Iz revije: Prosim, ne vprašajte me za nasvet o modi ali kako se oblači moški del Elle uredništva

24. 12. 2024
Deli
Iz revije: Prosim, ne vprašajte me za nasvet o modi ali kako se oblači moški del Elle uredništva (foto: Profimedia)
Profimedia

Vse se začne in konča z občutkom, ne z oblekami. Zato vam nasveti ne bodo pomagali. Bodo pa vam pomagale napake. DARJO HRIB

"Kaj naj si kupim," vpraša kolega, ko se po najini kavi v središču Ljubljane odpravlja v bližnjo trgovino, ker je ugotovil, da ima v domači garderobi le kup enih in istih oblačil z minimalnimi razlikami v barvnih odtenkih. Skrbi ga, da vzbuja vtis, da je ves čas isto oblečen, a mi hitro navrže še, da sovraži kupovanje oblek. Vsekakor ga razumem – številni moški imamo težavo, da nam v vročih trgovinskih garderobah nekje po tretjem artiklu preizkušanja postane vroče, neudobno, nadležno. Stojimo pred velikanskim ogledalom, na nas sveti snop bleščeče svetlobe, videti smo otečeni, bledi, preveč kosmati in premalo naspani. Ker se hočemo tej travmatični izkušnji čim manj izpostavljati, je iskanje nasvetov smiselno – naj mi nekdo samo pove, kaj naj oblečem, da grem lahko naprej po svojih opravkih.

Preberite še:

A odgovor na to vprašanje ni nikoli preprost (no, razen v vojaški bazi). Seveda lahko povem, kaj nosim sam in na katere znamke najraje stavim, ker sem v njih našel zase najprimernejšo estetiko, kroje in dejstvo, da razumejo, da obstajajo tudi moški, ki so višji od 185 centimetrov in tehtajo več kot šolska torba povprečnega osnovnošolca. A kako je v resnici videti modni ali stilski nasvet? Najdemo nekoga, o komer presodimo, da je pametnejši in bolj sofisticiran od nas, in ga vprašamo, kaj naj oblečemo. Kar dobimo, pa je največkrat zelo vzorčen niz nasvetov: katera oblačila so nujni del garderobe, kako mora oblačilo stati na človeku, s čim se to oblačilo lahko kombinira, v kakšnih situacijah je to oblačilo primerno. Ne rečem, da to niso dobri nasveti. Če jih prejemate od moškega, ki si lasti pinceto in prostovoljno nosi čevlje na vezalke, se boste morda še celo česa naučili.

A ti nasveti bodo skoraj vedno šablonski, polni dejstev in brez prave duše. Le kako naj ne bi bili, če pa je naš osebni stil tako zelo interno definiran s komponentami, ki presegajo razumske namige. Da bi lahko presegli varne stilske kalupe, v katere se zasidramo po logiki dobronamernih nasvetov, moramo o oblačilih razmišljati drugače. Ne toliko, kaj naj oblečem, ampak bolj o tem, kako se želite počutiti, ko boste oblečeni.

Za večino moških je oblačenje le del vsakodnevne rutine, zato je cilj največkrat le tipanje za družbeno najbolj sprejemljivo mejo udobja. Kaj naj oblečemo, da nam je čim bolj udobno, toda da sodelavci in neznanci na ulici ne bodo mislili, da živimo pod mostom in ne poznamo oblačil, ki imajo gumbe. K sreči so pričakovanja okolice visoko nad to mejo, zato osebni stil ostaja nekaj, pri čemer moramo biti tudi moški vsaj približno previdni. To nas potem tu in tam spodbudi, da poskusimo splezati iz kalupov udobja in takrat povprašamo za nasvet. Ki pa nas hitro porine nazaj v to, kar smo že bili, le da imamo potem dvoje novih hlač iz džinsa in še eno črno (ali pastelno, če ste bančnik) srajco.

Težava je, vsaj po mojem mnenju, da se poskusi širjenja osebnega sloga začenjajo pri napačnem izhodišču, pri omenjenem nasvetu, ki nam pove, kaj naj oblečemo, in ne, kaj bi lahko oblekli. Takšen pristop je seveda nadvse okoren, a ustreza dejstvu, da se – vsaj moški – strašansko težko potegnemo iz preverjenih vzorcev. Raziskovanja onkraj poznanega stilskega horizonta prevevajo hudi dvomi (ker imamo občutek, da o modi itak nimamo pojma), negotovost (ker se bojimo, kako se bo na večje spremembe odzvala okolica), tudi sram (ali sem videti kot bebec?). Zato na koncu raje izberemo nekaj varnega, preverjenega, nekaj, kar je le še ena niansa vsega, kar že imamo. Takšen bo tudi nasvet, ker ta vedno izhaja iz vprašanja, kaj nam je všeč, všeč pa so nam preverjene stvari. Zato nasvet vedno predlaga – in to se za nasvet tudi spodobi – nekaj, kar bo prijalo našemu že obstoječemu izgovoru za osebni slog. To bi moral nositi, pomislimo, ko držimo v rokah še enajste enako krojene hlače iz džinsa.

Zato me ne sprašujte za modni nasvet, saj tako nikoli ne boste odkrili dobrih oblačil zase. Nasveti so lahko bolj ali manj le namigi, tako kot glasba, ki ti je lahko priporočena, a jo bo vsakdo doživel na drugačen način. Novo, za nas dobro glasbo, glasbo, za katero si nekdo drug morda ne bi nikoli mislil, da bo prijala našemu okusu, odkrivamo tako, da se ji preprosto prepustimo. Da ji dovolimo, da nas prepriča. Na zelo podoben način lahko odkrivamo tudi dobra oblačila, ki ne bodo le druga barva tistega, ki ga že imamo. Poskusimo jih nosimo, začutimo, se tudi zmotimo in poskusimo znova.

Kolikor je glasbe, toliko je tudi oblačil. Ponudba neskončnosti, v katero se moraš zakopati sam, odkriti občutke, ko si odeneš suknjič, kakršnega nikoli nisi niti pogledal, ko zdrsneš v hlače, ki so se ti vedno zdele preveč fine, ko narediš nekaj korakov v čevljih, ki so se od daleč zdeli preveč neudobni. Pogledati je treba izza poznanega sloga in preizkušati. To je proces, ko se oblečeš v nekaj nepredvidljivega in v tem pogumno zakorakaš v svet, da vidiš, kako se počutiš. Prenovljeno, prerojeno. Morda bo delovalo, morda ne, k sreči je alternativ na pretek.

Če ravno ne kupujete slabih oblačil, ampak oblačila, ki so vam dejansko všeč, ste že na zelo dobri poti, da brez nasveta nadgradite osebni slog. To pomeni, da boste tudi z raziskovanjem novih modnih možnosti kupovali razumsko in smotrno zapravljali denar. Čez nekaj časa si boste lastili kup različnih kosov oblačil in začeli dojemati, zakaj so modni nasveti precej neuporabni. Oblačila so namreč subjektivno grda ali subjektivno lepa. So stvari, ki jih želite imeti na telesu, in so stvari, ki jih ne želite, ne glede na to, kakšen nasvet ste prejeli, pa naj vam ta nasvet dobronamerno ponudi priložnostna modna strokovnjakinja na Instagramu ali zakriči 'cirozni' klošar, ki se ga niste usmilili s kovancem. A to ne bo več pomembno. Imeli boste na razpolago kup dobrih oblačil. Dobrih za vas.

Lepota dobrih oblačil je, da pri njih ni nikoli dvoma, kako jih je treba nositi. In odlično se kombinirajo z drugimi dobrimi oblačili. Seveda bodo nekatera pravila vedno držala – ko se oblačimo v plasteh, gredo odtenki od svetlejših spodaj k temnejšim, pravilni osebni slog je ravnotežje urejenega in udobnega, obleči tisto, kar znaš nositi, in ne tisto, kar se ti zdi, da bi moral nositi, in tako naprej – a glavno vodilo je, da se mora osebni slog ves čas nadgrajevati. Mora živeti. Živi pa lahko le, če si dovolimo, da so nasveti zgolj namigi in da si kdaj pa kdaj dovolimo obleči se narobe. Ker šele takrat začnemo razumeti, kaj so dejansko dobra oblačila za nas.

Koliko vode bi morali dnevno popiti, če hujšate?

Novo na Metroplay: “Če narediš veliko, lahko izbereš najboljše” | DAVID TAVČAR, ELLE DEKOR 2024