9 stvari, ki jih lahko storite zdaj za boj proti staranju možganov: Odpovejte se alkoholu in poskrbite za ustrezno spalno higieno

17. 11. 2024
Deli
9 stvari, ki jih lahko storite zdaj za boj proti staranju možganov: Odpovejte se alkoholu in poskrbite za ustrezno spalno higieno (foto: Profimedia)
Profimedia

Poskrbite za zdravje možganov in se izognite tem nezdravim navadam.

Se vam ime igralca v vaši najljubši Netflixovi oddaji izmika? Zamenjujete imena prijateljev, družine in hišnih ljubljenčkov? Ko se to zgodi, vas neizogibno skrbi, da ste morda izgubili pamet. Navsezadnje možgani - tako kot vsi naši organi - sčasoma nezadržno upadajo.

Če mislite, da ga ni mogoče odpraviti, premislite še enkrat. Hitrost staranja naših možganskih celic ni odvisna le od genetike. Različni dejavniki življenjskega sloga lahko vplivajo na to, kako se naša možganska snov ohranja - in dobra novica je, da je mnoge od njih mogoče spremeniti.

To so novice z univerze Oxford, kjer je nedavna študija pokazala, da obstaja vsaj 15 spremenljivih dejavnikov življenjskega sloga, ki prispevajo k pospešitvi degeneracije možganov. Med njimi: sladkorna bolezen, onesnaženost okolja, uživanje alkohola, visok krvni tlak, visok holesterol, čezmerna teža, kajenje in razpoloženje.

Preberite še:

Tako kot lahko kožo in lase zaščitimo pred uničujočimi vplivi časa, lahko poskrbimo tudi za ohranjanje kognitivnih funkcij. V nekaterih primerih lahko celo zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni, kot sta demenca in Alzheimerjeva bolezen.

"Vemo, da se v staranju že prej degenerirajo določene možganske regije," potrjuje Dr. Gwenaelle Douaud, ki je vodila ekipo iz Oxforda, ki je opazovala skeniranje možganov 40.000 oseb, starejših od 45 let, in mrežo možganov, da bi določila področja, ki se najhitreje poslabšajo. "V tej novi študiji smo pokazali, da so ti specifični deli možganov bolj ranljivi," pravi Douaudova.

V nadaljevanju si oglejte nekatere spremenljive dejavnike, ki prispevajo k staranju možganov - skupaj s predlogi za upočasnitev upadanja kognitivnih sposobnosti. Upajmo, da se bomo s temi strategijami še dolgo spominjali imen svojih najljubših igralcev in ljubljenih oseb.

9 vzrokov za prezgodnje staranje možganov, povezanih z življenjskim slogom

1. Onesnaženost zraka

V velemestih, ki so prepredena s prometom, je skoraj nemogoče ubežati onesnaženosti. Kako torej zmanjšati njegov vpliv na naše zdravje? Naložba v domači čistilec zraka in razstrupljevalne sobne rastline sta odlični možnosti, zlasti za prostore, v katerih preživite veliko časa. Sicer pa si poskušajte čim pogosteje privoščiti oddih na manj onesnaženih mestnih območjih, kot so parki in vrtovi. In če lahko, poskusite ob koncih tedna pobegniti iz mesta in se nadihati svežega zraka v naravi.

2. Uživanje alkohola

Omejitev uživanja alkohola se zdi težavna, vendar so koristi za zdravje, ki jih prinaša abstinenca, vredne truda. Če se mu ne morete popolnoma odpovedati, poskusite vsaj zmanjšati količino zaužitega alkohola. Običajni kozarec vina lahko nadomestite s številnimi zvezdniškimi alternativami brez alkohola, ki so na voljo na trgu, kar vam bo še olajšalo delo.

3. Visok krvni tlak

Med vzroki za visok krvni tlak je tudi stres. Če želite zmanjšati stres, v svoj vsakdan vključite sprostitvene prakse, kot so meditacija, joga, dihanje ali qi gong. Potopite se v kakšen hobi, privoščite si skrb zase in se redno sprehajajte.

4. Visok holesterol

Neuravnotežena prehrana lahko povzroči povišano raven holesterola LDL, znanega tudi kot "slabega". Prehrana z veliko sadja in zelenjave, jabolčnega kisa, polnozrnatih žit in stročnic, kot so čičerka, leča in fižol, lahko vsekakor pomaga - prav tako lahko omejite živila, ki povečujejo visok holesterol, kot so mastno meso, siri, maslo in predelana živila.

9 stvari, ki jih lahko storite zdaj za boj proti staranju možganov: Odpovejte se alkoholu in poskrbite za ustrezno spalno higieno

5. Kajenje

Čeprav je stopnja kajenja v Združenih državah Amerike trenutno najnižja v zadnjih desetletjih, cigarete še vedno ogrožajo zdravje. Če poskušate prenehati kaditi, vam lahko pomagajo tehnike proti kajenju, kot so hipnoza, nikotinski obliži in žvečilni gumi, terapija, zdravila, vadba in meditacija.

6. Pomanjkanje spanja

Triki za spanje, ki jih je prikazal TikTok, so vedno številnejši in domiselnejši. Vendar večina strokovnjakov priporoča omejevanje istih preizkušenih tehnik: omejite nočno izpostavljenost modri svetlobi in poživilom, uživajte zdravo prehrano, redno telovadite in jemljite dodatke, kot so magnezij, gobe Reishi ali L-teanin.

7. Osamljenost

Imeti na tisoče sledilcev na družbenih omrežjih, a se počutiti popolnoma osamljenega, je paradoks današnjega časa. Povezave v resničnem življenju so ključnega pomena za naše zdravje - vključno z našimi možgani. Če želite okrepiti svoje družabno življenje v resničnem življenju, se lotite ekipnega športa, včlanite se v telovadnico, obiskujte tečaje ali se ukvarjajte s prostovoljstvom. In ne, mahanje po aplikacijah za zmenke ne šteje - če želite "živeti, se smejati in ljubiti" v celoti, morate sodelovati z ljudmi.

8. Neuravnotežena prehrana

Čeprav se vedno pojavljajo nove teorije o prehrani, osnovni nasveti strokovnjakov za prehrano ostajajo enaki: uživajte prehrano, ki temelji na raznovrstnem sezonskem sadju in zelenjavi, polnozrnatih žitih, stročnicah, pustem mesu, ribah, jajcih, zdravih maščobah, oreščkih in semenih. Omejite mlečne izdelke in sladkor. In ostanite hidrirani.

9. Pomanjkanje gibanja

Nič več izgovorov: čim več gibanja je bistvenega pomena za dolgoživost - dokaz za to so prebivalci modrih con, ki so aktivni do sto let. Redno gibanje ne le preprečuje depresijo in blaži stres, temveč je tudi dokazana strategija za zaščito telesa, možganov in srca. Najboljše od vsega pa je, da se ni treba pretiravati z napornimi seansami v telovadnici. Hoja, plavanje, vrtnarjenje, hoja po stopnicah, sprehod s psom ali mini vadba, ki traja le 10 minut, doma ali v pisarni, vse to pripomore k trdnemu zdravju in zdravemu umu.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču