Lifestyle Promocijsko sporočilo

Tuširanje z mrzlo vodo kot priprava na ledeno kopel

3. 7. 2024
Deli
Tuširanje z mrzlo vodo kot priprava na ledeno kopel (foto: promocijska fotografija)
promocijska fotografija

Zagotovo poznate koga v krogu svojih znancev, ki je uvedel v svojo jutranjo rutino tuširanje z mrzlo vodo. Če ste bolj zmrzljive sorte, potem ob tej informaciji lahko dobite kar kurjo polt. Pa vendar so pozitivni učinki mrzle vode že dolgo znani in tako je tudi tuširanje z mrzlo vodo v zadnjih letih vedno bolj popularno. Mnogi ljudje odkrivajo številne koristi takega tuširanja za zdravje in dobro počutje.

Že Rimljani in Grki so bili znani po svojih hladnih kopelih, ki so jih uporabljali za izboljšanje zdravja in vitalnosti. V nordijskih državah pa se ljudje še danes po savni kopajo v zamrznjenih jezerih in tako krepijo svoje telo. O tuširanju z mrzlo vodo nam je kar nekaj zanimivosti povedala Jasna Julija Žontar, certificiran coach za ledeno kopel, ki je svoje življenje posvetila pomoči ljudem, da zaživijo zdravo in aktivno življenje. Zdaj pa jim pomaga tudi preseči strah pred ledeno vodo.

Zdravstvene koristi tuširanja z mrzlo vodo

“Tuširanje z mrzlo vodo prinaša veliko koristi za zdravje, ki so podprte s številnimi znanstvenimi dokazi” pravi Jasna Julija. Tukaj je nekaj ključnih ugotovitev iz raziskav:

Krepitev imunskega sistema: Raziskava, izvedena na Nizozemskem, je pokazala, da redno tuširanje z mrzlo vodo zmanjša število dni odsotnosti zaradi bolezni za 29%. Hladna voda stimulira proizvodnjo levkocitov, ki pomagajo telesu v boju proti okužbam​.

Izboljšanje krvnega obtoka: Tuširanje z mrzlo vodo pospešuje cirkulacijo krvi. Ko telo zazna mraz, začne črpati kri proti notranjim organom, kar povečuje dotok kisika in hranil v mišice in tkiva. To pospešuje regeneracijo in pripomore k boljšemu splošnemu zdravju​​. Tukaj si lahko preberete študijo o vplivu tuširanja z mrzlo vodo na zdravje in produktivnost.

Pospeševanje metabolizma: Hladna voda pospeši metabolizem, saj telo porablja več energije za vzdrževanje svoje temperature. To vodi do rahlega povečanja porabe kalorij, čeprav raziskave na tem področju še niso popolne​ (Welcome to UCLA Health)​.

Zmanjšanje stresa in izboljšanje razpoloženja: Tuširanje z mrzlo vodo lahko pomaga pri zmanjšanju simptomov depresije in anksioznosti. Študije so pokazale, da hladna voda povečuje sproščanje endorfinov, ki izboljšujejo razpoloženje in zmanjšujejo stres​.

Zmanjšanje vnetja in bolečin v mišicah: Hladna voda povzroči zoženje krvnih žil (vazokonstrikcijo), kar zmanjšuje oteklino in vnetje. Ko se telo segreje, se krvne žile ponovno razširijo (vazodilatacija), kar pripomore k hitrejšemu okrevanju mišic po vadbi​​.

Poleg fizičnih koristi ima tuširanje z mrzlo vodo tudi številne koristi na psiho človeka. Poveča namreč budnost, zmanjša stres in anksioznost ter izboljša splošno počutje. Zato je priporočljivo, da ga izvajate zjutraj in tako v nov dan stopite polni dobre energije. 

Klinična študija na Nizozemskem je pokazala, da je mrzla prha povzročila 29-odstotno zmanjšanje bolniških odsotnosti. Druga študija pa je podprla hipotezo, da hladna prha izboljšuje preživetje bolnikov z rakom. Seveda pa se klinične študije še vedno nadaljujejo in odkrivajo koristi tovrstne terapije na zdravje človeka.

Kako začeti s tuširanjem z mrzlo vodo?

“Tukaj pa ni pravila”, pove Žontarjeva. “Za nekatere je lažje, če začnejo počasi. “Priporočam, da začnejo z mlačno vodo in postopoma znižujejo temperaturo, dokler ne priteče mrzla voda. Nekateri ljudje pa si najprej zmočijo noge z mrzlo vodo in šele nato stopijo pod mrzel tuš. Iz mojih izkušenj je to veliko težje, kot pa stopiti pod mrzel tuš hitro. Zakaj? Ker se v nasprotnem primeru vključi um in začnete razmišljati: Uf, kako je mrzla! Tole je pa težko! Kaj pa sploh delam? Tega mi pa res ni treba” nam še pove.

promocijska fotografija

Po njenih izkušnjah in znanju je pravilno dihanje ključnega pomena pri tuširanju z mrzlo vodo. Globoko in počasno dihanje pomaga telesu, da se prilagodi hladni vodi in se sooči s stresom.

Nasveti za optimalno izkušnjo tuširanja z mrzlo vodo

Priporočeni čas tuširanja z mrzlo vodo je med 2 do 5 minutami. To je dovolj dolgo, da izkoristite koristi, hkrati pa ne preobremenite telesa. Odlična kombinacija je tuširanje z mrzlo vodo po treningu oz. vadbi. Hladna voda pomaga pri regeneraciji mišic in zmanjšanju vnetja, kar pospešuje okrevanje. “Seveda pa boste najbrž potrebovali čas, da se navadite” v smehu pove Jasna Julija. 

Vsaka nova stvar, ki se jo lotimo, je na začetku za človeka neudobna. Pa naj bo to sprememba prehranjevalnih navad, gibalnih navad, nova rutina, nova služba, selitev in ostale. “Tudi tuširanje z mrzlo vodo je neprijatno, dokler se ga ne navadimo. Se pa splača vztrajati, saj se po mrzlem tušu počutimo prerojeni” pravi Jasna Julija, ki je svoj prvi potop v ledeno vodo Kamniške Bistrice opravila decembra 2021. Od takrat je v mrzlo vodo popeljala že kar nekaj prijateljic in zdaj se je tega lotila še bolj zagnano in profesionalno.

Za ljudi, ki so pod stresom, preobremenjeni, so v pomembnem življenjskem obdobju, ko potrebujejo dozo samozavesti in notranje moči, pa se lahko podajo na pot mrzle vode pod vodstvom Jasne Julije, ki organizira delavnice ledene kopeli v naravnih vodah. Pod njenim vodstvom boste stopili v mrzlo vodo pogumno in neomajno. Pokazala vam bo nekaj trikov, kako se pripraviti na mrzlo vodo in tudi s pomočjo dihalnih vaj ter meditacije, pripraviti svoje telo in svoj um na ledeno izkušnjo.

Na spletni strani www.ledena-kopel.com, so objavljeni termini za skupinske ledene kopeli v mesecu juliju in avgustu. Še bolje pa je, da se odločite za individualno ledeno kopel in pod vodstvom Jasne Julije pogumno zakorakate v mrzlo vodo. Po tem bo tudi tuširanje z mrzlo vodo veliko lažje.