Afte, boleče ranice na neprimernih mestih, nam lahko zagrenijo življenje.
Kako jih prepoznati?
Večinoma se pojavijo v notranjosti ust in lic, včasih tudi na jeziku, redko na ustnicah in dlesnih. Zanje so značilni:
• majhne, okrogle, bele ranice, ki ne krvavijo;
• boleč, pekoč občutek;
• po ozdravitvi ni brazgotin.
Večina aft je občasnih in skoraj neopaznih, določeni ljudje pa lahko trpijo za periodično obliko, ki se pojavlja pogosto in z več razjedami hkrati.
Zakaj se pojavljajo?
Pravi vzrok nastajanja aft še ni pojasnjen. Povzročijo jih lahko različni dejavniki:
• stik z nekaterimi živili, kot so sir, oreščki, semena oljnic, paradižnik, jabolka, čokolada ...;
• utrujenost in stres;
• poškodbe ali draženje v ustih;
• prenehanje kajenja;
• določena zdravila ...
So nekateri ljudje bolj dovzetni?
Govorimo lahko o družinski nagnjenosti k aftam. Običajno se pojavijo med 19. in 30. letom, včasih tudi v precej mlajši dobi, in izginejo s starostjo. Redko se zgodi, da ima kdo afte po 60. letu. Nekatere študije kažejo, da rahlo prevladujejo pri ženskem spolu, vendar je to različno od države do države.
Nas mora skrbeti?
Večinoma ne. Velike afte (od 1 do 5 centimetrov) so lahko skrb vzbujajoče, kadar nas ovirajo pri hranjenju ali požiranju, vendar so taki primeri precej redki. Nekatere oblike lahko vplivajo na druge predele telesa, predvsem na genitalije in oči. V zadnjem primeru jih moramo jemati resno, da izločimo Behcetovo bolezen.
Kako jih zdraviti?
Vse je odvisno od prizadetosti. Poiščite zdravila za lajšanje bolečine, pospešitev celjenja in zmanjšanje ponovitev. Normalno zdravljenje lahko traja od enega do dveh tednov.
• Običajne majhne afte: V lekarni povprašajte po mazilih, gelih, tabletah za lizanje ali dezinfekcijskih raztopinah za grgranje. Težave lahko blažite tudi z nekaterimi rastlinskimi domačimi zdravili, kot je čaj iz nepozebnikove skorje ali žajbljevih listov.
• Ponavljajoče afte ali več večjih: V takšnih primerih je najbolje, da se posvetujete s svojim zdravnikom, ki vam bo svetoval najučinkovitejše zdravljenje.
Ukrepi za preprečevanje izbruhov
Izogibajte se živilom, ki izbruhe aft povzročajo, ali vsaj izperite usta po zaužitju. Uporabljajte mehko zobno krtačko in pazite, da ne poškodujete notranjosti ust. Z dovolj gibanja, uravnoteženo in vitamini bogato prehrano ter veliko spanja skrbite za obrambni mehanizem telesa. ■
Hitra domača pomoč
Žajbljevi listi: Zmešajte 3 žličke žajbljevih listov z 1 decilitrom vrele vode in jih namakajte približno 15 minut, nato s pripravkom večkrat na dan izpirajte usta.
Soda bikarbona: Žličko sode bikarbone zmešajte s skodelico tople vode ter splakujte usta, ne da bi zmes pogoltnili.
Sol: Pripravite raztopino iz žličke soli in vode ter usta splakujte s solno raztopino.
Pripravila Katja Vidrajz, Fotografija: Imaxtree
Novo na Metroplay: “Peti v maternem jeziku mi je v izziv” | MAJA KEUC, ELLE GLASBA 2024