Zeliščna medicina, ki jo pogosto povezujemo z znamenitim babičinim zdravilom proti bolezni, se že tisočletja uporablja za zdravljenje vsakdanjih tegob.
Prehlad, migrena, prebavne motnje ... Za vsako stisko se najde rastlina ali sestavina, ki je videti kot babičino zdravilo in lahko resnično okrepi odpornost. Ti stari pripravki, ki se pogosto pijejo kot napitek, so z leti dokazali svojo učinkovitost. Izbrali smo pet napitkov, ki vam bodo pomagali zdravo preživeti zimo.
5 babičinih napitkov za krepitev zdravja to zimo
Preberite še:
- Po mnenju znanstvenikov je ta količina beljakovin optimalna za naše zdravje, izbirati pa bi morali predvsem te vrste beljakovin
- Chanel v modo vrača trend škornjev iz 70. let, ki bo to jesen nepogrešljiv. Zvednice jih že obožujejo!
1. Kostna juha
Kostna juha je juha iz govejih, piščančjih ali jagnječjih kosti, ki se kuhajo več ur, da se iz njih izločijo hranilne snovi. Izjemno bogata s kolagenom, minerali (kalcij, magnezij) in aminokislinami ima številne koristi za zdravje črevesja in zmanjševanje vnetij, pa tudi za kožo, katere elastičnost se s tem „odmerkom“ kolagena poveča.
Priprava: 2 kg kosti kuhajte v litru vode z zelenjavo, 30 ml jabolčnega kisa in nekaj lovorjevimi listi 12 do 24 ur, nato jih pred uživanjem precedite.
2. Ban lan gen
Ban Lan Gen juha je kitajski poparek iz korenine Isatis (zelnata rastlina, znana tudi kot barvilna žajblja), ki se v tradicionalni medicini uporablja zaradi protivirusnih in antibakterijskih lastnosti. Zlasti naj bi krepila imunski sistem in pomagala lajšati okužbe dihal, kot sta prehlad in gripa. Pomaga tudi pri zniževanju vročine in bolečin v grlu: pravi vsestranski pripomoček!
Priprava: 50 g korenine Isatis kuhajte v malo vode 30 do 60 minut, nato še toplo tekočino precedite in popijte. Za večje udobje so na voljo tudi vrečke z Isatisovo korenino v prahu, ki jih razredčimo v vodi in takoj popijemo.
3. Grog
"Grog" je vroča pijača, ki je nastala v britanski mornarici v 18. stoletju in je bila ustvarjena za redčenje dnevnega obroka ruma za mornarje, pogosto zmešanega z vodo in limoninim sokom za preprečevanje skorbuta. Danes so napitki priljubljeni za blaženje simptomov prehlada in vnetega grla, zahvaljujoč pomirjevalnim in razkuževalnim lastnostim ruma, limone in medu.
Priprava: 4 cl ruma zmešajte z vročo vodo, 2 cl limoninega soka in 2 žlički medu ter pred pitjem premešajte.
4. Maté
Maté je tradicionalna južnoameriška pijača, še posebej priljubljena v Argentini, Urugvaju in Paragvaju. Narejena je iz listov yerba mate, ki so bogati z antioksidanti, vitamini in kofeinom, zato je naravno poživilo. Mate se uživa za izboljšanje energije in koncentracije, pomaga pa tudi pri prebavi in podpira imunski sistem. Rezultat: manjša utrujenost, krepitev zdravja in boljša duševna zmogljivost.
Priprava: do polovice napolnite kalabasho z yerba mate, dodajte vročo (vendar ne vrelo) vodo in pijte skozi bombilo (filtrirno slamico).
5. Jun
Jun je fermentirana pijača, podobna kombuchi, vendar je narejena iz zelenega čaja in medu namesto iz črnega čaja in sladkorja. Izvira iz severne Kitajske in je cenjen zaradi koristnih probiotikov in encimov, ki pomagajo pri prebavi in uravnovešajo črevesni mikrobiom. Bogat je tudi z antioksidanti in vitamini, zato je idealen zaveznik za krepitev imunskega sistema in izboljšanje prebave.
Priprava: 4/6 vrečk zelenega čaja prelijemo v dvolitrski kozarec, dodamo 100 g medu, ohladimo, nato dodamo kulturo SCOBY (simbiotska kultura bakterij in kvasovk) in pustimo fermentirati od 5 do 7 dni, pri čemer kozarec pokrijemo s papirnato brisačo, pritrjeno z gumico. Če želite ugotoviti, ali je fermentacija končana, poskusite Jun po štirih dneh.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc