uvozili z ameriške celine kot okrasno rastlino, spadajo v družino Cucurbitaceae (kamor spadajo tudi bučke, kumare, melone in lubenice) in so, morda presenetljivo, sadje. Buče, ki jih je veliko vrst (rumene, oranžne, rdeče, delica, če jih naštejemo le nekaj), so najrazličnejših oblik in velikosti.
Prehranske lastnosti
Buče, ki so bogate z vodo in imajo malo kalorij, so koncentrat osnovnih hranil: vitamina C, vitamina A, vitamina E, vitamina K in vitaminov skupine B, kot so pantotenska kislina, folna kislina, niacin in tiamin; mineralov, kot so kalij, kalcij, magnezij, cink, železo in baker; ter flavonoidov in antioksidantov, kot so betakaroten, lutein in zeaksantin.
Kaj je v bučah?
100 g surove buče vsebuje:
- 91,6 g vode
- 104 kJ (26 kcal)
- 1 g beljakovin
- 0,1 maščobe
- 6,5 g ogljikovih hidratov
- 0,5 g vlaknin
- 2,76 sladkorja
- 21 mg kalcija
- 0,8 železa
- 12 mg magnezija
- 44 mg fosforja
- 340 mg kalija
- 9 mg vitamina C
In to je le del bogate sestave buče, saj vsebuje tudi veliko vitaminov A, E, K, B6 ...
Zanimivo je, da ima surova buča, čeprav ima visok glikemični indeks (75), nizko glikemično obremenitev, ki meri zvišanje krvnega sladkorja glede na število ogljikovih hidratov, ki jih hrana vsebuje v povprečni porciji.
Magnezij spodbuja dobro razpoloženje
Zanimivo je, da je ta zelenjava bogata z magnezijem, hranilom, ki deluje na mišični in živčni sistem ter spodbuja dobro počutje in sprostitev obeh sistemov. Dr. Mera še dodaja, da njena semena vsebujejo veliko triptofana, ki pomaga izboljšati raven serotonina in depresivno vedenje.
Buče koristijo:
- Posameznikom, ki želijo okrepiti imuniteto. Buča zagotavlja ogromno dozo beta karotena, ki se delno pretvori v vitamin A, ki telesu pomaga pri boju proti okužbam, nekatere raziskave pa kažejo, da je pomembna tudi za krepitev črevesne sluznice, zaradi katere je telo bolj odporno na okužbe. Veliko je tudi vitamina C, ki krepi imunske celice.
- Posameznikom, ki želijo izboljšati zdravje svojih oči. Buča je koristna za zdravje oči zaradi vsaj dveh mehanizmov delovanja. Prvič, bogata je z beta karotenom, ki pomaga izostriti vid, tako da pomaga mrežnici absorbirati svetlobo, in drugič, kombinacija hranilnih snovi v buči lahko zaščiti pred starostno degeneracijo rumene pege.
- Posameznikom, ki želijo izboljšati zdravje svoje kože. Antioksidanti, ki jih najdemo v bučah, so pomembni za zdravje kože, vključno z beta karotenom ter vitaminoma E in C. Beta karoten ščiti kožo pred ultravijoličnimi žarki, poleg tega izboljša videz in teksturo kože.
- Posameznikom, ki želijo okrepiti srce. Kot piše Healthline, buča vsebuje specifična hranila, ki so koristna za zdravje srca, med njimi kalij, za katerega so strokovnjaki ugotovili, da lahko pomaga pri zniževanju visokega krvnega tlaka. Prav tako lahko vlaknine pomagajo znižati holesterol v krvi tako, da se vežejo na holesterol v hrani, ki jo jemo, in preprečijo njegovo absorpcijo.
- Posameznikom, ki želijo boljše presnovno zdravje. Glede na raziskavo japonskih znanstvenikov, lahko uživanje hrane, bogate z beta karotenom, kot je buča, pomaga izboljšati presnovno zdravje, tj. uravnavanje krvnega sladkorja in porazdelitev telesne maščobe. Občasno uživanje buč vam seveda ne bo pomenilo veliko, če sicer ne pazite na prehrano, torej ne jeste uravnoteženo in raznoliko, z veliko svežega sadja in zelenjave.
Veliko možnosti receptov
- V solati z zelenimi listi, granatnim jabolkom, orehi, kozjim sirom in balzamičnim prelivom.
- Za zdrav prigrizek si privoščite čips (zelo tanko narezan in pečen v pečici), začinjen z začimbami.
- V zavitku s sirom feta, paradižnikom, solato in avokadom.
- Kuhana z rižem, kvinojo ali lečo za začinjen kari.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere