Tina Gorjanc je nasmejana mlada oblikovalka, katere življenjski moto je 'poskusi vse' in ki je javnost šokirala s kolekcijo iz človeške kože Alexandra McQueena, ki to ni.
Kako bi se opisali kot modno oblikovalko?
Oblikovalka, ki modo združuje z novo tehnologijo.
Kako ste združili na prvi pogled nerazdružljivo? Moda v laboratoriju se sliši precej nenavadno.
(smeh) Že od nekdaj me je navduševalo dejstvo, da je mogoče povezati popolnoma različni panogi. Biotehnologija ima veliko potenciala v luksuzni industriji, saj olajša procese in jih naredi bolj etične.
Zakaj ste se odločili za študij na Central Saint Martinsu?
Ko sem videla, kako razvijajo projekte, sem takoj vedela, da želim tam nadgraditi svoje znanje. Poleg tega smer Material Futures ponuja le ta šola.
Najboljši nasvet, ki ste ga dobili od profesorja?
Vedno delaj projekt, v katerega verjameš.
Od kod se vam je porodila ideja za projekt Pure Human, v katerem ste uporabili DNK preminulega Alexandra McQueena?
Naletela sem na medicinske primere, ko so zdravniki vnesli pacientove informacije v določen produkt, na primer zdravila. To se mi je zdelo šokantno! Takoj ko tvoj genetski zapis ni več v tvojem telesu, si ga ne lastiš več. Na tem konceptu temelji Pure Human, saj prikazuje, kako lahko genetske informacije Alexandra McQueena spremeniš v luksuzno podjetje.
Skozi projekt se kaže tudi opozorilo za prihodnost, kajne?
Res je. Opozarja na možnost zlorabe podatkov genetskega zapisa. Luksuzna industrija zadnje čase vlaga vedno več denarja v biotehnologijo, kar pri usnjarski industriji prinese pozitivne lastnosti, lahko pa pride tudi do zlorab, saj zakoni ne preprečujejo uporabe takšnih podatkov.
Ste McQueena izbrali zaradi dostopa do njegovih las?
Želela sem prikazati primer, ki se ljudem zdi nedostopen. Poleg tega je preminuli oblikovalec svoje lase uporabljal v začetnih kolekcijah, zato sem imela dostop do vira genetskih informacij.
Je bilo težko dobiti oblikovalčev las?
V medijih je velikokrat prišlo do pomote glede tega lasu. Ko sem vzpostavila stik z lastniki začetnih kolekcij McQueena, smo se pogovarjali le o tem, ali so ti lasje res njegovi. Jaz McQueenovega lasu nimam! (smeh)
Razvpite torbice in jakna torej niso zasnovane na DNK-ju znanega oblikovalca?
Prebrala sem namigovanja, da sem želela razviti kožo Alexandra McQueena. Izvedli smo dele procesa, celoten proces ni bil nikoli izpeljan, saj bi za to potrebovali mnogo več denarja in boljši laboratorij. Pure Human je le teoretičen prikaz možnosti prenosa njegovega DNK. Žal to ni projekt Alexander McQueen! (smeh)
So se vam zaradi odmevnega projekta odprla nova vrata?
Kmalu imam razstavi v Londonu in New Yorku. Projekt mi je omogočil predvsem to, da sem spoznala ljudi, ki se ukvarjajo s področjem biotehnologije in mode. Na Saint Martinsu pa so mi ponudili doktorat, o katerem trenutno še razmišljam.
Preberite še: Milan Gačanovič: "Pomembno je, kaj znaš!" in Alma Kochavy: Spoznajte strastno gurmanko, soustanoviteljico Odprte kuhne
Priporočamo tudi članek: Spoznaj navade tistih, ki so vedno urejeni od glave do pet!
Novo na Metroplay: Nuša Lesar o najlepšem letu svojega življenja, materinstvu in delu voditeljice