Razlaga stališč Trumpa in Harrisove o splavu in dostopu do zunajtelesne oploditve

6. 11. 2024
Deli
Razlaga stališč Trumpa in Harrisove o splavu in dostopu do zunajtelesne oploditve (foto: Profimedia)
Profimedia

Splav je eno od vprašanj, ki bi lahko vplivalo na odločitve volivcev na novembrskih volitvah, prvem predsedniškem tekmovanju po tem, ko je vrhovno sodišče pred dvema letoma razveljavilo sodbo Roe proti Wadu in 22 državam omogočilo, da omejijo dostop do tega postopka. Pred volitvami leta 2024 sta predsedniška kandidata Donald Trump in Kamala Harris spregovorila o svojih pogledih in stališčih do splava ter o tem, kakšna bi lahko bila prihodnost dostopa do splava v primeru izvolitve. 

Demokrati upajo, da bo vprašanje dostopa do splava spodbudilo volivce k izvolitvi Harrisove, medtem ko so republikanci skušali to vprašanje opredeliti kot vprašanje, ki ga je najbolje prepustiti državam, hkrati pa se soočajo z vprašanjem, ali bi bila zvezna prepoved splava na mizi, če bi bil bivši predsednik Donald Trump izvoljen za drugi mandat.

Avgustovska anketa CBS News je pokazala, da 60 % volivcev meni, da bi moral biti splav zakonit v vseh ali večini primerov, med verjetnimi volivkami, ki želijo, da bi bil splav zakonit, pa Harrisovo podpira 76 %.

Dostop do splava

Stališče Donalda Trumpa o splavu

Trump je med kampanjo spreminjal stališča o splavu, kar je razočaralo socialne konservativce in skupine za pravice do splava, ki si prizadevajo za prepoved splava po vsej državi. Republikanski kandidat si je večkrat pripisal zasluge za razveljavitev sodbe vrhovnega sodišča v primeru Roe proti Wadeu junija 2022 in poudaril, da so trije od sodnikov, ki jih je imenoval na vrhovno sodišče, glasovali za odpravo ustavne pravice do splava. 

Dejal je, da prelomna odločitev sodišča pomeni, da je to vprašanje zdaj prepuščeno volivcem v zveznih državah.

"Moje mnenje je, da bodo zdaj, ko imamo splav tam, kjer so si ga s pravnega vidika vsi želeli, zvezne države odločile z glasovanjem ali zakonodajo ali morda z obojim, in karkoli se bodo odločile, mora biti zakon države," je aprila dejal v videoposnetku, objavljenem na družbenih omrežjih.

Trump se je ustavil pri podpori zvezni prepovedi splava, vendar je marca v radijskem intervjuju dejal, da se "ljudje strinjajo o 15 in da razmišljam v tem smislu".

Med prvo predsedniško razpravo med Harrisovo in Trumpom 10. septembra je Harrisova opozorila: "Razumite, če bo Donald Trump ponovno izvoljen, bo podpisal nacionalno prepoved splava."

Trump se je odzval z besedami: "To je laž. Ne bom podpisal prepovedi in ni razloga, da bi podpisal prepoved, saj smo dobili, kar so vsi želeli, demokrati, republikanci in vsi drugi, in vsak pravni strokovnjak je želel, da se to vrne v zvezne države." Na vprašanje moderatorke debate Linsey Davis, ali bi na prepoved vložil veto, pa je odgovoril: "Ne bo mi treba," vendar ni rekel, da bi na prepoved vložil veto, če bi jo sprejel kongres. 

Davisova je poskusila še enkrat: "Toda če bi lahko dobila odgovor 'da' ali 'ne', ker je vaš protikandidat JD Vance dejal, da bi vložili veto, če bi to prišlo na vašo mizo."

Trump ponovno ni želel povedati, ali bi vložil veto na nacionalno prepoved, in je odgovoril: "Z JD-jem se o tem nisem pogovarjal, če smo pošteni."

Ker so demokrati, vključno s Harrisovo, poskušali Trumpa in republikance povezati z omejitvami splava, ki so jih po razveljavitvi zakona Roe uvedli v 22 državah, je nekdanji predsednik vseeno poskušal kljubovati njihovim napadom. 

"Moja administracija bo odlična za ženske in njihove reproduktivne pravice," je izjavil na družbenih omrežjih 23. avgusta, zjutraj po govoru Harrisove ob sprejemu demokratske predsedniške nominacije, v katerem je trdil, da Trumpov program za drugi mandat vključuje omejevanje dostopa do kontracepcije, prepoved splava z zdravili in prepoved splava po vsej državi.

Nekdanji predsednik je kritiziral tudi nekatere najbolj restriktivne državne zakone o splavu - in sicer šesttedensko prepoved, ki velja na Floridi, kjer živi - in dejal, da je naklonjen izjemam v primerih posilstva, incesta ali kadar je ogroženo življenje matere. Nekdanji predsednik je floridsko prepoved označil za "grozno stvar in strašno napako". 

Septembra je v intervjuju za NBC News ponovil, da je šest tednov "prekratkih", in dejal, da bo "glasoval, da potrebujemo več kot šest tednov".

Trump si je s svojimi komentarji prislužil hiter odziv konservativcev, ki so ga kritizirali, ker je podprl predlagano spremembo floridske ustave, ki je na novembrskem glasovanju. Ukrep bi prepovedal zakone, ki omejujejo splav pred vitalnostjo ploda, ki na splošno velja med 22. in 24. tednom nosečnosti.

Trump se je ob tem hitro umaknil in dejal, da bo glasoval proti amandmaju o splavu, ki bi, če bi bil novembra zavrnjen, na Floridi še naprej veljala prepoved šestih tednov.

Stališče Kamale Harris o splavu

Harrisova je pravice do splava postavila v središče svoje kampanje in si je prizadevala, da bi omejitve splava, sprejete v več kot 20 državah, povezala z republikanskim kandidatom ter jih v govorih s poti imenovala "Trumpove prepovedi splava".

Podpredsednica se je v uvodnem govoru na demokratski nacionalni konvenciji ob sprejemu predsedniškega kandidata stranke zavezala, da bo podpisala zakon, ki bo obnovil zvezno pravico do splava - če bo tak zakon sprejel kongres.

"Naš boj je boj za prihodnost in je boj za svobodo, kot je svoboda ženske, da odloča o svojem telesu in da ji vlada ne govori, kaj naj stori," je dejala na predvolilnem dogodku v Savannahu.

Harrisova na spletni strani kampanje obljublja, da v primeru izvolitve za predsednico "ne bo nikoli dovolila, da bi nacionalna prepoved splava postala zakon. In ko bo kongres sprejel zakon, ki bo ponovno vzpostavil reproduktivno svobodo po vsej državi, ga bo podpisala."

Dostop do IVF 

Dostop do storitev oploditve in vitro (IVF) je postal tema kampanje, potem ko je vrhovno sodišče Alabame februarja odločilo, da se zamrznjeni zarodki, ustvarjeni med postopkom IVF, lahko štejejo za otroke. Odločitev je ogrozila dostopnost storitev IVF v Alabami, dostop do zdravljenja neplodnosti pa je postal predmet nacionalnih pogovorov, tudi med predsedniškimi kandidati.

Stališče Donalda Trumpa o IVF

Trump je prejšnji mesec napovedal nov načrt, po katerem bi morala zvezna vlada plačati zdravljenje z IVF ali pa bi morala zavarovalnicam naložiti kritje stroškov, povezanih z IVF, ki lahko stanejo več deset tisoč dolarjev na cikel.

Stališče Kamale Harris o IVF

Harrisova je sicer krivdo za morebitne grožnje zdravljenju neplodnosti pripisala Trumpu in ga označila za "arhitekta te celotne krize". Podpredsednica je dejala, da je odločitev vrhovnega sodišča v Alabami "neposredna posledica" odločitve ameriškega vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo sodbo Roe.

Harrisova je večkrat dejala, da podpira pravico ženske do odločanja o svojem telesu in načrtovanju družine, v svojem govoru na konvenciji pa je obžalovala, da je od razveljavitve sodbe Roe slišala zgodbe parov, ki so jim prekinili zdravljenje z IVF.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?