Medtem ko so na modnih brveh londonskega tedna mode običajno v ospredju materiali, kot so žamet, bombaž in svila, sta inovativna oblikovalca VIN + OMI letos ubrala drugačno smer – v sodelovanju s kraljem Karlom III. sta razvila tkanino iz recikliranih kartonov za mleko s kraljevega posestva Sandringham.
Oblikovalca, znana po svoji zavezanosti trajnosti, sta idejo za projekt dobila povsem spontano. "Sedela sva z glavnim vrtnarjem v kantini na Sandringhamu, natakarica pa je ob naročilu vprašala: ‘Ali želite mleko?’ Takrat naju je prešinilo, koliko mleka dejansko popije povprečen prebivalec Velike Britanije," je pojasnil Omi. Statistika govori sama zase – kar 1238 mililitrov mleka na osebo tedensko, kar predstavlja ogromen odpadni material v obliki kartonov za mleko, poročajo na portalu independent.co.uk.
Ne spreglejte:
Ta uvid je postal gonilo njune nove kolekcije z naslovom Kaos, ki je svojo premiero doživela 19. februarja na Londonskem tednu mode. "V preteklosti smo se osredotočali na en vidik trajnosti, denimo plastiko, tokrat pa smo želeli reciklirati vsak material, ki smo ga lahko dobili," je povedal Vin.
View this post on Instagram
Sodelovanje s kraljem Karlom III.
VIN + OMI s kraljem Karlom III. sodelujeta že od leta 2019, ko sta iz rastlin in plevela z njegove nekdanje posesti Highgrove začela ustvarjati trajnostne tkanine. Lani sta razvila lahkoten material iz lesnih ostružkov iz Sandringhama, letos pa sta se osredotočila na notranje odpadke, kot so kartoni za mleko, in jih preoblikovala v material, ki spominja na usnje.
"Oblikovalci se morajo bolj potruditi pri iskanju pravih inovativnih materialov. Naravna vlakna še vedno niso poceni alternativa živalskim kožam, a jih je treba obravnavati kot luksuz, tako kot so nekoč dojemali eksotične kože," pojasnjuje Vin.
Alternativa eksotičnim materialom
Zaradi prepovedi eksotičnih živalskih kož (kot sta krokodilje in kačje usnje) v kolekcijah na Londonskem tednu mode novembra lani, sta VIN + OMI želela razviti trajnostno alternativo. "Če lahko iz drugih materialov dosežemo teksturo, podobno eksotičnim kožam, zakaj bi jih sploh še uporabljali?" pravi Vin.
Oblikovalca poudarjata, da ne gre za kritiko modne industrije, temveč za iskanje rešitev. "Ni poanta v sramotenju ali kazanju s prstom. Svet ne deluje tako – vsi morajo jesti, vsi pijejo mleko. Ključno je, da izboljšamo, kar že imamo," dodaja Omi.
Njuna želja je, da bi inovacije, ki jih razvijata skupaj s kraljem, služile kot navdih za nadaljnji razvoj trajnostnih materialov. "Najine ideje so namenjene kraji!" v smehu razloži Omi.
Kraljeva odprtost do kreativnosti
Vin opisuje kralja Karla III. kot izjemno odprtega za nove zamisli. "Biti odprtega duha v eni najbolj togih institucij na svetu je neverjetno. Večina svetovnih voditeljev je togih in strogih, kralj Karel III. pa je ravno nasprotno – nameni nama čas, posluša najine ideje in jih obravnava resno."
VIN + OMI sta sicer s sedežem v Norfolku, a njuna iskanja inovativnih trajnostnih rešitev segajo daleč onkraj Velike Britanije. Pred kratkim sta na Kanarskih otokih kupila plantažo aloe vere, ki bo služila kot vir naravnih materialov za njune prihodnje kolekcije.
"Modna industrija bi morala delovati kot storitvena dejavnost," pravi Omi. "Kdaj je moda postala rokenrol? Kdaj so oblikovalci postali rock zvezde? Naš cilj je oblačiti ljudi na najbolj etičen in trajnosten način – brez slabe vesti."