Kitajski vplivneži razkrivajo resnično vrednost luksuznih torbic: Ali veste, kakšni so stroški proizvodnje znamenite Birkin torbice?

20. 4. 2025
Kitajski vplivneži razkrivajo resnično vrednost luksuznih torbic: Ali veste, kakšni so stroški proizvodnje znamenite Birkin torbice? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kaj se zgodi, ko nekdo z največjega svetovnega trga razkrije pravo ozadje luksuzne industrije? Resnica o torbicah za 34.000 evrov vas bo presenetila.

Zgodba, ki spominja na sodobno različico pravljice »Cesarska nova oblačila«, se v teh dneh odvija na družbenih omrežjih. Kitajski proizvajalci in vplivneži razkrivajo, da številne prestižne modne hiše, ki se ponašajo z evropsko izdelavo, svoje izdelke dejansko proizvajajo na Kitajskem – po izjemno nizkih stroških. Nato pa ti izdelki s privlačno oznako »Made in Italy« ali »Made in France« v Evropi in drugod po svetu dosegajo vrtoglave cene.

Ena izmed najbolj odmevnih izjav prihaja od kitajskega poslovnega svetovalca, ki v viralnem videoposnetku navaja seznam več kot 30 svetovno znanih blagovnih znamk, katerih izdelki naj bi nastajali v kitajskih tovarnah: med njimi Ralph Lauren, Armani, Michael Kors, Dior, Prada ... Po njegovih besedah naj bi bila proizvodna cena torbice, ki se v trgovini prodaja za 500 evrov, na Kitajskem le okoli 30 evrov. Ikonična torbica Birkin, ki se prodaja za približno 34.000 evrov, naj bi imela proizvodne stroške okoli 1.400 evrov.

Kitajski vplivneži razkrivajo resnično vrednost luksuznih torbic: Ali veste, kakšni so stroški proizvodnje znamenite Birkin torbice?
Profimedia

Uporabniki TikToka in drugih platform so razpravo še dodatno podžgali z objavami iz zakulisja – s posnetki proizvodnje v tovarnah, kjer ročno izdelujejo torbice, ki močno spominjajo na tiste iz prestižnih izložb. Ob tem številni opozarjajo, da visoka cena ne pomeni nujno visoke kakovosti, temveč predvsem občutek ekskluzivnosti in simbol statusa, ki ga določen izdelek predstavlja.

@lunasourcingchina Name one thing that China CANNOT make! #chinasourcing #sourcingtips #sourcingagent #yiwuagent #yiwuminigoods #yiwumarkets #Lunasourcingchina #chinasource #brooksbrothers #shirt #shirtmanufacturer #premiumshirt #tommyhilfiger #hugoboss #lacoste🐊 #factory#chinashipping #wholesale #luxury #jewelryaccessories #alibaba #directfactory #chinasupplier ♬ original sound - LunaSourcingChina

Oznaka »Made in China« je bila dolgo časa sinonim za poceni izdelke in slabšo kakovost, a realnost modnega sveta razkriva bolj kompleksno sliko. Hiter modni cikel in želja po čim višjih dobičkih sta povzročila, da tudi luksuzni segment pogosto sledi modelu množične proizvodnje.

Za potrošnike to odpira ključno vprašanje: če izdelek pri izdelavi stane nekaj deset evrov, zakaj zanj v butiku plačamo več tisočakov? Odgovor je neprijeten, a enostaven – zaradi znamke, trženja in iluzije prestiža.

"Zdaj je čas za spremembe": Duran Lantink je novi kreativni direktor modne hiše Jean Paul Gaultier