10 vzrokov za prezgodnje staranje možganov, povezanih z našim življenjskim slogom: Ti dejavniki so del našega vsakdana, a jih je mogoče spremeniti

11. 12. 2024
Deli
10 vzrokov za prezgodnje staranje možganov, povezanih z našim življenjskim slogom: Ti dejavniki so del našega vsakdana, a jih je mogoče spremeniti (foto: Profimedia)
Profimedia

Ti dejavniki so del našega vsakdana. Dobra novica je, da je nekatere od njih mogoče spremeniti.

Se ne spomnite imena glavnega junaka v svoji najljubši televizijski seriji? Zamenjujete imena svojih prijateljev in družinskih članov? Niste sami. In ko se to zgodi, je neizogibno, da vas malo skrbi, saj možgani, tako kot vsi drugi organi, sčasoma neizprosno izgubijo svoj oprijem. Toda če mislite, da v zvezi s tem ne morete storiti veliko, premislite še enkrat. Hitrost staranja naših možganskih celic ni odvisna samo od genetike. Različni dejavniki življenjskega sloga lahko vplivajo na to, kako se naša možganska snov ohranja. Dobra novica? Te dejavnike je mogoče spremeniti. Z nekaterimi ukrepi jih lahko spremenimo in upočasnimo čas, tudi ko gre za kognitivne funkcije. In morda zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni, kot sta demenca in Alzheimerjeva bolezen.

Preberite še:

To je ugotovitev nove študije raziskovalcev z oddelka Nuffield Department of Clinical Neurosciences na Univerzi v Oxfordu, objavljene v reviji Nature Communications: ko so opazovali skeniranje možganov 40.000 ljudi, starejših od 45 let, in zlasti mrežo možganskih področij, ki najhitreje propadajo, so ugotovili, da obstaja 15 spremenljivih dejavnikov življenjskega sloga, ki so značilni za mnoge izmed nas in pospešujejo degeneracijo teh področij: V prvi vrsti so to sladkorna bolezen, onesnaževanje okolja in uživanje alkohola, pa tudi visok krvni tlak, visok holesterol, prekomerna telesna teža, kajenje, nihanje razpoloženja in številni drugi.

Dr. Gwenaëlle Douaud, vodja skupine, ki je izvedla raziskavo, potrjuje: "Vemo, da s staranjem določene možganske regije prej degenerirajo, v tej novi študiji pa smo dokazali, da so ti posebni deli možganov bolj ranljivi."

Iz seznama iz oxfordske študije smo izbrali 10 dejavnikov, ki povzročajo prezgodnje staranje, in predlagali strategije, s katerimi jih lahko vsi zmanjšamo. Upajmo, da si bomo še dolgo zapomnili imena svojih najljubših igralcev (pa tudi imena svojih družinskih članov).

10 vzrokov za prezgodnje staranje možganov, povezanih z življenjskim slogom

1. Sladkorna bolezen

Prekomerna količina sladkorja poleg genetskih dejavnikov in sedečega življenjskega sloga ni le glavni vzrok sladkorne bolezni, temveč tudi sovražnik številka 1 našega zdravja. Zmanjšanje belega in rafiniranega sladkorja, ki se pogosto skriva v najbolj nepričakovanih živilih, je bistvenega pomena, saj sladkor povzroča zasvojenost. Najpreprostejše strategije? Pomiritev želje po sladkem s sadjem z nizkim glikemičnim indeksom, kot je jagodičevje, pozorno branje nalepk, da bi se izognili skritim sladkorjem, uporaba pravih sladil, kot je javorjev sirup, in sprejetje taktik proti glikemiji.

2. Onesnaženost zraka

V prometno obremenjenih velemestih se pogosto ni mogoče izogniti onesnaženju z izpušnimi plini. Kako torej zmanjšati njegov vpliv na naše zdravje? Z nošenjem maske, kot je to običajno v azijskih prestolnicah. Tako, da poskušamo čim več časa preživeti na manj onesnaženih mestnih območjih, kot so parki in vrtovi. Ob koncu tedna se poskušajte umakniti iz mesta, da se nadihate svežega zraka in se približate naravi.

3. Uživanje alkohola

Omejitev uživanja alkohola, morda na en kozarec rdečega vina ob obroku, ki ga priporočajo strokovnjaki za prehrano, zlasti za tiste, ki uživajo v obredu aperitiva ali nočnem življenju, je pogosto precejšen podvig. Po drugi strani pa je mogoče postopoma zmanjšati število zaužitih pijač, popolnoma izločiti žgane pijače in preizkusiti številne brezalkoholne alternative, ki so danes na trgu: na primer O % pivo ali zdrava, nizkokalorična vina brez alkohola in peneča vina.

10 vzrokov za prezgodnje staranje možganov, povezanih z našim življenjskim slogom: Ti dejavniki so del našega vsakdana, a jih je mogoče spremeniti
Profimedia

4. Visok krvni tlak

Med vzroki za visok krvni tlak je stres polžji sovražnik našega zdravja. Če ga želite izkoreniniti, v svoj vsakdan vključite sprostitvene prakse, kot so meditacija, joga ali či-gong. Ali pa posvojite psa, ki je terapevtska žival in antistresni spremljevalec par excellence. Lahko se lotite tudi kakšnega hobija, kot je šah, ali pa si na Netflixu ogledate svojo najljubšo (a ne preveč stresno) serijo: vendar si ob koncu večera ne kupujte pijače, da bi se izklopili.

5. Visok holesterol

Poleg kajenja in premalo gibanja (glej spodaj) lahko tudi slaba prehrana povzroči zvišanje ravni "slabega" holesterola. Kaj lahko storimo v zvezi s tem? Z jemanjem ustreznih zdravil po posvetu z zdravnikom. V svoji prehrani pa lahko dajete prednost živilom, ki pomagajo ohranjati holesterol v mejah: sadju in zelenjavi, jabolčnemu kisu, polnozrnatim žitom, kot sta ječmen in oves, bogatim z beta-glukani, ter stročnicam, kot so čičerika, leča in fižol. Omejite živila, ki ga poslabšajo, kot so klobase, mastno meso in siri, maslo ter pakirana in predelana živila.

6. Kajenje

Med tehnikami za preprečevanje kajenja je tudi hipnoza, ki je pri nekaterih ljudeh izjemno učinkovita. Druge strategije vključujejo elektronske cigarete (ki pa vsebujejo škodljiv nikotin in podaljšujejo odvisnost) ter zdravljenje z zdravili, kot sta bupropion in cytisin. Nič ne pomaga? Obstaja poceni metoda s presenetljivimi rezultati: partnerju postavite neizprosen ultimat: "Cigarete ali jaz".

7. Pomanjkanje spanja

Kot dokazuje TikTok, obstaja vse več ustvarjalnih načinov za boljši spanec. Če želite bolje zaspati, lahko izbirate med naslednjimi načini: uporabite pripomočke, kot je metronom Dodow light, namestite posebne aplikacije ali pa uporabite tehniko, ki vključuje drgnjenje prstov na nogah, dokler se ne potopite v spanec. Uporabite tudi tradicionalne metode, kot so pršila za blazine, sivkino olje ali sproščujoči zeliščni čaji. Strokovnjaki priporočajo večerno uživanje hrane, bogate s triptofanom, in dodatkov, kot je melatonin. Tablete za spanje? Izogibajte se jim, saj se bojite, da bi zapadli v neželeno odvisnost.

8. Pomanjkanje družabnega življenja

Imeti na tisoče sledilcev na Instagramu in se počutiti osamljenega je fenomen današnjega časa. Vendar so socialne vezi v resničnem življenju ključnega pomena za naše zdravje, ne le za naše možgane. Če želite izboljšati svoje družabno življenje, začnite z ekipnim športom, včlanite se v telovadnico, obiskujte tečaje kuhanja ali joge, sodelujte kot prostovoljci ...

9. Nezdrava prehrana

O tej temi bi lahko napisali roman: teorij o zdravi prehrani je veliko in vedno se pojavljajo nove. Osnovni nasveti strokovnjakov za prehrano, kako se zdravo prehranjevati, ne da bi kreditno kartico polnili z eksotičnimi superživili? Prehrana naj temelji na raznoliki sezonski zelenjavi (pri mizi upoštevajte pravilo mavrice), polnozrnatih žitih, stročnicah, belem mesu, ribah, jajcih, malo mlečnih izdelkov (če nimate intolerance na laktozo), oljčnem olju, svežem sezonskem sadju, oreščkih in semenih. V tem smislu je sredozemska prehrana življenjsko pomembna.

10. Pomanjkanje vadbe

Na tem področju ne moremo več reči, da nismo vedeli: čim več gibanja je temeljnega pomena za dolgoživost (glejte prebivalce modrih con, ki so aktivni do svojega stotega leta in še dlje) in preprečevanje bolezni, tudi čustvenih. Vemo tudi, da se ni treba izčrpavati z napornimi telovadbami. Hoja, plavanje, vrtnarjenje, hoja po stopnicah, sprehod s psom ali mini vadba, tudi desetminutna, doma ali v pisarni (t. i. "prigrizek" med vadbo) so dejavnosti, ki pripomorejo k trdnemu zdravju in zdravemu umu. In ne, gledanje olimpijskih iger po televiziji ne šteje.

Prvič v javnosti po 6 mesecih: Princesa Charlotte ter princa George in Louis so se za božični koncert Kate Middleton uskladili v modri in rdeči barvi

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere