Vogue proti "številki nič"

14. 6. 2009
Prada, pomlad-poletje 2009 (foto: Fotografija Imaxtree)
Fotografija Imaxtree

Postalo je že smešno in predolgo časa smo oblikovalcem dovolili, da izdelujejo oblačila, ki enostavno niso ustvarjena za normalne ženske.

To je samo ena izmed izjav ogorčenih vodilnih žensk modne industrije.

Urednica modne Biblije, britanske izdaje revije Vogue, Alexandra Shulman je poslala protestna pisma vodilnim kreatorjem in časopisom, za ustavitev promoviranja anoreksije.

Alexandra Shulman obtožuje nekatere svetovno priznane oblikovalce in modne revije, da reklamirajo zelo suhe manekenke in ustvarjajo kreacije, ki so vse manjše in manjše.

V pismu s prstom pokaže tudi na marsikatere magazine, ki za svoje modne strani izbirajo koščene manekenke, brez bokov in prsi, ter jih oblačijo v miniaturna oblačila. Urednica priznava, da jim kreatorji pošiljajo oblačila zelo majhnih številk, zato se pri reviji Vogue poslužujejo celo Photoshopa, da presuhim manekenkam, katere lahko oblečejo poslano kreacijo, dodajo kakšen manjkajoči kilogram.

A vseeno večina oblikovalcev pri modnih hišah kot so Prada, Versace, Yves Saint Laurent in Chanel ne vidi težave v tako suhih dekletih. Cilj njene protestne note, ki jo je izzvala predvsem smrt treh mladih manekenk zaradi težav s hranjenjem, je dokončna prepoved izdelovanja oblačil številka nič za modne revije.

Veliko mladih deklet želi biti podobnih lepoticam z revij. Manekenke izgledajo popolno, brez napak. Bombardiranje medijev z neresničnimi, velikokrat presuhimi podobami idealov lahko ustvari resen problem anoreksije in bulimije pri mlademu dekletu, ki želi biti vsaj malo podobna svoji vzornici iz revije.