Kako spodbuditi dolgoživost in upočasniti staranje? To sta dve aktivnosti, ki prinašata takojšne dolgoročne koristi

9. 12. 2024
Deli
Kako spodbuditi dolgoživost in upočasniti staranje? To sta dve aktivnosti, ki prinašata takojšne dolgoročne koristi (foto: Profimedia)
Profimedia

Vsi vemo, da je redna telesna vadba bistvenega pomena za zdravo življenje. Toda ali ste vedeli, da vadba ni dobra le za telo, ampak tudi za zdravje možganov?

Če ste pozorni, ste opazili, da je dolgoživost trenutno glavna tema na področju zdravja in dobrega počutja. Ideja? Preprosto živeti dolgo in zdravo življenje. Seveda se zdi, da je seznam možnosti in izdelkov, ki vam pri tem pomagajo, neskončen. Ne glede na to je pomembno vedeti, da strokovnjaki pravijo, da dolgoživost ni trend, temveč življenjski slog. In za njegovo doseganje ni treba veliko stvari ali razburjenja.

Koristi so kumulativne - če se vsakodnevno ukvarjamo z vadbo, so rezultati vedno boljši.

Preberite še:

V resnici gre le za preproste stvari. Na primer, da greš na sprehod. Nobena druga oblika vadbe ne zahteva tako malo dodatkov. Zbiranje korakov je preprosto in ga lahko opravite kjer koli: pred ali po dolgem dnevu v pisarni, na poti v bar ali na zajtrk. Najboljše od vsega je, da vam ni treba zamenjati obleke ali se prhati - potrebujete le udobne čevlje. Toda kakšne so koristi hoje za naše splošno zdravje in dolgoživost?

Vendar se vam ni treba zanašati na naporne vadbe v telovadnici in fitnes tečaje, da bi izkoristili prednosti - izkoristiti je treba vsako priložnost za gibanje čez dan. Včasih nimamo časa ali energije za celotno vadbo - in nič hudega: znanost dokazuje, da je vsako gibanje boljše kot nobeno. Pri vadbi se namreč sproščajo kemikalije, ki izboljšujejo razpoloženje in pomagajo našim možganom, da ostanejo mladi in ostri.

Koristi vadbe za zdravje možganov

Te vsakodnevne dejavnosti so koristne za možgane, tudi če jih izvajate le nekaj minut:

  • 11 minut hitre hoje vsak dan lahko zmanjša tveganje za srčne bolezni, možgansko kap in raka.
  • Pet minut plesa ob glasbi je dovolj za povečanje ustvarjalnosti in razpoloženja.
  • 20 minut vrtnarjenja lahko spodbudi določene možganske beljakovine, ki so bistvene za naše razmišljanje in sposobnost učenja.
  • 20 minut vadbe z utežmi lahko izboljša vaš spomin.

Nevroznanstvenica Dr. Tara Swart potrjuje, da ima gibanje takojšnje in dolgoročne koristi. Pravi, da lahko redna vadba :

  • spodbuja nevrogenezo (nastajanje novih možganskih celic), ki je bistvena za izboljšanje kognitivnih funkcij.
  • izboljša in ohranja duševno zdravje.
  • spodbuja zdravje in delovanje sinaps (povezav med nevroni).
  • ščiti možgane pred staranjem in nevrodegenerativnimi boleznimi.

Najboljše vsakodnevne dejavnosti za zdravje možganov

1. Hoja

Telesna dejavnost, ki je osvojila srca in misli znanstvenikov, je tudi najpreprostejša med vsemi: hoja. Pravzaprav naj bi imel vsakodnevni sprehod moč, da spremeni strukturo možganov. Krepi povezave med možganskimi vezji, ki so pomembna za obdelavo čustev, reševanje problemov in spomin.

Pogosto pravijo, da bi morali narediti 10.000 korakov na dan, da bi izboljšali svojo telesno pripravljenost, zdravje in dobro počutje. Toda ali je mogoče podati tako splošno izjavo? V neki študiji je bilo ugotovljeno, da lahko že 4 000 korakov na dan zmanjša tveganje za smrt. Glede na to raziskavo ima lahko že 2.300 korakov na dan pomembne koristi za zdravje; hoja je lahko učinkovit ukrep proti staranju, ki lahko zmanjša tveganje za kronične težave, povezane s staranjem, kot so bolezni srca in ožilja, visok krvni tlak, sladkorna bolezen tipa 2 in rak. To pa še ni vse: v neki drugi študiji je bilo ugotovljeno, da lahko hoja blaži bolečine, spodbuja spanje, izboljšuje duševno zdravje in povečuje odpornost.

Sinhronizacija teh možganskih omrežij je povezana z manjšim tveganjem za Alzheimerjevo bolezen. Glede na študije je 20 minut hoje na dan v zmernem tempu dovolj, da se pozitivno spremeni struktura možganov. Poleg tega hoja ugodno vpliva na duševno zdravje, saj upočasnjuje dele možganov, ki sodelujejo pri odzivanju na stres.

Pomembno je tudi: hoja samo trikrat na teden zgosti tkivo, ki povezuje levi in desni del naših možganov. Ta sprememba vodi k boljšemu spominu. „Vaša pozornost in koncentracija se izboljšata, prav tako reakcijski čas,“ trdijo. Po njenih besedah je vedno, ko vam primanjkuje koncentracije, bolje izbrati kratek sprehod kot skodelico kave.

Kako spodbuditi dolgoživost in upočasniti staranje? To sta dve aktivnosti, ki prinašata takojšne dolgoročne koristi
Profimedia

2. Ples

Ples v vseh svojih oblikah je ena redkih dejavnosti, ki združuje več možganskih funkcij hkrati: Gibanje telesa, odločanje, glasbeno zavedanje in čustveno stanjeo. To je prava vadba za telo in možgane, ki zahteva hitro sprejemanje odločitev ter pomaga ohranjati možgane in um ostre in mlade.

Ob redni vadbi ima ples ugodne učinke tudi na spomin in lahko celo zmanjša upad kognitivnih sposobnosti in demenco. Pri tem vam ni treba biti dobri - ali celo znati kakšnih domiselnih gibov. Preprosto se premikajte intuitivno in se prepustite. Ples je za vsakogar. Ugotovljeno je bilo, da ples pomaga pri gibanju pri Parkinsonovi bolezni, je terapevtski pri motnjah razpoloženja in poživlja po menopavzi.

Poleg tega je ples enostavno izvajati skoraj povsod - lahko ga izvajate sami v zasebnosti svoje dnevne sobe. Prižgite si glasbo in zaplešite sami, da si hitro izboljšate razpoloženje. Plesanje z drugimi ljudmi ustvarja vezi, saj se naši možganski valovi sinhronizirajo z valovi naših bližnjih.

Enostavni načini, kako v svoje življenje vključiti več gibanja

Več gibanja ni nujno velik napor - pravzaprav bi moralo biti zabavno, enostavno in brez težav vključeno v vaš vsakdan. V ta namen strokovnjaki priporočajo naslednje:

  • Vsakodnevni sprehod - že 20-minutni sprehod je vreden ogleda!
  • Če želite izkoristiti več koristi, pospešite tempo rednega sprehoda.
  • Vsak dan si privoščite plesni odmor z najljubšimi pesmimi.
  • Nosite nakupovalne vrečke za dodatno "mini" vadbo.
  • Kadar je mogoče, namesto vožnje z avtomobilom hodite peš ali kolesarite.
  • Ob dnevih, ko ne morete v telovadnico, opravite manjšo vadbo doma
  • Že 10 sklec ali 20 počepov nekajkrat na dan lahko naredi razliko.
  • Z budilkami se opomnite, da je čas za gibanje.

Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih