Džins ni bil ustvarjen, da bi bil moden, temveč zato, da traja. In zdaj že desetletja živi svoje trajno in modno življenje.
Beseda džins izhaja iz francoščine – blue de Genes (modro iz Genove). Iz tega italijanskega mesta so ga namreč leta 1.500 v Evropo ponesli mornarji.
Pozneje ga poskušajo posnemati v francoskem mestu Nimes, preteče kar nekaj časa, a jim vendarle uspe, in tu se rodi pravi džins.
- 1873 Levi Strauss pošlje na trg delavske hlače – originalno so bile narejene iz konoplje, ki jo pozneje zamenja bombažna tkanina v keper vezavi, barvana z indigo barvilom. Istega leta tudi patentira kovinske zakovice, ki ščitijo najbolj izpostavljena mesta (1).
- Za svoje oblačilo ga vzamejo ameriški kmetje z vzhoda. Hlač se po kavbojih oprime ime kavbojke. Njegov obstoj je obeležen v številnih vesternih (2).
- Med drugo svetovno vojno ameriški vojaki, kadar niso na bojnih črtah, nosijo kombinezone iz džinsa.
- Leta 1943 s propagando We Can Do It! ženske oblečejo kavbojke, lase skrijejo pod ruto in se začnejo ukvarjati z moškimi opravili (3).
- Ženske džinsu dodajo pridevnik seksi – predvsem k temu največ pripomorejo filmske ikone, kot so Marilyn Monroe v filmu River of No Return (1954), pozneje Audrey Hepburn (Two for the Road, 1967), Sandra Dee ...
- Leta 1955 James Dean v filmu Upornik brez razloga (4) spodbudi še preostale mlade k uporu. Posledično džins prepovedo v šolah, restavracijah, kinih, gledališčih ...
- Leto 1960 prinese s seboj večjo naklonjenost džinsu in enako zapenjanje tako za moške kot ženske.
- Leta 1980 podjetje Great Western Garment Co. predstavi peskanje.
- Istega leta 14-letna Brooke Shields javnost razburka s kontroverzno reklamo za znamko Calvin Klein, ko sprašuje, kaj je med njo in Calvinom. In prav takrat džins tudi prvič stopi na modno brv (5).
- Osemdeseta zahtevajo džins videz od glave do peta.
- Leta 2000 Madonnin spot Don't Tell ponovno požene kavboje v dir (6)
Besedilo: Tina Curk
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču