Prav v delovnem okolju izbira naših oblačil vzbuja največ predsodkov, sledenje trendom pa je lahko sprejeto na različne načine. Koliko mode je
v pisarni preveč? MANCA POGAČAR
Črn puli je bil sopotnik Elizabeth Holmes pri ustanovitvi start up podjetja, vrednega sedem milijard dolarjev, in ohranjanju laži, na katerih je bilo zgrajeno. Vodja tehnološkega podjetja Theranos, ki je obljubljalo revolucijo v zgodnjem odkrivanju bolezni, a se je to izkazalo za goljufijo, se je dobro zavedala moči lastne podobe v delovnih situacijah, ko je na kocki vse. Želela je sodelovanje najmočnejših vlagateljev iz Silicijeve doline, zato je igrala varno: kaj bi lahko šlo narobe, ko je nosila videz, ki je Steva Jobsa pripeljal na vrh podjetja Apple?
V mnogo primerih je fizična podoba močna podkrepitev našega sporočila in ena od najbolj resničnih fraz, ki velja za poslovno okolje, je zelo smiselna: zgodba je bolj verodostojna, če jo ne le slišimo, ampak tudi vidimo. Ne moremo prepustiti naključju, kako se bomo vsako jutro pokazali svetu, ko pred omaro, polno oblačil, ne vemo, kaj bi oblekli. Zato začnemo dan preobremenjeni, saj imamo občutek, da nam že prva pomembna odločitev v dnevu pobere preveč energije. Utrujenost pri odločanju je pojem, ki ga je leta 1998 predstavil socialni psiholog Roy F. Baumeister na podlagi Freudove ideje o izčrpanosti ega, in trdi, da samonadzor in moč volje črpata energijo iz omejenega nabora mentalnih virov, ki jih je mogoče porabiti. Konkretno pa se nanaša na poslabšanje kakovosti odločitev, ki jih človek sprejme po dolgem procesu odločanja. S prevzemom vnaprej pripravljene in standardne dnevne uniforme tako zmanjšamo obseg sprejetih odločitev ter se lahko bolje osredotočimo na delo, ki ga opravljamo.
Ni naključje, da se je Elizabeth Holmes zgledovala po moškem, da bi si s svojo podobo zagotovila zaupanje in gotovost. Odkar smo ženske vstopile v pisarne, so bile moške garderobe naš navdih za pridobivanje spoštovanja sodelavcev in nadrejenih, še zlasti ker so bili začetki ženskih oblačil kilavi. V 50. in 60. letih prejšnjega stoletja je bil na primer klasičen ujemajoči se komplet povezan z oblačili popolnih tajnic in gospodinj, sporna mini krila pa pri sodelavcih niso bila sprejeta z velikim spoštovanjem. Ženske ob vstopu na trg dela niso dobile priročnika z navodili za oblačenje, zato je bilo treba pravila oblačenja oblikovati s poskusi, napakami in veliko predsodki.
Prav ta motiv je Donno Karan leta 1985 spodbudil k ustvarjanju kolekcije sedmih enostavnih kosov, debitantske kolekcije blagovne znamke, ki nosi njeno ime. Newyorčanka je poskušala rešiti dilemo, kaj obleči za v pisarno, s samo sedmimi kosi, ki so povzemali bistvo moške uniforme: bili so združljivi med seboj, visokokakovostni, s prefinjenimi in brezčasnimi linijami, diskretni in zelo vsestranski. Sigourney Weaver in Melanie Griffith sta le tri leta zatem v filmu Delovno dekle potrdili, da sta skrb za podobo in predvsem nošenje suknjiča s krilom ali hlačami bistvena za napredovanje na vodilni položaj. Od takrat je suknjič najbolj razširjena zapuščina v moški garderobi.
Sledenje trendom v okoljih, kjer so naši odnosi povezani izključno z delom in kjer smo v stiku z ljudmi, ki jih ne poznamo, je lahko tvegano, če želimo narediti dober prvi vtis. Kje je meja med kul oblačenjem in nevarnim približevanjem občutku, da smo v kostumu? Predpostavljam, da če smo nekdo, ki sledi trendom, te upoštevamo ne glede na to, ali smo v pisarni ali zunaj nje. Bolj kot kodeks oblačenja je verjetno pomembno, da se ženska vedno obleče tako, da jo obleka predstavlja in da se v njej dobro počuti. Oblačila ji morajo dajati moč. Vedno pa bi morali dajati poudarek svojemu delu, in ne kosu oblačila.
Zato se številne ženske sprašujejo, koliko strasti do mode lahko prinesejo v službo. Med razkazovanjem svojega značilnega sloga in nevarnim šopirjenjem je tanka meja, sploh v pisarni, kjer so pravila oblačenja vedno bolj nejasna in ležerna. Medtem ko vsi vemo, da je gumijaste japonke treba pustiti doma, pa so meje nejasne, ko gre za bolj moden videz, recimo hlačni kostim Dries Van Noten s cvetličnim potiskom.
K zmedi prispevajo tudi modne revije za jesen in zimo 2023/24, na katerih so oblikovalci navidezno zavrgli vsa garderobna pravila. Znamke, kot so Saint Laurent, Balenciaga, Valentino, Tory Burch, Coperni, Prada, The Row (če jih naštejemo le nekaj), so se prepustile pretirani ljubezni do izstopajočega in spodbujale ženske, da se odločijo za ekstremne proporce, krajše ali pa pretirano maksi kroje in na novo interpretirane klasične kode delovne obleke. Medtem ko lahko ženske najdejo prostore, kjer bodo razkazovale modo z veliko začetnico te sezone, ostaja vprašanje, ali bi lahko bila to tudi pisarna. Odvisno od vašega delovnega mesta in vaše odprtosti za spreminjanje strategij oblikovanja.
Če vam je všeč ali ne, vas bodo sodelavci ocenjevali po tem, kaj nosite. V delovnem okolju se ni lahko obleči tako, da nisi v središču pogovorov ljudi, še posebej ženskam, ki so izpostavljene nenehnemu opazovanju. Tudi če nosimo nezmotljivo (in diskretno) orožje, kot je suknjič. Ko je Alexandria Ocasio-Cortez zasedla mesto v ameriškem kongresu, je novinar revije Washington Examiner objavil fotografijo te političarke, da bi kritiziral njen videz: "Nekaj vam povem: ta suknjič in plašč ne spominjata na dekle, ki ji je težko." Z besedo težko se je skliceval na nekatere izjave, v katerih je političarka komentirala, kako težko bi si bilo privoščiti stanovanje v Washingtonu D. C., preden je prejela svojo prvo plačo kot kongresnica. Newyorčanka je pojasnila, da je skrivnost njene garderobe v naročnini na platformo za izposojo oblačil, in novinarju odgovorila, zakaj ženske ne bi smele imeti omejitev pri ustvarjanju svojega delovnega videza: "Če bi prišla v kongres v vreči, bi se mi smejali in me fotografirali. Če bi vstopila v svojih najboljših oblačilih, bi se mi smejali in me fotografirali. Tema sovraži svetlobo, zato izstopaš. Sij in pojdi naprej."
Obstajajo pravila oblačenja, ki izražajo večjo ali manjšo moč in samozavest, vendar spoštovanje nikoli ne bi smelo biti odvisno od naše podobe. Kajti to, da nekdo sodi delo nekoga po njegovem videzu, pove veliko več o njem kot o osebi, ki ga nosi.
Fotografije: Profimedia
Preberite še: Kraljica Letizia na slovesnosti ob prisegi princese Leonor za špansko ustavo osupnila v temno modri obleki Caroline Herrera
Priporočamo tudi: Tako se to jesen na najbolj enostaven in šik način nosi džins na džins! (Hvala, Irina Shayk)
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču